#21
6.0

Ztráty

Pardubice nevyhrály jen pro USK

Beksa se v Opavě nemusela dřít na každém útočném doskoku, ani vypomáhat proti každému z desítek nájezdů domácích rozehrávačů do vymezeného území. Kormidelník Levell Sanders stejně jako nejzkušenější z hráčů si však byli dobře vědomi, že vypustit pro tým jinak bezvýznamný zápas těsně před play-off by se před očekávanou a jako břitva ostrou sérií s nyní skvěle hrajícími Tury mohlo krutě nevyplatit. A pak je tu ještě něco…

Nikde není psáno, že třetí Děčín, ač stále jako favorit, musí ve čtvtfinále postoupit před šestý Kolín. Jako důkaz nechť poslouží dnešní - na pohled jen přípravný duel - právě mezi Válečníky a Medvědy, v němž už o nic nešlo, přesto se hrálo až do konce a Středočeši dokázali – na půdě soupeře - zvítězit. Pro Válečníky to byla už čtvrtá domácí porážka v řadě, což vicemistr dlouho nepamatuje.

Ovšem to důležitější je, že pokud by se vzmáhajícímu se Kolínu podařilo přes Děčín postoupit, šel by v semifinále (na 99 procent) na Nymburk a Beksa, jež by se jinak při postupu svém a Válečníků utkala právě s nimi, by v takovém případě (za předpokladu postupu před Svitavy) narazila na vítěze série USK – Opava.

Po dnešní porážce Slezanů s Beksou (72-81) budou v tomhle čtvrtfinále doma začínat čtvrtí Pražané (kteří by při dnešní výhře Opavy skončili pátí a čtvrtfinále začínali naopak venku), což při vědomí jejich aktuání formy zvyšuje i jejich šanci na postup. A pro Beksu mohou být Sovy i přes všechny svízele s jejich přemožením přijatelnějším semifinálovým protivníkem než Slezané, a to včetně cestování a atmosféry v hledišti.

Dost možná i pro tohle všechno Beksa v Opavě hrála zápas s parametry play-off. Hráči sebou házeli po zemi, hádali se o fauly, přílétla i technická chyba a Východočeši i na útočném doskoku dělali první poslední pro to, aby uspěli. A byť ve třetí čtvrtině po horké sekvenci ztráceli 58-49, rozehrávač Půlpán je začal vracet zpátky a s velkým úsilím v obraně i na útočném doskoku pak hosté obrat dokonali.

Domácí se pod tlakem blížící se koncovky dopouštěli kiksů i při zakončeních zpod koše, naposledy skórovali v čase 36:53 a víc Pardubice nepotřebovaly. Půlpán vlétl do přihrávky a vyrovnal na 72-72, vzápětí nabil na trojku Kotasovi a půl minuty do konce přidal i šestky na 72-77. Za svých 20 minut byl 12 bodů v plusu a z posledních 7 zápasů už počtvrté skóroval dvojciferně (10). Jeho tým posledních 90 vteřin vyhrál 0-9.

Pardubice si nejvíc pomohly body z brejků (16-27) a zpod koše (20-34), plusem byla i převaha na doskoku (27-37). Střeleckými lídry hostů, kteří z 18 opavských ztrát vytěžili 13 zisků, byli Burnett (20) a Autrey (14), za domácí 17 bodů zvládl Siřina a 14 Bujnoch.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Bojovné utkání, kdy oba týmy hodně chtěly vyhrát. Nám se dařilo po tři čtvrtiny držet malý náskok, ale bylo to málo. Naše chyby na doskoku dostaly Pardubice do vedení. V koncovce několik neutrálních míčů skončilo v rukách hostů a pod taktovkou Autryho a Burnetta to dotáhli k vítězství. Je to škoda, ale musíme zvednout hlavu a připravit se na čtvrtfinálový výjezd do Prahy.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Hodně nervózní zápas, kde snaha po vítězství čišela z obou týmů. Opava nás mírně přehrávala tři čtvrtiny, ale naštěstí se nedostala do většího náskoku. Koncovka byla o štěstí a to stálo při nás.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Hodně jsme chtěli poprvé v této sezoně pžehrát Pardubice, ale zase se to nepovedlo. Velká snaha nám trochu svazovala ruce, ale utkání rozhodl náš špatný obranný doskok ve čtvrté čtvrtině. V závěru hostům hodně přálo štěstí a získávali snad všechny neutrální míče.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Hodně nervózní utkání, ve kterém nás Opava tři čtvrtiny drtila clonami v útoku. Oba týmy chtěly zakončit základní část vítězstvím. Byli jsme stále krůček pozadu, ale v závěru nám popřála štěstěna a utkání jsme dotáhli k vítězství.“

15 22 37 14 13 15 18 18 89 81

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket), u dalších hráčů je situace neznámá.

Absence Pardubic:
guard Příhonský (dlouhodobé zranění).

Klíčový zápas v nadstavbové skupině A1 uvidí diváci v Opavě. Domácí Slezané hrají o výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinálové sérii s USK Praha. A ukázalo se, že tahle výhoda může být pro určení postupujícího do semifinále rozhodující, protože ve všech čtyřech vzájemných zápasech se radoval domácí tým. Opava má o něco lepší výchozí pozici před posledním kolem, protože hraje doma s Pardubicemi, kdežto USK zajíždí do Nymburka. Slezané však potřebují nutně zvítězit, jinak nemají šanci na čtvrtou příčku. To Pardubice o víkendu znovu trápily Nymburk a před čtvrtfinálovou sérií se Svitavami se budou chtít dostat do herní pohody.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pardubice se nedají porážet, ale porazitelné jsou. O tom nás přesvědčil Kolín, který to v osmém kole dokázal. Soupeř je velmi silný na doskoku a v rychlém protiútoku. Pokud dokážeme jeho silné stránky eliminovat, máme šanci. Pouze vítězství nás může posunout na konečnou čtvrtou příčku před play-off.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Víme, o co jde v dnešním utkání, proto odevzdáme vše, co v nás je. Všichni zapomeneme na zranění a nastoupíme v plné síle. Až večer ukáže, zda to na silného soupeře bude stačit.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Opava hraje o výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále play-off, a mít tuto výhodu - zvlášť pokud jde o sérii mezi Opavou a USK Praha - je velmi důležité. I proto musíme očekávat, že opavští hráči budou hrát s maximálním úsilím, navíc je požene vždy výborné opavské publikum. Domácí budou chtít za každou cenu vyhrát, ale to chceme i my, v žádném případě nechceme poslední utkání nadstavby jen nějak odehrát! Chceme předvést co nejlepší výkon, neztratit před play-off svou tvář. Víme, že poslední zápas Opava hrála bez Jakuba Šiřiny, ale my neřešíme, v jaké sestavě domácí nastoupí. Soustředíme se sami na sebe, na to, abychom naše akce hráli tak, jak máme, abychom je měli před play-off co nejvíce zautomatizované.“