42

21
20

Žabiny ovládly úvodní čtvrtfinále, Trutnov skolily zranění

Basketbalistky Žabin Brno vstoupily úspěšné do letošního play off. V souboji třetího s šestým si poradily v zápase číslo jedna s Trutnovem na domácí palubovce 78:44. Série hraná na tři vítězné zápasy pokračuje v Trutnově v úterý 12. března druhým duelem.

Trutnov v letošní sezoně podával velmi dobré výkony a čekalo se, že bude Brňankám nepříjemným soupeřem, to se však v prvním utkání příliš nepotvrdilo. Východočešky vedly jen v úvodních minutách, pak převzal kontrolu domácí tým a začal postupně budovat náskok. To přerostlo v úvodu druhé čtvrtiny dvouciferný náskok. Trutnovu po první čtvrtině odešel útok, za následující tři hrací období ani jednou nenastřílely přes deset bodů a Žabiny kontrolovaly vedení.

Vítězky dokázaly rozložit střelbu i zátěž mezi dvanáct hráček, nejlepší střelkyní Žabin byla se 14 body Kateřina Zohnová, na dvanáct bodů se dostala Marquese Webb, na deseti se shodly Nikola Dudášová a Michaela Vacková. Trutnov táhla Brittany Carter s 20 body, ale nedostalo se jí pomoci od spoluhráček a s takovou nemůže Trutnov pomýšlet na vítězství. Kaňkou na zápase jsou dvě zraněné hráčky Trutnova, duel nedohrály Michaela Potočková ani Tereza Šípová.

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Úplně ten začátek nenasvědčoval tomu, že vyhrajeme nakonec takovýmto skórem. První čtvrtina byla nervózní z obou stran, zvlášť u nás. Báli jsme se trochu zakončení, ale jsem rád, že v průběhu druhé čtvrtiny, a hlavně ve třetí čtvrtině jsme zápas rozhodli a dopadl pro nás vítězně. Já jsem apeloval na holky, že první utkání play off je hodně důležitý pro vývoj celé série, takže jsme rádi, že jsme tohle zvládli a ustáli.“

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Velice těžko se mi hodnotí dnešní utkání, samozřejmě gratuluji soupeři, těšili jsme se na zajímavou play off série. Bohužel nám vypadlo už několik hráček před samotným utkání, samozřejmě zranění patří ke sportu, ale takovou bezmocnost, jako jsme dnes zažili my, opravdu nepřeji nikomu. Když se nám další dvě hráčky zranily přímo v utkání, tak jsme utkání dohrávali v pěti. Sice tu máme dorostenky, ale ty mají za sebou své utkání a zítra je čeká další, tak jsme nechtěli riskovat další zranění těchto mladých hráček. Potřebujeme se dát nějak dohromady, já doufám, že hráčky, které zůstaly doma, budou příští týden k dispozici a pokusíme se tuto sérii nějak dokončit. Samozřejmě nic nevypouštíme, ale v pěti lidech se proti vyspělému týmu Žabin nedá nic dělat. Myslím, že jsme bojovali, co nám síly stačily. Nemám holkám co vyčíst, ale bohužel ten osud je momentálně trošku krutý.“

19 23 42 2 7 10 20 16 10 29 44

Basketbalistky Žabin Brno a Loko Trutnov obstarají v sobotu 9. března premiérový duel letošních vyřazovacích bojů. Čtvrtfinálová série třetího s šestým se zrodila až v posledním kole, když se Žabinám podařilo souhrou výsledků přeskočit Nymburk.  v sobotu 9. března od 18:00 v Brně na Rosničce předehrají první čtvrtfinálové utkání proti BK Loko Trutnov. Tato série nabízí reálnou šanci na postup do finále, protože její vítěz se vyhne favorizovanému USK Praha.

Žabiny ve 4. kole zvítězily doma 99:83, když zářila hlavně odchovankyně trutnovského basketbalu Petra Záplatová, která zasypala soupeřky 29 body, v polovině ledna pak při výhře brněnského týmu v Trutnově 89:61 zářila hlavně Marques Webb, jenž na 19 bodů ani jednou neminula z pole. Přesto Žabiny nečeká nic lehkého, protože Trutnov byl hlavně v domácím prostředí velmi silný.

Druhý zápas se v Trutnově hraje v úterý 12. března od 18:30, třetí zápas se hraje znovu v Brně ve čtvrtek 14. března od 17:00. V případě, že o postupujícím do semifinále ŽBL nerozhodnou první tři utkání, bude série pokračovat 21. března (18:30) v Trutnově, případně sérii uzavře rozhodující pátý zápas 23. března (20:00) v Brně.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno):„Uvědomujeme si roli favorita, kterou nám přisoudilo nejen poslední kolo ŽBL. Zároveň však k soupeři přistupujeme s pokorou a respektem, který si za své letošní účinkování v základní části ŽBL určitě zaslouží. Oni využívají každou sebemenší možnost k zakončení a vzhledem k absenci klasické podkošové hráčky a k obecně malému výškovému průměru se upínají k velmi rychlé přechodové fázi, a právě střelbě z dlouhé vzdálenosti téměř z každé pozice. To budou stěžejní faktory, na které se budeme koncentrovat v obraně.“