Více k Basketbalovému poháru České pošty (program, ohlasy, výsledky, statistiky,...) najdete zde.

Pardubice ve čtvrtfinále nečekaně vysoko porazily Děčín. Prostějov si podle očekávání poradil s Valašským Meziříčím. Dnes si to oba týmy rozdaly o postup do finále.

Z vyrovnaného úvodu se jako první vymanil Prostějov a šňůrou 14:0 otočil z nepříznivého 4:6 na 18:6. Dlouhé střelecké sucho Pardubic, které kromě nepřesné střelby z venkovního prostoru bylo doprovázeno i ztrátami nabízejícími soupeři rychlé protiútoky, uťal až Čarnecký. Krátké nadechnutí Pardubic trojkou udusil Slezák a Hanáci si tak v první čtvrtině vybudovali značný náskok.

Dvě ztráty ve dvou prvních útocích druhé desetiminutovky donutily trenéra Východočechů Dušana Bohunického požádat si o oddechový čas. Ten ale Pardubicím moc nepomohl a zatímco hráči pro dnešní utkání vedení jako domácí kupili chybu za chybou, Prostějov pohodlně přidával body na své konto.

Do druhého poločasu vstoupily Pardubice koncentrovaněji než do toho prvního, v útoku už tolik nekazily. Prostěj je ale natolik zkušeným týmem, aby si dokázal svůj náskok hlídat a nepustil soupeře zpět do utkání. Pardubičtí se navíc i nadále potýkali s úspěšností střelby. Jejich sen o obhajobě finálové účasti se ve třetí čtvrtině definitivně rozplynul. Naopak Prostějov po čtyřech letech medailového půstu má jistotu, že lost s prázdnou neodjede.

Mladá sestava Pardubic v závěrečné čtvrtině vtáhla obranu a podařilo sejí pár míčů vybojovat. Díky tomu Východočeši alespoň trochu zmírnili svojí porážku. Zítra na ně ale v Jindřichově Hradci čeká finále. Prostějov si zahraje finále.

BK JIP Pardubice – Ariete Prostějov 64:86 (12:24; 25:54; 44:74)

Peterka a Nelson po 15, Sanders a Faifr po 7, Půlpán a Čarnecký po 5, Pospíšil 4, Kotas, Příhonský a Šoula po 2 – Bohačík a Bratčenkov po 17, Švrdlík 12, Kratochvíl 11, Nečas 8, Pandula a Slezák po 7, Marko 5, Polášek 2

TH: 18/15 – 6/4

Trojky: 3 – 8

Doskoky: 27 – 34

Zisky: 9 – 15

Ztráty: 22 – 12

Fauly: 14 – 17

Dušan Bohunický (BK JIP Pardubice): „Dneska byla jednoznačná odplata za naše domácí vítězství nad Prostějovem. Hned od úvodu byl Prostějov koncentrovanější tým. My jsme byli jenom přihlížející hráči jak na obranné, tak na útočné polovině. Prostějov hrál rychlý basketbal, my jsme měli problém v situacích jeden na jednoho. Vážím si síly týmu, že jsme se ve druhém poločase dokázali zvednout a ten zápas alespoň zkorigovali. Na našem týmu bylo vidět více energie než v první půli.“

Zbyněk Choleva (Ariete Prostějov): „V první řadě jsme dobře bránili. S tím jsme začali utkání, byla tam vůle. Byli jsme aktivní v útoku a ono nám to vycházelo. To byl důvod úspěchu v kombinaci s dobrou obranou, kdy jsme Pardubice dostávali pod tlak. Stejně tak aktivita v útoku, kdy jsme hráli z podkoše, nabíhali do volných prostorů nebo jsme trefili trojku. Tím jsme dostávali Pardubice pod velký tlak, kterému nedokázaly čelit. Byla to určitě naše nejlepší hra v této sezóně.“

Opava dokázala v první čtvrtině udržet nymburskou ofenzivu na uzdě. Přestože se Nymburk v druhé polovině první desetiminutovky trochu Opavě vzdálil, hráli Slezané vyrovnanou partii. Dokázali ještě stáhnout na rozdíl čtyř bodů, pak se ale misky vah definitivně přehouply na nymburskou stranu. Obhájce prvenství dominoval na doskoku, díky čemuž si vytvářel více možností k zakončení. V tom se činil především Tre Simmons. Nejzdatnějším protivníkem na soupeřově straně mu byl Martin Gniadek.

Po změně stran už se nymburská převaha projevila naplno. Vedení Středočechů prakticky útok od útoku rostlo, ať trenér Kemzura točil se sestavou jakkoliv. Sestavu na hřišti protočil i Petr Czudek, protože každá ušetřená síla do zítřejšího zápasu o 3. místo může být důležitá. Opava podala, především v první půli, sympatický výkon i bez svého ústředního rozehrávače Jakuba Šiřiny.

V zítřejším utkání o 3. místo se Opava od 15 hodin utká v Jindřichově Hradci s Pardubicemi. O tři hodiny později na tomtéž místě začne finále mezi ČEZ Basketball Nymburk a Ariete Prostějov.

ČEZ Basketball Nymburk – BK Opava 95:53 (22:16; 49:35; 73:47)

Simmons 19, Houška 17, Rančík 10, Hruban a Pomikálek po 8, Massamba a Welsch po 7, Palyza a Mahalbašič po 6, Ilievski 3, Benda a Svoboda po 2 – Vlček a Gniadek po 12, Dokoupil a Kvapil po 6, Dukanović 5, Sokolovský a Kramný po 4, Palát a Tóth po 2

Fauly: 17 – 24

Jakub Houška (ČEZ Basketball Nymburk): „Myslím si, že očekávání jsme splnili. Trenér dal prostor všem, což je super. Zítra nás čeká těžký soupeř – Prostějov. Bude to zcela jiné utkání. Ve středu hrajeme utkání Eurocupu s Maccabi a potřebujeme bezpodmínečně vyhrát, abychom mohli pomýšlet na postup.“