Vstup do ME se lvicím nepovedl

ČR - Bělorusko 39:60 (5:21, 17:27, 29:39)

Nejvíce bodů: Zrůstová 14, Hanušová 8, Hindráková 6 - Levčenková 14, Tarasavová, Lichterovičová a Veremejenková po 10. Rozhodčí: Pizzaro (Šp.), Sergio (Portug.), Ozlem (Tur.).

Fauly: 17:16.

Trestné hody: 8/6 - 14/12.

Trojky: 1:2.

Trélazé (Francie) 15. června (zvláštní zpravodaj ČTK) - České basketbalistky mají za sebou nevydařený vstup do mistrovství Evropy. V úvodním vystoupení ve skupině D prohrály 39:60 s Běloruskem. Navíc možná přišly o klíčovou hráčku Janu Veselou, který si hned v úvodu poranila koleno. Druhé utkání sehrají v neděli proti Litvě, která dnes prohrála s Chorvatskem 77:89.

České reprezentantky začaly hodně nervózně, navíc s nimi otřáslo rychlé zranění Veselé, která si už ve čtvrté minutě v souboji o míč poranila koleno. V prvních šesti minutách hry se tak Češky nedokázaly prosadit jinak než z trestných hodů. Výsledkem byla katastrofální první čtvrtina a manko o 16 bodů.

Krátká přestávka pomohla, české lvice se vzpamatovaly z šoku a přešly na zónovou obranu. Bělorusky začaly mít v útoku problémy a šest minut nedaly ani bod. Češky toho využily a šňůrou 9:0 se vrátily do hry. Hlavní zásluhu na tom měla Michaela Zrůstová, která dala 10 z úvodních 12 bodů. Zbytečné chyby v rozehrávce však daly Běloruskám možnost znovu odskočit na dvouciferný rozdíl.

Ve druhé půli pak Češky pokračovaly v trápení s útokem a nadřely se na každý bod. A tak, i když se jim poměrně dařilo v obraně, manko se jim stáhnout nedařilo. Naopak v závěrečné čtvrtině Bělorusky zvýšily na rozdíl 15 bodů; bylo rozhodnuto a hrálo se jen o konečnou výši skóre.

Lubor Blažek:

Jana Veselá se zranila ve 3. minutě a na mužstvu to nechalo velkou stopu. Je to škoda, nebýt toho, tak jsme možná prohrály, ale ne takovým rozdílem. Obrana byla poměrně dobrá, ale útok byl špatný. Dnešek je třeba vystrnadit z hlavy a vyvarovat se splínů. Stále myslíme na postup na mistrovství světa. Precizní hra Bělorusek nám byla známá. Byli jsme na ně připraveni, bohužel se to nepovedlo přenést na hřiště. Do takové pozice se český tým nedostal dlouho a pevně věřím, že se něco podobného nebude opakovat. Určitě se večer sejdeme a tohle probereme. Nějaké spaní být musí, ale klidné určitě nebude. Pro trenéra je takový výsledek hodně špatný.

Litevky nemají takovou sílu pod košem, tak věřím, že se tam budeme prosazovat a uleví se hráčkám zvenku a bude to lepší.

Nemám oprávnění hovořit o zdravotním stavu hráčů, ale mám pocit, že Jana do konce turnaje nenastoupí. Asi to budou vazy.

Michaela Zrůstová:

"V přípravě ani jedno utkání nevypadalo takhle špatně, o to je horší, že to příšlo zrovna teď. Ze zranění Jany jsme byly opařené, pak jsme se daly dohromady, bohužel konec zas vypadal tak jak vypadal. Musíme se semknout, dát do těch dvou zápasů všechno, protože domů rozhodně ještě nechceme."