38
54
Černá Hora

Ofenzivní trápení bere naději na MS

Přesně dva měsíce od posledního reprezentačního zápasu, kterým bylo osmifinále ne EuroBasketu, nastoupili čeští basketbalisté k pokračování kvalifikace o MS. S nožem na krku přivítali doma v Pardubicích soupeře z Černé Hory. Jen vítězství by jim uchovalo reálnou naději na postup mezi světovou elitu.

Pokud chtěl trenér Ginzburg vsadit na zkušenost, musel dnes hrát s úzkou rotací. Právě zkušení hráči na sebe vzali zodpovědnost v útoku v prvních okamžicích zápasu. Soupeřovu taktiku mohlo narušit brzké zranění Perryho, jehož další osud v utkání byl nejasný. Otázkou na české straně bylo, jak dlouho vydrží fyzicky náročný styl Kyzlink, jenž poslední soutěžní utkání sehrál v již zmiňovaném osmifinále proti Řecku.

Druhou čtvrtinu v obranném vymezeném území odstartoval dvěma výstavními bloky Ondřej Balvín. Černohorci pak ale v ofenzivě přešli na střelbu ze střední a dlouhé vzdálenosti. Problémem ale byla česká ofenziva. Poslední pětiminutovka prvního poločasu zastihla lvy ve střeleckém útlumu. Rozhodně neprospěly ani ztráty míče. Útočný zmar dokonala poslední akce poločasu, kdy původně uznaný koš Peterky rozhodčí odvolali kvůli vypršení času.

Ani poločasová pauza nevrátila na české ruce jistotu. Soupeř trefil dvě trojky a jeho náskok byl najednou patnáctibodový. O české střelecké bídě hovoří i fakt, že Ondřej Balvín byl ve 22. minutě prvním domácím hráčem, jenž skóroval z trestného hodu. Posledním stéblem naděje mohla být Peterkova trojka, která se ale vykroutila z koše a pak znovu převzal iniciativu soupeř. Jeho náskok se blížil dvaceti bodům.

Kapitánův koš s klaksonem třetího dějství dal Čechům ještě naději. Tu hned zkraje čtvrté čtvrtiny přiživil znovu Hruban i výborným ziskem Bálint. Lvi snížili své manko na jednociferné, ale oddechový čas Černohorce uklidnil dostatečně na to, aby si vzali zpět pohodlný náskok, k čemuž jim pomohly i české fauly v defenzivě i nedůslednost na obranném doskoku.

Tři minuty před koncem dostal příležitost ke svému prvnímu startu v oficiálním reprezentačním zápase navrátilec ze zámoří David Böhm. A oslavil ho dvěma trojkami. Češi v poslední čtvrtině ještě utkání nevzdali, bojovali, ale na zvrat to nestačilo.

Česko – Černá Hora 56:65 (15:15 24:33 38:54)
Hruban 14, Kyzlink 13, Balvín 8 bodů a 11 doskoků, Böhm a Peterka po 6, Bálint, Palyza a Kříž po 3, Kovář a Půlpán 0 – Radovic 15, Mihailovic 14, Radonic 11
Fauly: 20 – 16

Ronen Ginzburg: „Jsem trochu zklamaný, protože si myslím, že jsme tenhle zápas mohli vyhrát. V obraně jsme dostali 65 bodů a to jsou zápasy, které se mají normálně vyhrávat. Myslím, že jsme udělali hodně chyb a špatných rozhodnutí v útoku. Musíme být ale realističtí. Někteří hráči teď nejsou v nejlepší formě, ale tak to je. Jsem spokojený s tím, jak své minuty využili Richard Bálint, David Böhm nebo Viktor Půlpán. Ano, jsem zklamaný, ale nemohu si stěžovat na hráče, kteří odvedli své současné maximum.“

Naprosto klíčové utkání čeká v pátek od 18:15 v Pardubicích na basketbalové lvy. Ti musí zvládnout duel se silnou Černou Horou, aby udrželi své šance na postup na světový šampionát 2023.

Tým soupeřů ze země jen o málo větší, než je Středočeský kraj, je aktuálně ve formě. Ve skupině drží s bilancí 5-3 třetí místo, na začátku července doma dokázal v kvalifikaci i bez aktuálního lídra Perryho skolit atletické Francouze (70-69) a do Pardubic dovezl hned osm borců z nedávného EuroBasketu, kde Černohorci obsadili 13. příčku.

Podobně jako lvi i soupeři postrádají své hvězdy z NBA (Vučeviče a Simonoviče) a z Euroligy (Dubljeviče), plus velmi zdatného mladíka Zugiče, ale jinak mají pohromadě prakticky to nejlepší z dostupných zdrojů.

„Jejich číslem jedna je jednoznačně rozehrávač Perry z Malagy. Je to motor týmu a s ním hrají úplně jinak než bez něj. Perry je velmi dobrý střelec, který se nebojí ani střel zpoza clon, udává tempo hry, navíc umí nacházet pivoty, z nichž těmi hlavními jsou Radovič a Nikolič. A k tomu mají dva velmi dobré střelce,” upozorňuje asistent kouče Ginzburga Jan Pospíšil.

„Týmy proti nim často chodí do rychlých protiútoků. Černohorci hodně atakují útočný doskok a nemají tak propracovaný návrat do obrany, my se na to tak musíme soustředit. Cesta povede přes vyrovnání se jejich fyzičnu a přibrzdění Perryho, což bude na začátku hlavní starost Viktora Půlpána, a pak máme několik variant, koho dalšího na něj nasadíme,” dodává Pospíšil.

Při absenci dalších lvích dirigentů půjde do českého základu brněnský playmaker Půlpán, jemuž bude dělat zálohu Marek Vyroubal z pražského USK. „A samozřejmě v průběhu zápasu můžeme použít i pětky bez klasických rozehrávačů,” doplnil asistent českého týmu (aktuální bilance 3-5), který ze sestavy na EuroBasketu bude mít v akci pětici Balvín, Peterka, Kříž, Kyzlink a Hruban.

První ostrý zápas od osmifinále EuroBasketu, kde si nepříjemně zranil pravý kotník, čeká křídelníka Tomáše Kyzlinka. „Tomášovi ještě bude trochu chybět basketbalová kondice, ale na trénincích nevypadá špatně a budeme ho chtít zapojit. Před pondělním zápasem s Maďarskem ale musíme být stran jeho minutáže opatrní,” podotýká Jan Pospíšil.