Zlepšený výkon zaskočil Srbky

První výhru si na evropském šampionátu do dvaceti let připsaly české basketbalistky. Na turnaji elitní divize A v litevské Klaipedě se jim podařilo zareagovat na úvodní dvě porážky a zaskočily na turnaji dosud neporažené Srbsko 93:61. I tak ale bohužel souhrou předchozích výsledků končí ve skupině na čtvrtém místě a v zítřejším osmifinále vyzvou vítězky skupiny B favorizované Francouzky v půl osmé večer českého času.

Český tým musí těšit zejména výrazně zlepšený výkon, který Lvice předvedly v první a třetí čtvrtině. Do utkání vlétly plné elánu, ani jednou neprohrávaly a brzy si začaly budovat vedení. V šesté minutě je koš Dominici Hankové poprvé posunul do dvouciferného trháku 19:8, o pár minut později, stále ještě v první čtvrtině stejná hráčka zvyšovala dokonce na osmnáctibodový rozdíl.

Srbky se dokázaly ve druhé čtvrtině zkonsolidovat a předvádět lepší výkon, český náskok se jim ale ukrojit do poločasu nepodařilo a po přestávce přišla další česká smršť. Zejména velmi dobrá defenziva dovolila Srbsku pouze třináct bodů ve třetí čtvrtině a nápaditý útok s rychlými brejky vytvářely lehké pozice pro skórování, které posunuly náskok až na šestatřicet bodů. V poslední čtvrtině si sice česká hra vybrala trochu oddechový čas a Srbky patnácti body v řadě skóre dokázaly výrazně přiblížit, i tak ale výhra ohrožena nebyla ani na chvíli, navíc se český tým v úplném závěru vrátil ke zlepšené hře a zvládl i poslední čtvrtinu vyhrát.

Nejlepší českou střelkyní byla osmnáctibodová Eliška Kubíčková, čtrnáct bodů přidala Eliška Brejchová a velmi univerzální statistiky zapsala Lucie Ceralová, která ke 12 bodům přidala i 9 doskoků a sedm asistencí. Češky navíc soupeřky výrazně přeskákaly, plus dokázaly lépe využít ztracených míčů Srbska.