4.0

#8
4.0

Cvek spasil Opavu za "5 vteřin 12"

V dalším minimalistickém zápase na Folimance o to, zda se Sovy za Opavu zavěsí už o dvě výhry, se do role hlavního hrdiny ve finiši poslední čtvrtiny obsadil slezský forward Viktor Cvek, bývalý hráč Pražanů. Ač se jeho tým zdál být po 37 minutách již v provazech, když Bohačík trojkou a 2 asistencemi a Josipovič 6 body poslali USK do trháku 51-44, Cvek po snížení Gniadka vytěžil ze zdvojení Bohačíka snadný koš z brejku již na 51-48. Poté sice opavský Vlček minul dvě šestky, ale vzápětí to vynahradil dalším brejkovým snížením (na 51-50) z šesté ztráty opět zpresovaného Bohačíka.

Domácí Mareš už ve 40. minutě jednou šestkou poslal dál domácí, aby Dragoun zahodil další dvě šestky Opavy. Centr Josipovič poté zvýšil opět jen jedním trestným hodem na 53-50. A to už přišla hvězdná chvíle Cveka, který trojkou zápas prodloužil o dalších pět minut, neboť závěrečný atak Bohačíka už kýžené zakončení, ani šestky Sovám nepřinesl.

Nastavení odpálily dva úspěšné nájezdy Cveka a Šiřiny a trojka muže závěru už znamenala rozdíl 55-60. Když pak Blažek proměnil 2 šestky na 58-66, bylo necelou půl minutu do konce rozhodnuto.

Opava se až sem vůbec nemusela dostat, kdyby ve druhé čtvrtině využila odskoku na 15-24 ke zlomení soupeře. Zradila ji ale již poznaná bolest v podobě hloupých faulů zejména na útočné polovině, k nimž se přidaly i naivní ztráty a zazděná zakončení zpod koše Blažka se Šiřinou. Domácí se po získaných faulech dostávali alespoň na trestnou linii, z níž vsítili 4 ze všech svých 8 bodů ve čtvrtině, a udrželi se tak v zápase.

Zatímco ale USK stejně jako Opava v zápase minul 10 šestek, hosté si víc pomohli 16 útočnými doskoky a 12 body z nich, stejně jako 31 body z 26 sovích ztrát (Opava 18). I díky tomu měli Slezané o 18 střel z pole víc, a je tak skoro zázrak, že USK stál na konci čtvrté čtvrtiny tak blízko k triumfu.

Vítězové kromě 16bodového MVP Cveka neměli výraznější střelce, když dirigent Šiřina (z pole 13/4, 8 bodů, 8 doskoků, 5 asistencí, 3 zisky, bez TH) byl zdvojován už na trojce, a při nájezdu se kolem něj místy shlukovali až 4 obránci.

Opava se o totéž snažila v případě Bohačíka, který měl také těžký život (z pole 13/4), přesto stihl alespoň 13 bodů. Ještě o bod lepší byli Michal Mareš a Josipovič.

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): "Opava vyhrála díky jednomu hlavnímu důvodu a to bylo, že jsme jí výhru darovali. Vedli jsme o 7 bodů zhruba minutu a půl do konce a doslova jsme soupeři darovali několik míčů a umožnili mu poslat utkání do prodloužení. V něm jsme přestali hrát, což je normální, protože jsme se psychicky složili. Je potřeba říci, že jsme 40 minut opravdu dobře bránili. V útoku ale nejsme dostatečně trpěliví. Vyprodukovali jsme 26 ztrát a s tím je nemožné zvítězit. Přesto jsme byli v dobré pozici a měli šanci vyhrát. Neadaptovali jsme se na obranu Opavy. Věděli jsme, že budou zdvojovat a zbytečně jsme začali panikařit. Opava dala 31 bodů po našich ztrátách. Téměř půlku svých bodů dala po našich chybách."

Petr Czudek (trenér BK Opava): "Když člověk vyhraje v prodloužení a navíc venku, tak to je  ještě před Vánocemi dvojnásobná radost. Dnes jsme viděli tým USK, který opravdu 40 minut dává absolutní energii do hry a výborně brání. Je těžké se prosazovat, když nám to nepadalo a to skore narůstalo tak, jak narůstalo. Už to vypadalo ve druhém poločase, že USK získal nějaký ten náskok pěti bodů, který by měl rozhodnout. Naštěstí naše hra vabank nás dovedla do prodloužení, kde trochu byla vidět frustrace na mladých domácích hráčích, že to neuhráli v základním čase. Odskočili jsme na šest bodů a prodloužení jsme už dohráli velmi zkušeně. 23 minut jsme vedli, což také nic nemusí znamenat. Já jsem rád, že jsme se vyrovnali tvrdostí a bojovností tomu týmu USK, protože nám dělá problémy proti takovým týmům hrát."

Vzájemný zápas této sezony: 0-1

Na USK v posledních utkáních doléhá těžký los (doma měl Nymburk a Děčín, venku Lions), navíc doma po Opavě narazí ještě na rozjetý Prostějov. Slezané navíc uspěli v posledních 9 vzájemných utkáních, což je jejich plus z hlediska psychiky. Sovám by jistě pomohlo, pokud by se pod košem nemusely vyrovnávat s centrem Kramným, o jehož zdravotní situaci nejsou bližší zprávy. Domácí mají jako všichni soupeři Opavy jeden hlavní úkol – odříznout ze hry a vytlačit míč a tím i body z rukou rozehrávače Šiřiny, a také ho maximálně unavit. Slezané si pak vedle sovího pick-and-rollu musí dát – při nájezdnické hře domácích - pozor na fauly svých v této oblasti "náchylnějších" hráčů Zbránka s Gniadkem, které tým s jejich tvrdostí a odolností bude potřebovat co nejvíc na hřišti.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Opava je tým, který je založen na českých hráčích, kteří si na hřišti rozumí a vyhoví si navzájem. Mají skvělého dirigenta Jakuba Šiřinu, který je hlavním tvůrcem jejich hry. Musíme se pokusit zabrzdit ho tak, aby nemohl řídit jejich hru a nedostával do rotace tolik hráčů."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "USK je dobře trénovaný tým, který po slabším začátku sezony zaznamenal obrovský vzestup formy. Zejména doma na Folimance trápí všechny soupeře. My jedeme pro výhru, jestli ji vybojujeme, to bude jasné v sobotu večer."

Atrakce utkání: poločasová soutěž, vystoupení Wildcheerleaders.