53
50
Česko

Řekové utekli až v poslední čtvrtce

Složitější už to čeští basketbalisté na začátek kvalifikace o EuroBasket 2025 snad ani mít nemohli. Los je k prvnímu utkání poslal na horkou půdu favorita skupiny a čtvrtého celku kvalifikačního power rankings FIBA do Řecka.

Češi ale do utkání vstoupili bez bázně a hany. Brzy vedli 5:0, když míč do koše položil Balvín a trojku z odskoku zaznamenal Kyzlink. Proti domácí obraně ale celkově hledali těžko recept na úspěšný útok. Defenziva ale působila poměrně jistě i na druhé straně, a tak oproti očekávání lehce vlažné publikum nevidělo moc bodovou první čtvrtinu.

Ve druhé čtvrtině začala hra získávat na obrátkách. Řekové ještě přitlačili v obraně a zastavovali české útoky na hraně faulu. I tak si lvi vypracovali až sedmibodový náskok. O něj poměrně rychle přišli a smeč Mitogloua dostala domácí publikum do varu. Komplikace pro trenéra Ocampa nastaly, když si už svou třetí osobní chybu připsal Ondřej Sehnal. Ke svému vůbec prvnímu reprezentačnímu startu tak v 16. minutě vyběhl Vojtěch Sýkora.

Češi ale stále drželi krok. Utkání působilo z obou stran urputně, hráči bojovali o každý centimetr na hřišti. Bylo vidět, že tři dny přípravy si vybraly svou daň. Zdálo se, že by Češi mohli jít do šatny za poločasového vedení o jeden bod, ale nepohlídali si poslední obranný doskok a tak nejtěsnější výhodu získali domácí.

Češi do druhé půle vstoupili hodně aktivně. Především díky úspěšným střelám za tři body. Jenže za sedmibodové ztráty se do utkání vrátili domácí. Zaznamenali bodovou šňůru především díky jednoduchým košům z protiútoků po českých ztrátách. Hrozící nebezpečí hluboké ztráty se ještě lvům podařilo zažehnat, ale pak byl při řeckém taktickém faulu trefen loktem do hlavy Tomáš Satoranský. Rozhodčí ani po přezkoumání videa nezměnili názor, že to byl normální faul.

Zkraje závěrečné desetiminutovky se dostavilo české ofenzivní trápení. Když se k tomu přidala převaha Řeků na útočném doskoku, začalo se utkání výrazně lépe vyvíjet pro domácí celek. Češi ještě zkusili s utkáním něco udělat, snížili na rozdíl pěti bodů, ale zkušený domácí tým už si první vítězství v kvalifikaci pohlídal.

Řecko – Česko 72:64 (12:15 32:31 53:50)
Mitoglou 22, Walkup a Papanikolaou po 16 – Balvín 13 bodů a 10 doskoků, Peterka 12, Kyzlink 10, Satoranský 9 bodů, 7 doskoků a 6 asistencí, Bohačík 8, Hruban 5, Jelínek 4, Böhm 2, Sehnal 1, Sýkora a Kříž 0
Fauly: 20 – 21

Diego Ocampo: „Zaprvé bych chtěl pogratulovat svým hráčům, protože odvedli skvělou práci. Přijeli jsme sem pobít se o výhru v každou vteřinu utkání, což se nám dařilo, bohužel se nám nakonec nepovedlo dotáhnout utkání k vítězství. V první čtvrtině jsme se drželi dobře, ale ve druhé a třetí jsme trochu ztratili kontrolu nad ztrátami, kterých jsme měli příliš. Úspěšnost z pole byla podobná, ale naše ztráty byly kritické, protože vedly k brejkům soupeře.“

Ondřej Balvín: „Byl to skvělý zápas který jsme si zasloužili vyhrát. Nakonec rozhodly maličkosti. Největší problém byly naše ztráty, zvlášť v kritických momentech. Další problém byly body z druhých šancí soupeře plus naše hloupé fauly, jako třeba při poslední střele soupeře, což nás sráželo. Ukázali jsme ale, že jsme konkurenceschopný tým.“

Čeští basketbalisté se dnes přesunuli z Poděbrad do Pirea, kde už zítra vstoupí do kvalifikace o EuroBasket 2025. Z šestnáctičlenné nominace do Řecka s týmem neletěla dvojice Martin Svoboda a Patrick Samoura. Trenér Ocampo tak v předvečer utkání musel určit finální dvanáctku, která zítra nastoupí proti domácímu Řecku.

Češi pod vedením Ocampa absolvovali v ikonické hale Olympiacosu Pireus večerní trénink, po kterém trenér národního týmu musel ukázat na dva hráče, kteří se nevejdou do zápasové nominace. Stali se jimi Matěj Svoboda a Richard Bálint. Stále tak je možné, že si zítra může svůj první reprezentační start připsat kometa letošní sezony Kooperativa NBL Vojtěch Sýkora.

„Vůbec mě to na začátku sezony nenapadlo. Jsem takový člověk, co se snaží žít přítomností a nekoukám, co bude dál. Snažil jsem se soustředit na to, abychom s Pískem zvládli vstup do NBL a o tom, že se to povede až takhle, se mi ani nezdálo. Je to něco neskutečného,“ říká čerstvý reprezentant.

Ta premiéra by byla zajímavější díky faktu, že pro Sýkoru by se jednalo o vůbec první utkání v mužské reprezentaci. Zatímco většina hráčů nejprve nastoupí v přípravném zápase, na píseckého rozehrávače by čekala rovnou realita ostrého FIBA zápasu. Navíc v takové aréně, kde má být 13 000 fanoušků.

„Je to neskutečný pocit. Hala, na kterou jsem vždycky koukal v televizi se spoluhráči, na které jsem vždycky koukal v televizi a já si užívám každou minutu, co jsem tady,“ vypráví po večerním tréninku. A už si představuje bouřlivou atmosféru, která zítra na Čechy čeká: „Doufám, že bude, protože bych to chtěl někdy zažít na vlastní kůži. To je něco, co se mi nepoštěstí úplně každý den, takže doufám, že atmosféra bude co nejlepší a že z toho nebudu moc nervózní.“

Na lvy se zítra chystá favorit čtyřčlenné skupiny. Češi sice byli v rankingu FIBA zařazeni před startem kvalifikace na 9. místo, ale jejich zítřejší soupeř figuruje ještě o pět příček výš. Řekové navíc mají po dohodě na termínovce mezi FIBA a Euroligou k dispozici hned 11 hráčů hrajících v top evropské soutěži – nejvíce ze všech reprezentačních týmů v současném okně.

Utkání začíná ve 20 hodin českého času a o deset minut dříve odstartuje ČT sport přímý přenos.

Nominaci na utkání Řecko - Česko najdete zde.