Válečníci s přehledem, Beksa za vteřinu dvanáct, aneb známe obsazení finále Hyundai FINAL 4

První semifinále Hyundai FINAL 4 proti sobě svedlo BK Opava a BK ARMEX Děčín. Opava dokázala poslední dva vzájemné zápasy vyhrát. Uspěla v Děčíně i na domácí palubovce, ale co neutrální půda? Na to měl odpovědět právě dnešní zápas.

Oba týmy se ze začátku sžívaly s „venkovním“ prostředím. O něco lépe se vedlo Děčínu, který dokázal udržet Opavu v první polovině úvodní čtvrtiny na pouhých třech bodech. Využil toho k vybudování až dvojciferného náskoku. Kromě nízkého procenta střelby limitovaly Slezany v této fázi hry ztráty. Zpátky do hry je pak dostaly dva slepené tříbodové pokusy, které propadly síťkou. Nabytou euforii lehce zchladil Jakub Houška úspěšnou střelou se závěrečným klaksonem úvodního dějství.

Trápení Opavy pokračovalo i ve druhé čtvrtině. Děčínský náskok tak narostl až na hrozivých 20 bodů. Děčínští získávali fauly a nechávali se posílat na čáru trestných hodů. To se jejich soupeřům podařilo pouze jednou za celých 20 minut. Válečníci si také více vážili míče, když jich za první poločas ztratili pět oproti jedenácti soupeře.

Do druhého poločasu nastoupila lepší Opava. Především zvýšená aktivita na útočné polovině vrátila Slezanům alespoň částečně reálnou šanci na zvrat, když své manko snížili pod deset bodů. Soupeře navíc donutili ke ztrátám, ale Válečníci si nechtěli nechat vzít svůj komfortní náskok. Už druhou děčínskou střelou v závěrečných chvílích v tomto zápasu ho na hodnotu 12 bodů vrátil Vyoral.

Děčín si zkušeně hlídal své vedení a snahu Opavy korigovat z dlouhé vzdálenosti. Nebylo tak pochyb o tom, že si Válečníci po roce zopakují finálovou účast. Jejich soupeře jim určí zápase, který se v pardubické hale Dašická hraje od 20 hodin a nastoupí v něm domácí Beksa proti Medvědům z Kolína.

BK Opava – BK ARMEX Děčín 66:76 (15:26; 29:45; 46:58)

Blažek 24, Jurečka 11, Klečka, Cvek, Kramný a Šiřina po 6, Vlček 4, Zbránek 3, Lyčka 0 – Houška 17, Stria 13, Vyoral a Jelínek po 12, Bažant 11, Pomikálek 7, Kroutil 4, Šiška, Landa, Musel a Ježek 0

Fauly: 26 – 18

Petr Czudek, BK Opava: „Paradoxně, i když jsme měli malou sestavu, tak jsme s Děčínem na doskoku sehráli nejvyrovnanější utkání. Prohráli jsme jenom o tři, což se nám v těch předchozích zápasech nepodařilo. Rozhodl nástup a agresivita Děčína. Nejen v obraně, ale i v útoku, kde hrál důsledně 1 na 1, dostával se do dobrých pozic pod košem. První čtvrtina z naší strany byla platonická. Když prohrajete úsek 0:16 proti takovému soupeři jako je Děčín, už se těžko dostáváte zpátky. Nemůžu klukům upřít bojovnost, zkoušeli jsme různé obrany... I když jsme vyhráli druhý poločas, tak to bylo asi naše dnešní maximum. V útoku byl odvážný Jakub Blažek. Odehrál jeden z nejlepších zápasů proti Děčínu, možná i kariérně, ale nikdo se k němu nepřidal. 66 bodů je málo.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „V poslední době jsme nehráli takticky dobře, protože nám nefungovalo něco, co se týká souhry. Pečlivě jsme se na to připravovali a hráli jsme do našich silných stránek v útoku. 45 bodů proti Opavě za poločas je pro nás něco, co jsme letos ještě nedocílili. Spíš bych kvitoval to, že jsme dokázali eliminovat menší soustavu soupeře, která je vždy nevyzpytatelná. Ve třetí čtvrtině místo toho, abychom hráli a navyšovali skóre, jsme nezakončili naše dobré pozice. Opava nechala takticky zcela volné střely Lukáši Bažatovi a Robertu Landovi. My místo abychom chtěli navyšovat náskok a hrát na koš, tak jsme chtěli zdržovat. Příchodem Jakuba Houšky a jeho trojkou jsme se dostali do řádných kolejí.“

Favorita byste v souboji domácí Beksy s Medvědy z Kolína hledali těžko. Pro pardubické basketbalisty hovořila domácí palubovka a bouřlivá podpora obecenstva v zádech. Kolínští ale drželi dvouzápasovou šňůru vítězství nad svým dnešním soupeřem.

Lepší vstup do utkání zaznamenal Kolín, který si jako první vypracoval mírné vedení. Domácí ale v úvodu držel střelecky Josef Příhonský. Tomu na druhé straně zdatně sekundoval Bojan Bakić, kterému bylo jedno, zda zakončuje z postupného útoku nebo z rychlého kontru. Domácí předváděli atraktivní basketbal okořeněný smečemi či bloky. Hosté si ale přesto udrželi mírné vedení.

To se Bekse podařilo zlikvidovat až zkraje druhého dějství, ale Kolín nechtěl dát kůži zadarmo. Klub, pro který je už samotná účast v Hyundai FINAL 4 svátkem, přijel podpořit početný fanklub, a tak se jim Medvědi chtěli odvděčit bojovným výkonem. A to i ve chvílích, kdy je Beksa drtila rychlými protiútoky a dunky Kamila Švrdlíka. Domácí se ale nedokázali utrhnout na významný bodový odstup, a tak i po přestávce bylo vše otevřené.

Platí to dvojnásob, když se zápas vyvíjí v takových vlnách jako dnes. Domácí zkraje druhého poločasu navýšili vedení na deset bodů, ale pak začali ztrácet míče a neproměňovat pozice v útoku. To bylo voda na mlýn Medvědům, kteří během několika málo okamžikům díky rychlým protiútokům skore opět vyrovnali. Přetahovaná o každý bod mohla začít.

Karta se zcela obrátila. Kolín hrál v obrovské euforii a dokázal skórovat i z velmi krkolomných pozic. To k domácím se štěstí otočilo zády, a tak to byli Medvědi, kdo tentokrát získal devítibodový náskok. Bekse už nezbývalo moc času, navíc když Hunt vykouzlil další trojku. Zlomit zápas na stranu domácích se snažil Pandula, ale Medvědi měli svého Hunta. Poslední slovo si ale vzala Beksa. Nečas s Wallem skórovali a Autrey si připsal dva veledůležité zisky, které pomohly domácím zvítězit o jediný bod a postoupit do zítřejšího finále.

BK JIP Pardubice – BC GEOSAN Kolín 81:80 (19:22; 47:39; 60:62)

Švrdlík 22, Autrey 16, Wall 14, Pandula 10, Nečas a Půlpán po 6, Příhonský 5, Kotas 2 – Skinner a Bakić po 13, Hunt a McEachin po 11, Machač 10, Glover, Ličartovský a Horák po 6, Vocetka 4, Aušprunk 0

Fauly: 21 – 24

Tomáš Bartošek, BK JIP Pardubice: „Ta koncovka byla o štěstí, vůli, bojovnosti a srdci. A taky o hrozně malých detailech. K nám se v úplném závěru to štěstí přiklonilo. Dokázali jsme tam vybojovat odražené míče, Radek Nečas měl jeden důležitý dopich. Při posledním kolínském útoku jsme využili bonusový faul a závěrečnou akci už jsme dokázali ubránit. To co se nám nedařilo ve třetí čtvrtin , kdy se k nám neodrážely míče, padaly nám z rukou, a Kolín z toho skóroval, tak v závěru jsme tyhle míče dokázaly urvat.“

Predrag Benáček, BC GEOSAN Kolín: „V posledních pěti minutách jsme měli 7 ztrát. Vlastně i náš poslední útok skončil ztrátou. Když jsme se dostali na plus 9, hráči se zalekli vítězství. Je to velká škoda, že jsme nevydrželi až do konce. Samozřejmě Pardubice vyhrály zaslouženě a já jim gratuluju k postupu, myslím si ale, že posledních pět minut jsme jim hodně pomohli.“