Výpadek v závěru znamená šesté místo

Reprezentace do dvaceti let mužů skončí na evropském šampionátu na šestém místě. Rozhodla o tom jejich porážka v posledním utkání na turnaji proti Litvě 85:94. Češi odjíždí z turnaje s dvěma výhrami ze sedmi zápasů, přesto se v nabité konkurenci divize A neztratili, i v posledním utkání měli velkou šanci na výhru.

Duel s Litvou byl tak trochu opakem včerejšího utkání českého týmu s Polskem, i když si Češi dnes na rozdíl od včerejších Poláků nedokázali vybudovat tak vysoký náskok. Přesto po úvodním litevském koši zápasu převzali iniciativu a od poloviny první čtvrtiny vedli prakticky v kuse až do koncovky. Nejlepší část zápasu prožil český tým ve druhé čtvrtině, kdy tažený znovu velmi dobře střílejícím Jakubem Nečasem narostl jejich náskok do dvouciferných čísel a v polovině třetí čtvrtiny byl po trojce Adama Lukeše až čtrnáctibodový. Ještě když Tadeáš Slowiak otevřel poslední čtvrtinu svým košem, byl český náskok jedenáctibodový, jenže poslední čtvrtinou se Češi protrápili, dali jen devět bodů a rozjetá litevská ofenziva stahovala. Na srovnání Rokase Jocyse sedm minut před koncem ještě odpověděl Nečas vlastní trojkou, pak ale český tým nepohlídal znovu litevské střelce a tři a půl minuty před koncem už znovu Jocys posílal Litvu do vedení. Celkově se český tým za posledních téměř pět a půl minuty neprosadil vůbec, a to se náskok nedal udržet.

Sedmadvacetibodového Nečase přestřílel ještě o dva body Litevec Paulius Murauskas, za Česko se ještě na čtrnáct bodů dostal Adam Lukeš, jedenáct přidal Slowiak a deset Šimon Svoboda. Češi tentokrát nestačili v doskakování, což byla na turnaji jejich silná stránka, navíc ztratili v zápase devatenáct míčů.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): „Dnes jsme byli přes 30 minut lepším týmem proti jednomu z TOP týmů na turnaji. Cítím hrdost směrem k celému týmu. Výborné představení po celou dobu turnaje. Dorovnání historického umístění hovoří za vše. Velký úspěch pro český basketbal. Děkuji všem hráčům a realizačnímu týmu za nepopsatelné zážitky.”

Jakub Zvolánek (hráč českého týmu): „Poslední zápas jsme předváděli koncentrovaný a týmový výkon na obou polovinách hřiště. Bohužel v poslední čtvrtině se nám přestalo dařit v útoku a potom to přešlo i do obrany. Každopádně celý turnaj hodnotíme jako neskutečný úspěch. Byli jsme úžasná parta, a proto jsme dokázali udělat tenhle úspěch. Díky všem, co nám věřili.”