7.0

#55
3.0

Canada zrušil ostravský půst

Zápas měl neurovnaný úvod plný ztracených míčů a nepřesné střelby na obou stranách. Z toho se lépe dostali domácí, kteří postupně získali vedení. Křídelník Křemen se chytil z dálky a další forward Pumprla smečí zvyšoval už na 21-10. Hosté se však nepoložili a zakončili čtvrtinu šesti body v řadě.

Druhá čtvrtina byla naopak úplně jiná. Když Ostrava přestala ztrácet míče, divákům nabídla střeleckou exhibici s 34 body! Domácí drželi až do sedmé minuty druhého období vedení, hlavně díky dvojici veteránů Křemen – Tomanec, ale poslední dvě a půl minuty prohráli 2-11, znovu dostali trojku v závěrečných sekundách čtvrtiny a v poločase ztráceli devět bodů. V ostravském dresu se dařilo hlavně rozehrávači Canadovi, který dal za druhou desetiminutovku dvanáct bodů.

Po přestávce se oba celky střelecky trápily, když se ve třetí čtvrtce složily dohromady jen na 23 bodů. Na obou stranách byla spousta špatně zvolených střel a ztrát. Domácí sice zachytili úvod a dostali se zpět na dostřel, ale pak se Ostrava probrala a vrátila se zpátky do dvouciferného vedení. Po svém návratu do sestavy Brna se vůbec nemohl prosadit playmaker Ware.

Náskok hostů narostl v posledním období až na patnáct bodů a vypadalo to jasně, ale pak se probral guard Mikulič a pod jeho taktovkou začali domácí z manka postupně ukrajovat. To už na hřišti nebyl Tomanec, který po srážce se spoluhráčem Warem odstoupil s naraženým krkem. Dvě a půl minuty do konce svou šestou trojkou snížil Křemen na rozdíl čtyř bodů a obrovský boj pokračoval. Po chybách na obou stranách byl Křemen faulovaný a minutu a půl před koncem snížil na 71-74. Divoký útok hostů pak skončil trojkou v poslední sekundě limitu z rukou Bratčenkova.

Ostrava však poté netakticky faulovala Křemena při trojce, ale ten proměnil jediný trestný hod ze tří. Když pak dvakrát minul z čáry trestného hodu i Mikulič, připsali si hráči Ostravy cennou výhru (73-79), jež ukončila jejich sérii 5 porážek a také navázala na nedávný úspěch z brněnské palubovky v Českém poháru.

Domácí sice donutili NH k šestnácti ztraceným míčům a velmi dobře útočně doskakovali (16), ale ztráty využili jen ke 12 bodům a zahodili 12 z 23 trestných hodů.

Ostravě k dorovnání bilance Brna a Svitav (na 5-15) pomohla pětice dvouciferných střelců v čele s Canadou a Bratčenkovem, kteří dali po šestnácti bodech. Canada navíc přidal i šest doskoků a osm asistencí a byl +12. Brnu nepomohlo 25 bodů včetně šesti trojek Křemena, Tomanec před svým odstoupením stihl 13 bodů. Ware se protrápil ke třem bodům při střelbě 12/1.

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Utkání jsme začali nervózně, zejména proto, že jsme chtěli vyhrát. Nehráli jsme svoji hru, nechali jsme Brno dát pár košů v přechodové fázi a trápili jsme se. Pak jsme přešli ke své hře, dali jsme koše z rychlých protiútoků, šli jsme přes Brno, takže za první poločas spokojenost s útokem. Druhý poločas byla přetahovaná z obou stran, ke konci jsme udělali pár chyb, zřejmě pod tíhou toho, že jsme byli blízko vítězství, ale nakonec spokojenost s výhrou. Jsem rád, že máme v týmu Malcolma Canadu, konečně je to rozehrávač, který vyveze míč a lehce o něj při driblinku nepřijde. Šňůru porážek jsme neřešili, byli to prohry o pár bodů a věřím, že tímto vítězstvím jsme to zlomili.“

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): „Nechali jsme si zápas utéct ve druhé čtvrtině, kdy jsme dostali 34 bodů, v ostatních čtvrtinách jsme bránili dobře, bohužel jsme se nesoustředili na některé hráče Ostravy, kteří nejsou obvykle tak výrazní, a to nás stálo výhru. Nedařilo se nám střelecky, sami na sebe jsme si vytvořili tlak, že moc chceme vyhrát. Tým má ale potenciál a já věřím, že do konce sezony to potvrdíme.“

12 32 44 1 15 5 16 19 22 85 79

Televizní utkání posledního týmu s předposledním bude zajímavější, než se na první pohled zdá. Hlavně Brno hraje v posledních týdnech pohledný rychlý basketbal a v čele s navrátilcem Kevinem Warem budou chtít před domácími fanoušky zvítězit.

Ostravané sice mají na kontě pět porážek v řadě, ale jejich výkony také nejsou špatné. V minulém kole doma tři čtvrtiny trápili mistrovský Nymburk a ve třetí čtvrtině dokonce zatížili konto Středočechů 30 body. Pokud se znovu bude dařit zahraničním posilám, není Ostrava v Brně bez šance. Navíc se hostů budou chtít pomstít za první vzájemný zápas, kdy padli trojkou v úplném závěru.

Michael Medvecký (forward NH Ostrava): „Poslední zápas s Nymburkem nám dokázal, že pokud budeme hrát 100 procent koncetrovaně, od začátku až do konce, tak jako ve 3. čtvrtině proti mistrovi, kdy jsme se dokázali dostat z 15bodového manka skoro na remízu, můžeme pomýšlet na vítězství, stále vice se sehráváme a každý trénink jsme lepší a lepší. Proto věřím, že přivezeme výhru a budeme se krok po kroku posouvat výše.“

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): "S Ostravou jsme v této sezoně na bilanci 1-1, naposledy jsme podlehli doma v Českém poháru, naopak před televizními kamerami v lize se nám podařilo Novou huť porazit a věříme, že si tento pocit zopakujeme. Setkáme se s přímým soupeřem v tabulce a bereme jen výhru. Návrat Kevina Warea do sestavy je impulsem pro celý tým, po těsné koncovce v posledním ligovém utkání jsme si ověřili, že jsme schopni konkurovat všem celkům v NBL."

Atrakce utkání: vystoupení taneční skupiny B-Fresh, divácká soutěž o ceny.