Závěrečné boje v Baku bez české účasti

Sen o bojích o medaile v basketbalu 3x3 na Evropských hrách s českou účastí skončil příliš brzy. Zatímco muži zvládli infarktový závěr v prvním kole play-off proti Rumunsku a následně skončili na štítu ruských favoritů, ženy neprošly už přes osmifinále, kde je zaskočilo Irsko.

Muži si v osmifinále zahrávali s nervy fanoušků, když byli pět vteřin od toho, aby pro ně turnaj skončil. Počátek utkání s Rumunskem byl na body skoupý, a tak když Češi otočili nepříznivý vývoj a sami se ujali vedení 11:7 tři a půl minuty před koncem, vypadal postup do čtvrtfinále nadějně. Čeští basketbalisté ale v útoku vypadli z role a nechali soupeře vyrovnat. Nakonec desetibodový střelec Tomanec jim z trestných hodů sice ještě vrátil dvoubodové vedení, ale pak přišla neskutečná 10. minuta. Rumuni snížili na 12:13 a 41 sekund před koncem po faulu a technické chybě Zachrly měli k dispozici tři trestné hody a míč do útoku. Proměnili pouze dva, ale z následného útoku dali koš, což jim přineslo dvoubodový náskok. Tomanec snížil, ale 9 sekund před koncem díky Popescovi odskočili Rumuni opět na dva body. O čtyři sekundy později ale svou chybu napravil Zachrla a dvojkou vyrovnal. V prodloužení Češi už Rumuny ani nepustili k zakončení. Dvojku sice nejdřív netrefil Tomanec, ale Zbránek už ano a poslal tak české basketbalisty do čtvrtfinále proti Rusku.

„Musím říct, že jsme na to zvyklí, protože hodně zápasů se rozhodovalo v prodloužení. Patří to k tomu. Je třeba hrát absolutně do konce. V tom jsou dokonalí například Srbové, kteří hrají opravdu do poslední sekundy. My jsme si řekli, že ať se děje, co se děje, budeme hrát až do konce a prostě to vyšlo,“ radoval se vedoucí týmu Michal Kruk.

O postup do medailových bojů si to Češi rozdali s Ruskem, které na celém turnaji ještě neprohrálo. Čtvrtfinále čeští basketbalisté nezačali vůbec zle a vedli 4:1 a 6:4, ale pak Rusové převzali taktovku. Díky úspěšným dvojkám, které za zápas trefili čtyři, českým reprezentantům odskočili až na 18:10. Češi ale nesložili zbraně a jali se favorita nahánět. Po dvou trestných hodech Zachrly 50 sekund před koncem byl stav z českého pohledu už jen 18:19. Škoda, že následná Zbránkova dvojka neskončila v koši. Zato hned ta další ruská ano, a ta už ukončila nejen zápas, ale i české působení na turnaji.

„Začali jsme velice dobře, ale dostali jsme dvě rychlé dvojky z velmi těžkých dvojic. Od té doby jsme tahali za kratší konec. Každopádně musím říct, že vyhrál lepší celek. Rusové byli sedm minut lepším celkem než my. V závěru jsme dotáhli na 18:19 a pak jsme se nic neřešící střelou za dva dostali do situace, že doskočili, rychle rozehráli a Aleksandrov zakončil,“ mrzelo Kruka.

To pro české reprezentantky bylo konečnou už osmifinále. A to přitom tak dobře začaly. Po dvou útocích vedly 3:0, ale Irky kontrovaly a nenechaly Češkám získat ještě výraznější náskok. Naopak samy otočily průběh zápasu a ujaly se vedení. Od té chvíle české basketbalistky dotahovaly. Po koši Vorlové na 8:7 se zdalo, že úspěšně. Jenže Irky hned z dalšího útoku trefily dvojku a i přes vyrovnání Stehlíkové získaly jistotu. Ta se naopak vytratila ze hry českého týmu, který nedokázal více jak dvě minuty skórovat. Zavázalová pak sice vykřesala naději, když trefila dvojku na 13:15, ale to bylo z české strany vše. Prohrou v poměru 13:17 tak končí český sen o medailových bojích.

„Prostě jsme dnes nedaly koše. Měly jsme spoustu pokusů zpod koše, které jsme neproměnily. Udělaly jsme v zápase spoustu vlastních chyb, zbytečně kazily přihrávky a dávaly soupeřkám míče do rukou,“ mrzelo Michaelu Uhrovou krátce po porážce jejího týmu.