Ve čtvrtfinále v Chengdu jsou také ženy

Play off basketbalového turnaje v rámci letní univerziády v čínském Chengdu si zahrají nejen muži, ale také ženy. Ty dokázaly přehrát v nedělním programu Slovenky a ve čtvrtfinále se postaví Japonsku. Autorem textu je trenér týmu Daniel Kurucz.

Česko – Slovensko 73:66 (21:16, 17:13, 16:15, 19:22)

Základní sestava:  Rašková – Ondroušková – Gaislerová – Kopecká – Natabou

Shrnutí: zápas jsme měli pod kontrolou od začátku do konce, byť se Slovenky v polovině 2. čtvrtiny ujaly na krátkou chvíli vedení 26:25. Zvolená kombinovaná obrana dělala soupeřkám potíže a nám naopak pomáhala v doskoku a rychlém protiútoku.

Právě pestrost a pro soupeře komplikovaná čitelnost naší obrany vedla k těžkým nepřipraveným střelám soupeřek, a protože jsme zároveň dovolili pod naším košem pouze jediný útočný doskok za poločas, šli jsme do šaten s poločasovým náskokem 9 bodů (38:29). Ve druhém poločase se nám dařilo náskok stále navyšovat, takže v poslední čtvrtině jsme už vedli 59:43. V té chvíli jsme neproměnili pár střel a také ztratili několik míčů a bojující soupeř se dostal až na stav 73:60 v poslední minutě utkání. O vítězi bylo ale už rozhodnuto, a tak jsme si mohli dovolit dostat beztrestně ještě 6 bodů.

V utkání, které sledovalo přes 7.000 nadšeně fandících diváků se nám podařilo zahrát mnoho opravdu pěkných akcí, namátkou třeba vyhození Isnell Natabou na slabou stranu a trojka Míši Gaislerové, nebo protiútok po ose Gaislerová – Ondroušková – Halátková či rychlý protiútok do nějž vyslala Marie Žílová Isnell Natabou.

Nejsilnější potlesk ve hře si vysloužila asi střela Marie Žílové v poslední vteřině 1. čtvrtiny, kterou vyslala z domácí trojky a míč skončil po 20metrovém letu na obroučce, pak trefil desku a zase obroučku, aby nakonec z koše vypadl.

Zaslouženým vítězstvím jsme si otevřeli cestu do čtvrtfinále Univerziády, kde nás čeká 1.8. od 13:30 středoevropského času vítěz skupiny A, velesilné Japonsko.

Andrea Ondroušková potvrdila vynikající formu z posledního období, když zatížila konto Slovenek 31 body! (5 trojek, úspěšnost střelby 48%, TH 4/4), tomu přidala 7 doskoků, 6 zisků, 6 získaných faulů a 4 asistence, tedy celkový rating měla vskutku famózní +36 !

Když Andrea 38 vteřin před koncem zápasu střídala, tleskala ji bouřlivě celá zaplněná hala, a to vstoje. Kdo někdy zažil „standing ovation“ tuší o čem je řeč... Andy podala skutečně mimořádný výkon.

Andrea ovšem nebyla na všechno sama, jak by se mohlo zdát. Celý tým podal velmi zodpovědný výkon, základní pětka i lavička, která nastřílela více bodů než ta slovenská.

Anežka Kopecká, operující jak na pozici 4 tak na pozici 3 připsala 14 b a 7 doskoků a střelbu 45%

Isnell Natabou přidala k 6 bodům také 14 doskoků, 2 asistence a dokonalý blok na největší hvězdu slovenského výběru Soňu Svetlíkovou.

Svůj přehled a nepostradatelnost pro tým potvrdila kapitánka Natálie Rašková, které se dařilo opakovaně nacházet volné pozice pro střelce a ukázala také skvělý průnik v posledních vteřinách poločasu.

Rozhodně bych nerad zapomněl na Elišku Hálovou, která opět podala výkon plný tradičního nasazení a bojovnosti, ale také prokázala přesnou ruku, když zaznamenala 9 bodů, z toho jednu velmi důležitou trojku na 52:39, kterou zápas asi definitivně utrhla.

Náš výkon ozdobilo nejen 40 doskoků, ale také velmi vysoké procento trestných hodů- 14/12, tedy 86%.

Body: Ondroušková 31, Kopecká 14, Hálová 9, Natabou 6, Buřtová, Gaislerová a Žílová po 3, Rašková, Halátková po 2, Busková, Káňová, Vydrová.