9.0

#11
4.0

NH minula 16 TH a v Opavě padla

Už bez skórera Igrutinoviče, jemuž vypršelo tříměsíční vízum, a musel se tak vrátit domů do Srbska, chyběla Nové huti palebná síla a v Opavě se při derby opět musela spolehnout zejména na rozehrávače Číže. Jeho 22 bodů ale nestačilo, protože nikdo další větší obnos nepřidal, a Ostrava tak padla 67-60. To znamená, že před posledním kolem už nemá při shodné bilanci a horších vzájemných zápasech s devátými Tury osud plně ve vlastních rukou. Na závěr doma hostí USK, zatímco Svitavy hostí oslabené Válečníky. Na zaváhání obou konkurentů pak bude čekat Ústí, jež by se při domácí výhře nad Opavou ještě vmáčklo do play-off na lepší vzájemné zápasy s Tury i NH.

Opavu doma v kulise 830 diváků potáhl Zbránek (17+6 doskoků a 5 asistencí), MVP utkání Gniadek (16, vyfauloval se však už za 16 minut ve hře) a rozehrávač Šiřina (12+6 asistencí), tedy tři původem Ostravané v kádru domácího celku.

NH se ovšem porazila do značné míry sama, když převahu na útočném doskoku (5-13) přetavila jen v 8 bodů z druhých šancí, a především zahodila 16 z 33 šestek (domácí 19/14).

Hosté v první čtvrtině zvládli díky 7 bodům Číže obrat z 16-6 na 16-18, ale ve druhé části přišlo nové vedení Opavy, tažené 10 body Gniadka. Číž už v poločase za stavu 35-28 měl na kontě 15 bodů, a protože jako lídr týmu byl po změně stran už omezen, domácí ve třetí čtvrtce již po šesti minutách vyskočili body zpod koše a brejků Zbránka s Gniadkem na 48-31.

Když ale vedení bylo až 18bodové, Stehlík s Bratčenkovem manko v mžiku srazili na 11 a v posledním dějství NH nebezpečně přirážela dál. Trojkou Bratčenkova se 3 minuty do konce dostala na 6 bodů, ale klíčová kontra trojka Šiřiny jí vzápětí sebrala vítr z plachet a při chybách na obou stranách už domácí tým duel dokormidloval k úspěchu.

Opava nyní (při zarovnání bilance s Pardubicemi) potřebuje k jistotě čtvrté příčky výhru v Ústí. Při porážce by musela čekat, zda Východočeši (spíš nepravděpodobně) klopýtnou doma se zachraňujícími se Lions, aby pak získala domácí výhodu pro čtvrtfinále (to už ji nyní jistě čeká právě s Beksou) na lepší vzájemnou bilanci.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Sice jsme vyhráli, ale pomohl nám k tomu soupeř, který neproměňoval trestné hody a jasné podkošové situace. Začali jsme dobře, ale pak jsme upadli do průměru a do konce utkání jsme se báli o výsledek.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Když neproměníte šestnáct trestných hodů, nemůžete vyhrát. Chyběl nám Igrutinovič, který v úterý odletěl, neboť mu vypršela bezvízová doba pobytu. Opava měla Šiřinu, který v době, kdy jsme dotáhli na rozdíl šesti  bodů, zaznamenal hodně těžkou trojku.“

Adam Číž (rozehrávač NH Ostrava): „V závěru jsme zápas zdramatizovali, ale byli jsme tragičtí na trestných hodech a to rozhodlo.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 1-2

Slezané musí uspět, aby ještě mohli myslet na čtvrté místo Pardubic, na něž aktuálně ztrácejí jednu výhru (při lepších vzájemných utkáních). Ostrava potřebuje urvat výhru pro udržení nadějí na osmé místo, když má horší vzájemné zápasy s dotírajícími Svitavami, s nimiž je aktuálně zarovnaná na 16 výhrách, i s Ústím, jež má o vítězství méně.

Na webu Opavy se objevila informace o tom, že ústřednímu skórerovi NH Igrutinovičovi, který ještě v pondělí odehrál All-Star Game, vypršelo vízum a musel se vrátit domů do Srbska. Pokud by to tak bylo, znamenalo by to pro Ostravu velké oslabení.

U Opavy není znám stav zraněných, ale lze předpokládat, že se nadále může týkat rozehrávačů Klečky s Dragounem.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Máme to letos s Ostravou 1-2 a určitě nechceme skončit základní část tak, abychom s ní měli zápornou bilanci. Čeká nás těžký soupeř. Bude nesmírně náročné v tomto utkání splnit roli favorita. Končí základní část a každému, kdo hraje v šesti sedmi lidech, docházejí síly. Bude to hodně o morálu.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Čeká nás regionální derby a báječná atmosféra. Opava doma hraje dobře, tudíž je favoritem. My se pokusíme eliminovat její silné stránky a uhrát dobrý výsledek.“