Zklamání v první čtvrtině

Nevydařený vstup do zápasu sebral českému týmu mužů do dvaceti let šanci na první úspěch na evropském šampionátu divize A v polské Gdyni. Svěřenci Lukáše Pivody znovu dokázali dlouhé pasáže zápasu držet s favoritem krok, Itálii ale podlehli 59:71. I přes tři porážky ale postupují do semifinále, kde na ně čeká ve středu vítěz základní skupiny A – podle večerních výsledků Francouzi, Srbové nebo Poláci.

Celkem o čtyři body vyhráli Češi zápas od druhé čtvrtiny do konce, ale na tři čtvrtiny se nehraje a v té první český tým výrazně zaostal za tím italským. Češi po minutě vedli 4:3 a ještě v páté minutě ztráceli po trojce Jakuba Nečase jen dva body, ale závěr první čtvrtiny jim nevyšel, ztratili ho 2:16 a nabrali ztrátu, ze které se do konce utkání nedokázali vyhrabat. Od té doby se vlastně až do konce zápasu pohyboval rozdíl kolem deseti bodů a Čechům ani Italům se to nedařilo výrazněji zlomit.

Češi velmi dobře doskakovali, dostali se celkem na 19 útočných doskoků, ale trápili se ve střelbě, a to i za dva body, navíc se jim znovu nedařilo dostat se výrazněji na čáru trestného hodu. Největší šance na zvrat přišla paradoxně až v poslední čtvrtině, kdy neúnavný český boj vyústil v trojku Adama Lukeše čtyři a půl minuty před koncem a rozdíl byl pouze sedmibodový. Pak Češi dokonce přežili útok soupeře a měli další šanci na snížení, ale Matyáš Ježek neuspěl a celá česká ofenziva se zastavila až do poslední minuty, kdy korigoval skóre Štěpán Bubeník.

Český tým marně hledal druhého střelce k Jakubu Nečasovi, který nastřílel devatenáct bodů, nejblíže byl devítibodový Šimon Svoboda. Itálie se opírala o dvacetibodového Filippa Galla, Leonardo Marangon přidal šestnáct bodů.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): “Podobná písnička jako předchozí dvě utkání. Nedokážeme udržet koncentraci a konzistentní výkon po celou dobu. Včera jsme to zvládli 25 minut, dnes 30. To je bohužel stále málo proti tak kvalitním soupeřům. Kromě první čtvrtiny jsme byli lepším týmem a dostali od Italů pouze 41 bodů. Ale v první čtvrtině jsme na obranné polovině předvedli měkkost a naivitu. To nás stálo vítězství. Za zmínku stojí našich devatenáct útočných doskoků, díky kterým jsme měli o 22 střel z pole více, než soupeř.  Bohužel nám chyběla efektivita.”

Tadeáš Slowiak (hráč českého týmu): “Dnešní vlažný vstup do zápasu nás opět stál výhru. Pokud nebudeme hrát celých 40 minut, nemůžeme na tomto turnaji pomýšlet na výhru. Nicméně musíme dobře využít volného dne, zregenerovat a připravit se na další fázi turnaje.”