Vítězem Basketbalového poháru České pošty Nymburk, bronz pro Ostravu

BK Prostějov - NH Ostrava 82:93 (16:23; 43:44; 58:67)

ČEZ Basketball Nymburk – BK JIP Pardubice 87:83 (30:18; 54:45; 69:64)
Rančík 23, Carter a Pomikálek po 16, Benda a Welsch po 10, Hruban 4, Efevberha a Pavković po 3, Naymick 2 – Muirhead 17, Faifr 16, Pospíšil 14, Žabas 13, Kotas 11, Bohačík a Čarnecký po 5, Nelson 2, Peterka M. 0
Trojky: 10 – 7
Doskoky: 35 – 36
Fauly: 26 – 19
Diváci: 1 100

Z úvodní vyrovnané pasáže vyšel jako mírný vítěz Nymburk, a to zejména díky střelecky dobře disponované dvojici Welsch – Rančík. Když se pak navíc Středočechům podařilo zakončit pár rychlých protiútoků, donutili trenéra Slowiaka požádat o oddechový čas za stavu 10:18 z pohledu Pardubic. Porada pardubickým basketbalistům pomohla a po jejich šesti bodech v řadě to byl Ronen Ginzburg, kdo své hráče svolal k timeoutu. Také na druhé straně přinesl oddechový čas ovoce. Nymburk zbývající čas do konce první čtvrtiny ovládl 12:2.

I ve druhé čtvrtině pokračoval Nymburk v trojkovém představení. Na pardubické straně mu sekundoval Samuel Faifr, ale to bylo málo, a tak se náskok obhájců titulu netenčil. Po té, co Pardubice několikrát znemožnily soupeři skórovat a další trojku přidal Faifr, bral si oddechový čas Ronen Ginzburg za stavu 41:33. Blokařskou show pak rozjeli Drew Naymick se Zbyňkem Pospíšilem, což oba útoky trochu přibrzdilo. Dříve se na útočnou vlnu vrátil Nymburk a opět natáhl své vedení přes deset bodů. Díky čtyřem bodům v posledních vteřinách prvního poločasu se ale vedení Středočechů smrsklo pod dvoucifernou hranici.

Pardubicím se vstup do druhého poločasu nepodařil především na obrané polovině. Po oddechovém času se defenziva Pardubic zlepšila, ale v útoku stále za svým soupeřem zaostávaly. Přesto po trojce Samuela Faifra, který byl dnes při chuti, snížily na rozdíl osmi bodů. To ale z jejich strany nebylo všechno. Zavřely Nymburku cestu do koše a do konce čtvrtiny ještě něco ukrojily ze soupeřova náskoku i díky efektní smeči Muirheada.

Také na začátku čtvrté čtvrtiny držely Pardubice s favoritem krok. Po trojce Faifra a koši Žabase si Nymburk vyžádal oddechový čas, když se jeho vedení smrsklo na pouhý bod. Nymburk se dokázal ještě na chvíli vzdálit na pět bodů. Pardubice se ale nevzdávaly a dvě minuty před koncem po trestných hodech Žabase snížily opět na rozdíl pouhého bodu. Po koši s faulem a trestném hodu litevského rozehrávače bylo srovnáno. Do konce zápasu zbývala minuta a půl. Nymburk se nemohl trefit, ale zaznamenal tři útočné doskoky v řadě. Ani napočtvrté to Středočechům nevyšlo. Pardubice ale také nedaly a v přechodu do protiútoku byl faulován Carter. Oba trestné hody proměnil. Pět vteřin před koncem byl faulován na druhé straně Žabas, který ale neproměnil ani jeden trestný hod. Z vítězství v basketbalovém poháru České pošty se tak radoval po výhře v nádherném zápase Nymburk.

Ronen Ginzburg: „Prvních dvacet minut jsme hráli velmi dobře v útoku. V obraně se nám dařilo celý zápas. Ve druhé půli jsme udělali pár chyb v útoku, neproměnili jsme otevřené střely. Pardubice jsou typem týmu, který má dobré hráče do útoku a tím se dostaly zpět do zápasu. Pro nás je to zisk dalšího poháru, sedmého v řadě. Je to skvělý úspěch pro tým, pro hráče, pro management. Jsem šťastný. Byl to druhý cíl pro tuto sezonu. Prvním byl postup do Last 16 EuroCupu a nyní nás čeká obhájit titul v Mattoni NBL.“

Jan Slowiak (BK JIP Pardubice, trenér): „Nymburk ze začátku útočil s ohromným sebevědomím. My jsme nebyli schopní zastavit některé jejich střely. Proměňovali těžké pozice. Postupně jsme se zlepšovali. Musím kluky pochválit, protože to bylo úžasné vzepětí. O vítězství rozhodovaly detaily a možná v závěru i zkušenosti. V koncovce jsme začali vybírat zbytečně složité střely. Naše hra ztratila tu přímočarost, kterou měla předtím. Přesto jsme bojovali. Nakonec rozhodl možná jeden útočný doskok, možná neproměněná šestka. To k takovému utkání patří. Nymburk v koncovce použil veškeré zbraně, které umí a zahrál to skvěle.“

BK Prostějov – NH Ostrava 82:93 (16:23; 43:44; 58:67)
Kohout 18, Marko a Prášil po 16, Švrdlík 15, Pandula 10, Bratčenkov 5, Slezák 2 – Ames 22, Greene 16, Stehlík a Dufault po 14, Barnes 13, Číž 8, Gniadek 6, Medvecký 0
TH: 26/16 – 15/12
Trojky: 10 – 9
Doskoky: 31 – 35
Fauly: 16 – 25

Úvod utkání patřil Ostravě, která si vytvořila během krátké doby sedmibodové vedení. To se Prostějovu podařilo smazat zejména díky tomu, že trpělivě sbíral fauly soupeře a střílel trestné hody. Ostrava ale po celou první čtvrtinu působila svěžejším dojmem. Prostějov se navíc nemohl spolehnout ani na svoji největší zbraň během Final 8, kterou byla vysoká úspěšnost střelby.

Když už se zdálo, že by prostějovští basketbalisté mohli stáhnout svojí ztrátu díky úspěšné trojce, přispěchala Ostrava z protiútoku se stejnou odpovědí. Přesto ale dvěma trojkami v řadě srovnal Jaroslav Prášil na 36:36. Zbytek druhé čtvrtiny byl velmi vyrovnaný a žádný z týmů si již do poločasové přestávky nevypracoval výraznější vedení. Dalším košem v poslední vteřině druhé čtvrtiny snížil Jaroslav Prášil na nejnižší možný rozdíl.

Čekání na první koš druhého poločasu ukončil trojkou Roman Marko. Poklidný průběh třetí čtvrtiny pozměnila Ostrava dvěma trojkami v řadě. Ofenzivní nástup Ostravy nepřibrzdil ani oddechový čas trenéra Cholevy a Prostějov začal ztrácet už více jak deset bodů. Naději jim vracely smečované koše Ondřeje Kohouta, ale závěr čtvrtiny vyšel opět lépe ostravským basketbalistům.

Prostějov se v poslední čtvrtině snažil zvrátit skóre ve svůj prospěch trojkami. Na straně Ostravy se ale rozstřílel Ames, který zakončoval z dálky i po nájezdech pod koš. Prostějovu už na obrat v zápase nestačily síly. Třetí místo v Basketbalovém poháru České pošty tak pro sebe získala NH Ostrava.

Zbyněk Choleva (BK Prostějov, trenér): „My jsme posbírali síly na první půlku. Na tu druhou už nám nestačily. Odešly nám nohy. Měli jsme pozice v útoku, ale nepadly nám tam střely z dálky v rozhodujících momentech. Naopak jsme Barnesem inkasovali dvě trojky a pak už jsme nevěřili, že máme dostatek sil, aby se to otočilo.“

Dušan Medvecký (NH Ostrava, trenér): „Nastoupil náš lazaret proti sedmi hráčům Prostějova a podle toho to taky vypadalo. Měli jsme větší chuť vyhrát zápas o třetí místo. To se nám podařilo a s tím jsem spokojený. Kluci vědí, že ta síla v týmu je. Porazili jsme každého kromě Nymburka, takže oni si věří.“