Závěr sebral Elhotové vítěznou kapitánskou premiéru

Až posledních šest minut první přípravy na mistrovství Evropy sebralo českým basketbalistkám už téměř vyhraný zápas s Lotyšskem. Rozehrávačka Tereza Vyoralová díky získanému míči zvýšila v čase 5:56 do konce až na 63-52, ale pak lvice daly už jen dva body a po několika ztrátách vrátily soupeřkám krev do žil, aby nakonec padly 65-69. Z úvodního utkání turnaje v Karlových Varech navíc musela předčasně odstoupit kvůli problémům s kolenem křídelnice Karolína Elhotová, bezprostředně po zápase ale o vážnosti jejího zranění nebyly bližší informace.

Lvice zahájily duel s novou kapitánkou Kateřinou Elhotovou a Stejskalovou na křídlech, s Kulichovou a Hanušovou pod košem a s rozehrávačkou Vyoralovou, která po nervóznějším začátku nabírala postupně na jistotě, urychlovala hru a dokázala posílat pasy na správná místa. Ve druhé čtvrtině dostala jako druhá šanci na dirigentské pozici Bartáková a ještě později jako třetí v pořadí hbitá Záplatová.

Češky po všestranně vyrovnané první půli – bez jediné trojky obou týmů - udržely remízové skore 28-28, když je 9 body nejvíc sytila ze střední vzdálenosti pálící pivotka Burgrová.

Za defenzivně výborný start třetí čtvrtky pak vzaly neohroženě střílející Elhotová a podkošové věže Burgrová s Hanušovou, které během jediného útočného pobytu díky technické chybě soupeře zajistila rychlých 5 bodů, a když se vzápětí přidala velkými kousky debutující 17letá forwardka Voráčková, zdálo se být za vedení 53-37 dvanáct minut do konce vše na dobré cestě. Narůstající počet ztrát do zpřísněné obrany Lotyšek pak ale lvicím sebral vítr z plachet a v závěru už porážku neodvrátila ani nejsilnější sestava.

Češky vedlo trio Hanušová (19+8 doskoků), Burgrová (15) a Kateřina Elhotová (10). Za Lotyšsko se nejvíc prosadila 16bodová Steinberga.

„Z naší strany byla zakřiknutá první půlka, kde jsme se vůbec nemohli dostat do tempa. Holky byly nervózní, až jsem jim musel říct, že už musí být zvyklé hrát před lidmi a kamerami. Byl to ale teprve první zápas, tak se do toho dostávaly ztěžka. V přestávce jsme si něco řekli v šatně, změnili obranu, která holkám sedla, mohly být víc agresivní a Lotyšky pak měly problém zakončit. Získali jsme docela pěkný náskok, který nás ale uklidnil možná až moc. Přišly některé nezodpovědné věci, zbytečné ztráty, s jejichž množstvím jsem byl nespokojen. Bojovnost tam byla, ale škoda té koncovky. Soupeř šel za remízového stavu do zakončení, dal a my pak měli tři ztráty za sebou a koncovka se nedá vyhrát, pokud míč neletí smysluplně na koš,“ mrzelo kouče Ivana Beneše.

Ten litoval i toho, že pro vážně žaludeční potíže už definitivně v přípravě přišel o rozehrávačku Kateřinu Sedlákovou.

„Ztratit šestnáctibodové vedení je hrozné. To už nesmíme pustit. Taky to ale musíme brát jen jako přípravu, zatím se stále sehráváme, protože jsme dosud v tomto složení měly jen úterní neoficiální zápas s Čínou. S Lotyšskem to nebylo špatné utkání, ale udělaly jsme velké množství chyb a máme na čem pracovat. Ještě se neumíme najít. Je tu spousta nových hráček, takže se hned od začátku nemohou chtít zázraky,“ podotkla po utkání nová kapitánka Kateřina Elhotová.

Ta se neobávala, že by zranění sestry Karolíny mělo být vážné. „Prošlápla si trochu koleno, ale vazy by měla mít v pořádku, což je důležité. Takže doufám, že bude v pořádku a bude s námi moct pokračovat.“

S mladší sestrou se potkala na hřišti hned v první čtvrtině. „Vnímám ji moc dobře a ráda jí nahraju na koš. Dnes jsme se potkaly jen ze začátku, ale věřím, že se budeme potkávat ještě častěji, protože se nám spolu hraje opravdu dobře. Ona je kvalitně připravená, vypadá dobře v obraně i útoku a moc se mi líbí, jak hraje. Její herní projev je hrozně lehký, ladně běhá, hrozně se mi líbí její styl. Taky se sžívá s národním týmem, je tu (v plném složení) poprvé, ale je to obrovský talent a má před sebou slibnou budoucnost.“

Česká republika – Lotyšsko 65-69 (16-18, 28-28, 54-48)
Body: Hanušová 19, Burgrová 15, Kateřina Elhotová 10, Vyoralová 8, Záplatová 5, Kulichová 4, Voráčková 2, Švrdlíková 2 - Steinberga 16, Laksa 12, Babkina 11
Trojky: 13/2 – 16/4
Dvojky:  48/21 – 48/27
TH: 22/17 - 11/3
Doskoky: 36 - 38
Ztráty: 21 – 19