68
62
Velká Británie

Na křídlech Tomáše pro první výhru

Ke druhému utkání v rámci kvalifikace o EuroBasket 2025 nastoupili Češi v Pardubicích proti Velké Británii. Ta si na rozdíl od lvů přinesla z úvodního kvalifikačního klání dva body. To ve čtyřčlenné skupině zvyšovalo důležitost pondělního večera.

Britové potvrdili, že jejich hlavní devizou je ofenziva. Během prvních pěti minut zapsali hned tři úspěšné tříbodové pokusy a rychle si vytvořili náskok. Ten hodnotu až devíti bodů. Češi se snažili v útoku konkurovat. Jejich hra v tomto ohledu byla o něco pestřejší. Střídali nájezdy pod koš se střelbou za tři body.

Právě po trojce Ondřeje Sehnala v desáté minutě se poprvé dostali do vedení. Britové ještě do konce čtvrtiny dokázali odpovědět. Lvi pokračovali ve zlepšené hře v útoku. Využívali ztrát, které Britové kupili. Pokud však soupeř zpřesnil své útočné počínání, byla česká defenziva v problémech. Především soupeřova hra 1 na 1 byla z tohoto pohledu hodně efektivní.

Zejména díky nájezdům tak Britové smazali své devítibodové manko a do šaten tak oba týmy šly skoro za smírného stavu. Vstup do druhé půle orámovali Češi třemi rychlými trojkami a protože se jim v tu chvíli dařilo i v obraně, vypracovali si dosud nejvyšší náskok s hodnotou 13 bodů. Jenže Britové trpělivou hrou své manko postupně umazávali.

Domácí ale z hlediště hnalo 4 812 skvělých fanoušků, kteří nedovolili, aby lvi polevili. Sice jim výrazně kleslo procento střelby za tři body, ale bojovali na útočném doskoku. Když bylo nejhůř, vzal na svá křídla národní tým Tomáš Satoranský. Když se k němu přidali v útoku Bohačík, Kyzlink a Balvín, vstupovali Češi do koncovky s dvoucifernou výhodou.

To se ukázalo jako klíčové, protože Britové se rozhodně nevzdali. Navíc jim bylo jasné, že na začátku kvalifikace se hraje o každý vstřelený bod, protože nikdo neví, jak se skupina může vyvinout. Nakonec ještě stačili dvakrát skórovat za tři a snížit na konečný osmibodový rozdíl.

Česko – Velká Británie 90:82 (24:25 49:47 68:62)
Satoranský 21 bodů a 10 asistencí, Kyzlink 16, Peterka 12, Bohačík 9, Balvín 8 bodů a 10 doskoků, Jelínek 7, Sehnal a Kříž po 6, Böhm 3, Hruban 2 – Kileya-Jones 19, Wheatle 17, Adamu 14, Yeboah 12, Hesson 11
Fauly: 17 – 23

Tomáš Satoranský: „Klíč k utkání bylo, o čem jsme se bavili před zápasem, a to zůstat pořád v utkání. I během špatného období. Tohle okno bylo poměrně šílené. Je hodně hráčů, kteří to hrají nově, není čas na nic. Je to těžká sezona, zvlášť v systému, který máme hrát je znát nedostatek času. Počítáme s naší chemií a komunikací na kurtu. Jsou ale špatné chvíle, které jsme měli v prvním poločase, kdy jsme nebyli schopni držet vedení. Druhou polovinu jsme začali o dost lépe, především v obraně. Vytvářeli jsme tlak na jejich hráče a vážili si víc míče. Jsme rádi za první vítězství. Je to důležitý krok.“

Diego Ocampo: „Souhlasím s Tomášem, od jeho sedmnácti, někdy. Rozhodly doskoky a obrana. Doskočili jsme 19 míčů v útoků, což bylo klíčové. V první půlce se nám dařilo skórovat, ale ve druhé méně a druhé šance byly zásadní. A pořád máme příliš ztrát a právě jejich omezení je klíčové v takových zápasech. V určitých fázích zápasu jsme dobře bránili jeden na jednoho, měli jsme pod kontrolou doskoky, v útoku pak máme dobrou chemii a dobře si přihráváme a s tím budeme dobří.“

Čeští basketbalisté se po včerejším přesunu z Řecko sešli dnes večer k tréninku v pardubické aréně, kde už zítra od 20:15 vyzvou Vekou Británii. K prvnímu domácímu utkání v rámci kvalifikace o EuroBasket 2025 nastoupí s jednou změnou oproti pátečnímu střetnutí v Řecku.

Trenér Diego Ocampo musel po dnešním tréninku uzavřít zápasovou dvanáctku. V ní nahradil nymburského pivota Luboše Kováře děčínský křídelník Matěj Svoboda. Jinak zůstává sestava nezměněná oproti té z Řecka.

Češi v pátek v defenzivní bitvě podlehli favorizovanému Řecku rozdílem osmi bodů. Kvalifikace je na samém začátku, ale pro klid národního týmu v jejím pokračování bude zítřejší střetnutí důležité. Jeho význam stoupá s pátečním výsledkem Velké Británie, která si na domácí půdě poradila čtyřbodovým rozdílem s Nizozemskem.

Britům se povedl především první poločas. V průběhu zápasu vedli až o 21 bodů, ale v samotném závěru odolávali mohutnému tlaku hostí. Nejlepším britským střelcem byl Myles Hesson, který na 23 bodů potřeboval stejný počet minut. Ofenziva domácích hodně stála také na Luku Nelsonovi, který ke 14 bodům přidal 12 asistencí, ale do Česka s týmem nepřijel. V týmu ale nechybí hráč BK REDSTONE Olomoucko Amin Adamu.

Utkání Česko – Velká Británie začíná v pardubické enteria Areně zítra ve 20:15. Přímým přenosem ho vysílá ČT sport.