Vozíčkáři sbírali na ME zkušenosti

Čtvrté místo obsadili čeští reprezentanti v basketbalu na vozíku na spojeném evropském šampionátu divize B a C. Z celkem sedmi utkání se svěřencům trenéra Adama Erbena podařilo vyhrát tři duely a ze Sarajeva odjíždí povzbuzena po utkáních se silnější konkurencí. Poslední šampionát absolvovali Češi pouze v divizi C, když v roce 2019 skončili v Bulharsku také čtvrtí.

V prvním utkání se Češi střetli s favorizovaným výběrem Turecka. Jak jsou soupeři silní ukázali hned od samého začátku, vůbec Čechům nedali šanci a duel ovládli poměrem 84:27. Jediným dvouciferným střelcem českého týmu byl s 10 body Martin Žák, po osmi dodali Tomáš Nevěčný a Adam Šimonek. Vítězně nevyšli Češi ani z druhého utkání v základní skupině, ve kterém se utkali s Řeckem. Podobně jako v prvním duelu Češi ani jednou nevedli a nakonec padli 31:62, rozdíl mezi oběma soupeři byl ale menší. Třetí čtvrtinu Češi těsně vyhráli, a ještě po ní ztráceli jen dvanáct bodů. V poslední čtvrtině ale trenér Adam Erben prostřídal sestavu a Řekové nabrali konečný náskok. Tomáš Nevěčný se stal se 14 body nejlepším střelcem zápasu, jedenáct přidal kapitán Adam Šimonek.

První výhra se zrodila ve třetím utkání šampionátu proti Irsku, které Češi přehráli 71:60 po prodloužení. Ve velké bitvě se skóre mnohokrát převracelo na všechny strany. Naposledy, když Češi na konci třetí čtvrtiny vedli o sedm bodů, aby pak dvě minuty před koncem dokonce čtyři body ztráceli. Tomáš Nevěčný ale půl minuty před koncem srovnal a šlo se do prodloužení, ve kterém už český tým naprosto dominoval. Češi spoléhali zejména na dva střelce – Nevěčný nastřílel 32 bodů, Adam Šimonek si ke 26 bodům připsal také deset doskoků. V rámci náročného sobotního programu čekal český tým ještě druhý zápas v jeden den, a to proti Maďarsku. Ani to ale Lvy nezastavilo a byla z toho hladká výhra 69:32. Tentokrát se Češi ukázali jako jasně silnější tým a od začátku dominovali. Skvělí byli zejména ve třetí čtvrtině, kterou ovládli 25:6 a v jednu chvíli byl jejich náskok i nad čtyřiceti body rozdílu. V rozloženější ofenzivě dal Adam Šimonek 19 bodů a Tomáš Nevěčný 15.

Turnaj pokračoval pro Čechy proti Portugalsku a byla z toho bohužel porážka 47:82. Zavinila to zejména první čtvrtina, kterou ovládli soupeři 24:8 a od té doby už Češi jen marně dotahovali náskok, který v poslední čtvrtině utekl definitivně. Znovu se prosadilo duo Nevěčný – Šimonek, které nastřílelo 18 respektive 20 bodů. V předposledním utkání na turnaji přišla další porážka, tentokrát s Bulharskem poměrem 46:58. Zavinila to zejména utrápená ofenziva v druhé čtvrtině, ve které Češi nastříleli jen čtyři body a prohráli ji dvouciferným rozdílem. Zbytek zápasu byl velmi vyrovnaný a český tým v závěru sahal po zdramatizování, ale Bulhaři koncovku ustáli. Adam Šimonek tentokrát zapsal 18 bodů a 11 doskoků, Tomáš Nevěčný 12 bodů.

V posledním utkání na turnaji si Češi vyšlápli na silné Srbsko a díky skvělému závěru zvítězili 63:60. Duel jako na houpačce odstartoval náporem Srbů, kteří v první čtvrtině odskočili do osmibodového vedení. Přelom čtvrtin ale vyšel skvěle Čechů, kteří otočili a sami šli do sedmibodového trháku. Třetí čtvrtina byla znovu ve znamení zlepšeného výkonu Srbska, které vedlo ještě v úvodu posledního hracího období devítibodovým rozdílem a zápas kontrolovalo. Pak ale přišla parádní česká šňůra 15:2 a v napínavém závěru už Lvi uhlídali cennou výhru. Tu pomohl skvělým výkonem vystřílet Adam Šimonek, když nasázel 39 bodů, Tomáš Nevěčný turnaj uzavřel 21 body.

Adam Erben (trenér českého týmu): „Mistrovství Evropy 2022 se hrálo ve sloučeném módu divize B+C kvůli přetrvávající covidové situaci. V těžké základní skupině jsme se nedokázali prosadit proti silným soupeřům. Obhajující šampion z Řecka a olympijský tým z Turecka. Ve druhé fázi turnaje byly týmy naší úrovně, což jsme také potvrdili dvěma následujícíma výhrami. Na agresivní styl hry Portugalska a houževnatost Bulharska, jsme nedokázali odpovědět. Na poslední zápas dosud neporaženého týmu Srbska jsme vsadili na bojovnost a týmového ducha, což Srbům činilo značné problémy. Čtyřiceti minutám tlaku Českých lvů nedokázali Srbové odolat. Konečné umístění v tabulce mohlo ovlivnit utkání Irsko-Bulharsko, které bylo právě kvůli Covidu zrušeno. I přes to má pro nás umístění v turnaji velkou cenu. Národní tým byl nucený ke generační obměně hráčů a spousta z nich byla na takové akci poprvé. Získali tak cenné zkušenosti a motivaci pro práci na další Mistrovství Evropy.“