5.0

#7
7.0

Tuři si pojistili sedmé místo

Důležitý duel dvou týmů na postupových příčkách do play-off přinesl výhru domácích Turů nad Ostravou 86:76. Ostravané si prohrou zkomplikovali postup do vyřazovacích bojů, protože při současné výhře Slunety nad Brnem musí v posledním kole vyhrát nad Orly a doufat v prohru Ústí v Jindřichově Hradci. To Tuři budou už jistě sedmí, což je jejich historické maximum v NBL, a ve čtvrtfinále vyzvou Pardubice.

Úvodní poločas byl duelem naprosto rozdílných čtvrtin. Ta první patřila domácím, kteří zareagovali na skvělý nástup hostí, a hlavně díky devíti bodům Romana Marka měli náskok 23:16. Druhá desetiminutovka ale Turům nevyšla, prohráli ji 13:22 a v poločase už zase mírně ztráceli.

Ani ve třetí čtvrtině si žádný ze soupeřů nevytvořil větší náskok, a tak se rozhodovalo v závěrečné desetiminutovce, kterou domácí ovládli 28:19. Zlomový byl úsek mezi druhou a šestou minutou, který Tuři vyhráli 16:2 a zbytek zápasu měli pod kontrolou.

Domácí byli lepší na doskoku (34:25), v šestkách (83 procent ku 57) a dali deset trojek. Za Tury znovu úřadovaly posily z Prostějova, když Pavel Slezák dal 20 bodů a Roman Marko přidal ke 14 bodům sedm doskoků a sedm asistencí. Ostravě nestačilo 21 bodů Petra Bohačíka.

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Zasloužené vítězství Svitav. 30 minut jsme hráli vyrovnaný basketbal, ale poté jsme dostali 28 bodů v poslední periodě a vyfaulovali se nám někteří hráči. Následně Svitavy daly trojky, které měly dát. My naopak ne a dostali jsme 28 bodů.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Řeknu to úplně na rovinu - dnes Svitavy vedli dva úplně rozdílní trenéři. V prvním poločase to byl nováček, co byl přemotivovaný, nesoustředil se na hru a spíš na rozhodčí a udělal spoustu trenérských chyb. Basketbal si však musíme užívat a já jsem tu svoji nervozitu přenesl na hráče. V poločase jsme si řekli, že změníme tvář a začali jsme se soustředit víc na sebe. Bylo tam více energie z naší strany, začali jsme lépe bránit, sice jsme dostali stejně bodů jako v prvním poločase, ale bylo tam daleko víc energie.  Za to patří mým hráčům díky. Vítězství si vybojovali a zasloužili si ho.“

11 14 25 1 17 10 18 27 29 68 76

Souboj dvou nejlepších týmů nadstavbové skupiny A2 nabídne duel Svitav s Ostravou. Tuři zvítězili třikrát v řadě a celkově v devíti z posledních deseti utkání a už jen těžko přijdou o první příčku v A2 a tedy čtvrtfinálovou sérii s Pardubicemi. Překazit radost jim bude chtít rozjetá Ostrava, která v nadstavbě zvítězila v šesti z osmi zápasů a naposledy v úterý zničila doma Slunetu. Jedna ze dvou proher NH v A2 však přišla právě doma s Tury a na domácí palubovce jsou svěřenci trenéra Růžičky ještě silnější. Aktuálně mají bilanci s Ostravou 2-1 a +20 a při dvou výhrách náskoku by museli nyní padnout o parník, prohrát i poslední zápas v Brně a NH by musela ještě vyhrát závěrečný duel doma s Orly.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „V přímém boji o sedmé místo přivítáme na domácí palubovce celek NH Ostrava. Nová Huť měla tuto sezonu velmi dobrý cit při výběru cizinců, kteří spolu s Čechy, zkušeným Bohačíkem a ostrostřelcem Bratčenkovem vytvořili partu táhnoucí za jeden provaz. Na rozehrávce se skvěle doplňují Canada s Popovičem, kterým na perimetru zdatně sekundují střelci Riewer (trojky 47,1) a bleskurychlý Smith. Pod košem úřaduje nejlepší střelec týmu Painter a mašina na útočné doskoky Mays. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, budeme muset pohlídat ostravské střelce z dálky a také zbrzdit jejich přechod na útočnou polovinu. Věřím, že navážeme na solidní výkony z posledních utkání, a vybojujeme historické sedmé místo pro Svitavy!“

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o poukaz na kebab v hodnotě 100, 200 a 300 korun.