Ženy U20 výhru naděje zachraňovaly v závěru

Česká republika - Bulharsko 69:64 (24:15; 39:27; 55:54)
Pudláková 17, Kašpárková 15, Vojtková 12, Pohunková 8, Bakajsová 6, Adamcová a Selucká po 3, Matulková a Kozumplíková po 2, Effangová 1, Věchtová 0 – Kostova I. 20, Stoycheva 11, Dimitrova a Kostova G. po 10, Aksentieva 6, Tyutyundzhieva 5, Petkova 2, Peychinova, Nikolova, Dimitrova, Svetoslavova a Genova 0
TH: 33/20 – 31/21
Trojky: 5 – 3
Doskoky: 38 – 38
Fauly: 29 - 28

Pokud chtějí české basketbalistky stále pomýšlet na postup do Divize A, nesmí si dovolit žádné laciné klopýtnutí. Zejména ne pak proti týmu Bulharska, který ještě nedokázal vyhrát ani jeden zápas na klatovském ME. Nic na tom nemění ani fakt, že dvě prohry Bulharska byly velmi těsné. Úvod zápasu patřil na české straně Vojtkové. Ta zaznamenala sedm z celkových devíti českých bodů v úvodu utkání. Její střelecký zápis narušila pouze Pudláková úspěšnými trestnými hody. České hráčky přičítaly v úvodní čtvrtině body takřka výhradně po třech. Dvě trojky vstřelila Pudláková, po jedné Vojtková se Seluckou a Bakajsová přidala koš s faulem i následnou šestku. Českou ofenzivní explozi v úvodní čtvrtině, jak lze 24 bodů s ohledem na vývoj skóre v ostatních zápasech popsat, zakončila rychlým protiútokem Pohunková.

Stejná hráčka otevřela skóre i ve druhém poločase. Obě družstva se po valnou část druhé čtvrtiny trápila na útočné polovině. Zónové obrany na obou stranách udělaly své. Střelecké mlčení na české straně utnula až trestným hodem Effangová. Košem jí pak doplnila Vojtková. Své první body v zápase přidala v poslední minutě i Kašpárková. To českým basketbalistkám pomohlo k navýšení rozdílu ve skóre na poločasových 12 bodů.

Bulharky měly rázná vstup do druhého poločasu. Postupně začaly stahovat náskok Češek, což dokázala alespoň na chvíli zmírnit trojkou Pohunková. Bulharky ale daly za prvních pět minut celkem tři trojky a snížily na konci čtvrtiny na rozdíl pouhého bodu. Českým problémem v této čtvrtině byla obrana. Domácí hráčky inkasovaly tolik bodů, co za první poločas.

Čtvrtá čtvrtina začala lépe pro české basketbalistky, když se trefily Kašpárková s Matulkovou. Češky si takřka po celé závěrečné hrací období udržovaly mírné vedení o tři až pět bodů. Minutu před koncem ale soupeřky snížily opět na rozdíl pouhého bodu. V tu chvíli prokázala pevné nervy Bakajsová, která proměnila tři ze čtyř trestných hodů. Češky praktikovaly dobrou obranu a navíc měly možnost střílet trestné hody po taktických faulech soupeřek. Nezdar Matulkové při této činnosti nahradila zčásti Kašpárková a naplno Pudláková. Ve vyrovnané koncovce tak Češky urvaly vítězství naděje.

Michaela Vojtková: „Na začátku jsme hrály to svoje. Byly jsme klidné. Hlavně jsme dobře bránily. Nenechaly jsme se rozhodit ani od rozhodčích, i když pískli něco špatného. I když jsme si řekly, že do druhé půlky půjdeme jako za stavu 0:0, tak jsme začaly být nervózní, když nám na začátku daly dva rychlé koše. Potom jsme se snažily jít rychle do koše, abychom daly taky koš, neubránily jsme. Měly jsme hloupé ztráty. V koncovce rozhodly hlavně šestky, které jsme dávaly a dobrá obrana. Některé koše padly, ale několikrát jsme je ubránily na 24 vteřin a hlavně čistě. Nebyly jsme zbrklé a v klidu koncovku zvládly.“

Marcela Krämer: „Nenacházím slov. Něco jiného si povíme při oddechovém času nebo v šatně a holky zahrají něco zcela jiného. Myslím, že domácí prostředí na ně vyvíjí neskutečný tlak a psychicky to nezvládají. Podle mě nikdy v životě neodehrály zápasy pod takovým tlakem. Nedokážou se s tím vypořádat. Pro mě je to svým způsobem šok. Je vidět, že nám chybí Elhotová, která je osobností, dokáže míč podržet i skórovat.“