Zlato na Folimanku, bronz do Hradce Králové

Jednoznačně lépe vstoupil do východočeského derby, které rozhodovalo o třetím týmu letošního Basketbalového poháru České pošty domácí Trutnov, který si vypracoval mírný náskok. Jakmile ale Hradec našel recept na domácí obranu, začal se ve skóre přibližovat až na rozdíl jediného bodu. Domácí trenér si vzal oddechový čas a jeho svěřenkyně tři minuty zbývající do konce první čtvrtiny vyhrály 11:2.

Hradecké basketbalistky přestaly chybovat a nepouštěly Trutnov do rychlých protiútoků. Domácí se v postupném útoku jen těžko prosazovaly a jejich náskok se začal rozplývat. Definitivně ho smazala úspěšnou trojkou Pochobradská, která tak Lvice poslala poprvé v utkání do vedení. Trutnov se prosazoval výhradně z trestných hodů, ale i to mu stačilo, aby stav do poločasu zremizoval.

Ve vyrovnaném utkání si Hradec udržoval mírný náskok. Hostující hráčky excelovaly zejména ve střelbě za tři body, která je stále držela o krok vepředu. Domácí se snažily jim sekundovat, ale postupný se jim často ani nepodařilo zakončit. Další tříbodové pokusy vedly ke hradeckému sedmibodovému vedení před závěrečnou čtvrtinou.

Devítibodové vedení hradeckých basketbalistek se zdálo být pohodlné, ale pak začal trutnovský návrat do zápasu. Domácí hráčky dokázaly soupeřky dostávat v obraně pod tlak a nutily je zakončovat z nepřipravených pozic. Naopak samy v útoku proměnily pár střel, při kterých se míč na obroučce dlouho rozhodoval, zda do koše spadne či nikoliv. Vedení Lvic se smrsklo na pouhý bod. Ztrátami v útoku se domácí hráčky samy připravovaly o možnost zakončit. Přesto zabojovaly a 33 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny Pazderová vyrovnala. Hradec nevyužil dvě a Trutnov jednu možnost rozhodnout zápas v základní hrací době, a tak o bronzovém medailistovi muselo rozhodnout prodloužení.

Do něj lépe vstoupil Hradec a vedl o čtyři body. Trojkou domácí přiblížila Prokešová, ale Hartigová jí dokázala hned z protiútoku oplatit stejnou mincí. Trutnov pod vlivem čtyřbodové ztráty vyráběl v útoku jednu chybu za druhou. Když domácí přidaly taktické fauly, pohlídal si Hradec bronzové medaile z trestných hodů.

Kara Trutnov – Sokol Hradec Králové 80:87 po prodl. (25:15; 38:38; 56:63; 73:73)

Ovsíková 19, Russell 16, Pazderová 15 (10 doskoků), Johnson 8, Prokešová 7, Hindráková 6, Nováková 5, Vacková 4, Peklová 0 – Mišurová 21, Křížová 18, Stará 14, Kuthanová a Hartigová po 8, Zavázalová a Pochobradská po 7, Rosenbaumová 4

Fauly: 24 - 24

Jozef Rešetár (Kara Trutnov): „Zápas jsme mohli vyhrát v normální hrací době, protože jsme měli míč deset sekund před koncem za vyrovnaného stavu. Nezvládli jsme to, ale dali jsme ještě šanci Hradci Králové, který ji ale nevyužil. V prodloužení pak byl důraznější. Gratuluji Hradci ke třetímu místu.“

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Věděly jsme, že to bude těžký zápas. Trutnov měl hlad po úspěchu a toto pro něj v letošní sezóně asi byla poslední možnost. Věděly jsme, že jsou v domácím prostředí nebezpečným týmem. Navíc nastoupily v kompletním složení. Rozhodlo to, že jsme se ve druhé čtvrtině dokázaly dostat zpět, kdy jsme prohrávaly o 12 bodů. Tam kdybychom nakupily ještě nějaké chyby a soupeř přidal body, už bychom se zpět dostávaly horko těžko.“

Brno do dnešního utkání vstupovalo v roli obhájce prvenství, favoritem však byl pražský celek, který letos na domácí půdě ještě nenašel přemožitele. Brňanky do utkání vstoupily bez bázně a hany a USK svým prvním košem po dvou minutách snižoval svojí osmibodovou ztrátu. Tu však dokázal smazat velmi rychle. Hanušová a Vlková však nástup Pražanek přibrzdily trojkami a získaly pro svůj tým tříbodové vedení.

Dlouho se ve druhé čtvrtině čekalo na koš. USK pokračoval v neproměňování podkošových příležitostí a Brno se často díky chybám ani nedostalo k zakončení. Když ale Pražanky začaly trestat z rychlých protiútoků a přidaly i úspěšné střely z venkovního prostoru, skóre rostlo v jejich prospěch. Brňanky mohly být vděčné Tereze Peckové, autorce devíti bodů, že jejich ztráta nenarostla ještě hrozivěji.

Brňanky stahovaly náskok soupeřek trpělivou hrou v útoku i v obraně. Ve chvíli, kdy se přiblížily na čtyři body, vzala si trenérka Pražanek oddechový čas. Po něm daly hráčky USK do hry více energie na obranné polovině a minuta jim stačila k tomu, aby si vzaly zpět dvouciferný náskok, když zakončily tři rychlé protiútoky. Pak ale přišla opět řada na IMOS. Brněnské basketbalistky hrály uvolněně a do poslední čtvrtiny vstupovaly s náskokem pěti bodů.

USK si sice udržoval mírné vedení, ale Brno bylo stále na dostřel. To ostatně prokázala Alena Hanušová, po jejíž pěti bode v řadě najednou IMOS ztrácel jediný bod. Dalšího nezakončeného útoku Pražanek využila Mainclová, která posunula svůj tým do vedení. To na stranu USK vrátila Palau, což se nakonec ukázalo jako rozhodujícíc, protože za Brňanky se v posledních dvou minutách prosadila pouze Mainclová.

ZVVZ USK Praha – BK IMOS Brno 73:67 (15:18; 42:33; 59:54)

Dubljević 22, Vaughn 16, Palau 12, Robinson 10, Vítečková 9, Elhotová 4, Stejskalová a Burgrová 0 – Pecková 19, Hanušová 18, Jurčenková 10, Hamilton-Carter 8, Mainclová 4, Vlková a Kašpárková po 3, Jalčová 2, Key, Křivánková a Zrůstová 0

Fauly: 18 - 21

Jiří Bárta (ZVVZ USK Praha): „Dnešní zápas byl velmi těžký, z hlediska fyzické kondice. Oba týmy čerpaly z posledních sil. Program je náročný – liga a hlavně cestování po Eurolize. Až na úvod zápasu, kdy soupeř získal vedení, jsme udávali tempo. Soupeř v závěru otočil, ale my už jsme si po dvou daných koších a rychlém protiútoku nenechali vítězství vzít. Myslím si, že to bylo perně vybojované vítězství. Klobouk dolů před holkami. Sil ubývá a věřím, že bychom měli relaxovat, abychom pro Českou republiku mohli získat postup do Final 8 Euroligy.“

Milan Veverka (BK IMOS Brno): „Myslíme si, že jsme hráli nad očekávání, protože proti tak silnému družstvu, co teď má USK Praha, je každý minimální rozdíl úspěch. Škoda, že nám tam v koncovce nepadly dvě šestky, kdy jsme mohli jít do jednobodového vedení a mohli jsme je ještě víc znervóznít, ale i tak si všichni zaslouží pochvalu.“