Vítězství nad Íránem o deset bodů postup nezajistilo

Írán – Česká republika 50:60 (9:20; 21:32; 29:42)

Fotoutannik 13, Mashayekhi 12, Bagheridoudakani 10 – Peterka 19, Šafarčík a Křivánek po 11, Slanina 10, Feštr 6, Kouřil 2, Aušprunk 1, Šoula a Pecháček 0

Doskoky: 40 – 50

Zisky: 9 – 6

Ztráty: 11 – 13

Fauly: 20 - 20

Úvod byl z české strany nervózní, hrálo se o hodně. Od prvního okamžiku však čeští reprezentanti bojovali, po ztrátě se rychle vraceli a dokázali tak zažehnat několik přesilových situací soupeře. Dlouho se skóre drželo na nízké úrovni. Od stavu 8:9 však Češi začali získávat míče v obraně, nutit soupeře k těžkým střelám a sami zakončovali rychlé protiútoky, o které se snažili od začátku utkání. Do konce čtvrtiny už soupeři nedovolili skórovat a sami zaznamenali 12 bodů.

Češi opět přestali ve druhé čtvrtině proměňovat své střelecké pozice. Soupeř jim navíc nenabízel možnosti k rychlým protiútokům, ze kterých padla většina českých bodů v první desetiminutovce. Náskok však svěřenci Petra Jachana drželi díky obraně obrannému doskoku. Jen vzhledem k tomu, že potřebovali zvítězit výrazným rozdílem, byla škoda, že své vedení nezvyšovali. Ke zteči zavelel opět trojkou Martin Peterka a Češi se vrátili do dvouciferného vedení.

Po 24 minutách hry se Češi dostali na kýžený sedmnáctibodový náskok a obrazně řečeno tak zápas začal od nuly. Čeští reprezentanti se ale zalekli šance, která se jim otevírala, a především v útoku se začali trápit. Český útok byl bez pohybu, hráči s míčem se dostávali do sevření soupeřovy obrany. I tak dokázali ve čtvrtině zvítězit a nesli si do poslední čtvrtiny náskok 13 bodů, který by ale na jistý postup nestačil.

Celou poslední čtvrtinu se Češi pohybovali na hraně postupového rozdílu skóre. Když bylo nejhůř, zvedl českou reprezentaci kapitán Petr Šafarčík. Ten v poslední desetiminutovce nastřílel tři trojky. Poslední tři minuty se však Čechům nevydařily. Zbytečně ztratili míč, soupeř trefil těžké střely a svěřenci Petra Jachana se dostali pod tlak. Ten neustáli a vyhráli pouze o deset bodů. To v součtu s vítězstvím Litvy nad Argentinou znamená, že Češi do osmifinále neproklouzli.

Petr Jachan: „To vítězství dnes bylo medvědí. To znamená, že jsme ten zápas vlastně prohráli. Musím říct, že dneska jsme spěli celý zápas k jedinému cíli – uhrát 16 bodů. To jsme ztratili v závěru. Domnívám se, že hráči by si dnes to vítězství tím rozdílem zasloužili. Odevzdali maximum. V závěru rozhodovaly skutečné maličkosti – jedna naše ztráta a některé situace v obraně, které jsme v průběhu utkání řešili lépe. To utkání jsme mohli rozhodnout dřív, ale soupeř nás trošku dostal zónou. Tam jsme pak měli problém s driblinkem, když nás tvrdě napadali. Hra byla tvrdá, měli jsme problém se s tím vypořádat. To byl zlomový moment. Ten závěr už byl skutečně vabank. Teď jsme smutní a zklamaní. Musím všem poděkovat za podporu, že nad námi nezlomili hůl. Bohužel jsme se nedokázali odvděčit kýženým šestnáctibodovým vítězstvím.“