#15
5.0

Ztráty

Pod Špilberkem vládnou hráčky z Rosničky

Semifinálová brněnská série byla ozdobou letošního play-off ŽBL. Oba týmy napínaly basketbalové fanoušky až do poslední možné chvíle. Shrňme si to. Nejprve Žabiny vedly 2:0, aby pak KP v každém zápase o všechno zvítězilo a série tak mohla dospět do pátého zápasu. Dnes už se na Vodově prostě muselo rozhodnout.

Předzápasové prognózy hovořily spíše pro domácí celek. KP mělo v zádech dva odvrácené matchbally a kromě domácího publika také širší rotaci než soupeř. Jenže pátý zápas play-off série, zvláště jde-li o brněnské derby, nerespektuje žádné papírové předpoklady. To se potvrdilo také dnes.

Hráčky Žabin si vzaly k srdci slova svého trenéra, který žehral na nevydařené začátky v uplynulých zápasech. Ty pak měly výrazný vliv na celkový neúspěch týmu z Rosničky. Domácí se sice dostaly do mírného vedení, ale pak iniciativu převzaly Žabiny. Jejich čtrnáctibodové poločasové vedení rozhodně nebylo náhodné a dostalo domácí tým pod tlak.

KP Brno sice po změně stran zabojovalo a snížilo, ale mladý celek Žabin se nenechal rozhodit. KP se nedokázalo přiblížit více než na šest bodů. Letos se KP Brno ve všech utkáních s městským rivalem trápilo v útoku. Jen jednou překonalo sedmdesátibodovou hranici. A ani dnes se to nepovedlo.

Žabiny se poučily z minulého zápasu, kdy KP kralovalo v podkošovém prostoru. Dnes to bylo naopak. Právě zde můžeme hledat základ k celkovému vítězství. Žabiny ve vymezeném území kralovaly v poměru 42:20. Do hry se po nepovedeném zápase číslo 4 vrátila Marques Webb, která s 18 body sdílela pozici nejlepší střelkyně s Beatou Adamcovou. Ta ani na vteřinu neopustila palubovku, stejně jako Vacková. Nebýt pěti minut Matuzonyté, odehrály Žabiny zápas v šesti hráčkách. KP Brno sice využilo do rotace o hráčku více, ale ani to nestačilo.

Žabiny jsou tak druhým finalistou a po pár letech se můžeme těšit na finálovou klasiku let minulých USK vs. Žabiny.

Michaela Vacková, křídlo BK Žabiny Brno: "Hrály jsme jako tým. Když byl sporný míč, tak jsme šly do toho, pro něj! Více jsme i najížděly. Myslím, že postup jsme si zasloužily."

Martin Pospíšil, KP Brno: "Soupeř byl lepší v osobních soubojích, v koncentraci, ve hře jedna na jednu, všude byl dříve. Náš tým v prvním poločase kupil chybu na chybu. Musím si vyhodnotit, čím se to stalo. K zápasu jsme nepřistoupili tak, jak se mělo. Prohra bolí i proto, že jsme selhali v bojovnosti. Žabiny daly do zápasu více srdíčka."

12 24 36 1 19 10 14 21 17 93 74

V sérii hrané na tři vítězné zápasy už prohrávaly 0:2 a každý další neúspěch tam znamenal konce finálového snu. Jenže hráčky KP Brno dokázaly v sérii s Žabinami srovnat krok a v rozhodujícím zápase semifinálového klání budou mít výhodu domácího prostředí.

Jak se situace dokáže během čtyř dnů zcela otočit, se přesvědčili na Žabinách. Trenér Pruša po druhém vítězném zápase varoval natěšené fanoušky, že ještě není nic hotovo. Věděl to on i hráčky. A černý scénář se zatím naplňuje, i když ještě není všem dnům konec. Mohou to být nakonec hráčky z Rosničky, kdo vyzve ve finále ZVVZ USK Praha.

Jenže o něco lépe je na tom nyní KP Brno. Druhý celek po základní části ŽBL se dokázal vydrápat z propasti a je zpět ve hře. Hráčky se naučily, jak překonat obranu soupeřek, která jim ve všech předchozích zápasech dělala velké problémy. Když ve čtvrtečním zápase začaly Žabiny dotahovat, nepřipustilo žádné diskuze zkušené jádro KP. Nejlepší čtvrtinu v play-off odehrála reprezentační rozehrávačka Lenka Bartáková, která druhou výhru svého týmu jistila deseti body.

Pro tým z Rosničky to musí být hodně náročná série. Před ní nebo v jejím průběhu přišly o dvě zraněné a zkušené hráčky, což se negativně projevuje na týmové rotaci. Slabší den si vybrala do té doby tahounka Žabin v semifinále Marques Webb, která zaznamenala své první body až v závěrečné čtvrtině. Pokud chce mladý tým pomýšlet na postup, musí přitom všechny hráčky zahrát na hranici možností. Už dvakrát to dokázaly.

Většina argumentů hovoří pro KP, ale rozhodující zápas play-off série a navíc derby všechny papírové předpoklady může roztrhat na kousíčky.