Válečníci, Beksa a Orli do Hyundai FINAL 4

Základní část Českého poháru je po čtvrtku minulostí. Její poslední tři zápasy v tomto týdnu rozhodly o tom, kdo bude mít šanci usednout v únorovém Hyundai FINAL 4 (20. a 21. února, Brno) na Nymburkem uvolněný trůn. Mnohonásobný šampión se totiž letošního ročníku Českého poháru neúčastní, a tak se tu pro čtyři kluby otevírá neobvyklá příležitost.

Válečníci splnili roli favorita

Válečníci ze severu, neboli hráči BK Děčín, si podrželi formu z posledních utkání v Kooperativa NBL i do zápasu o postup do Hyundai FINAL 4. Aby se dostali do čtyřčlenného finálového turnaje, museli na domácí palubovce porazit BC Geosan Kolín. Podruhé za poslední týden. Ve středu 21. ledna totiž stejného soupeře přetlačili v rámci předehrávky Kooperativa NBL.

Pohárové utkání však bylo pro favorita ještě jednoznačnější záležitostí, než to ligové. Válečníky vedl za postupem do Hyundai FINAL 4 v posledních dnech ve skvělé formě hrající rozehrávač Tomáš Vyoral. Ten zatížil konto Středočechů 20 body při skvělé úspěšnosti střelby z pole, kdy z osmi pokusů minul jen jednou (z toho trojky 2/2), a přidal i čtyři úspěšné trestné hody.

Predrag Benáček (BC Geosan Kolín): „Gratuluju Děčínu. My jsme dneska neměli nárok na vítězství, Děčín byl hlavně ve druhém poločase o dvě třídy lepší než my. Domácí velmi dobře bránili, lépe hráli v útoku. Stalo se mi poprvé v životě, že za tři minuty třetí čtvrtiny jsem si vyžádal tři time-outy, ale nepomohlo nic. Je to naše stará nemoc, respektive nová nemoc, která se v tomto roce opakovala už popáté. Když soupeř začně vést o pět či deset bodů, moji hráči to v devadesáti procentech případů odevzdají a zabalí. Nebojují, přestanou hrát a já jsem už několikrát říkal, že potřebuji minimálně 15 time-outů ve třetí a čtvrté čtvrtině, abych něco zkusil změnit. Domácí hráli opravdu skvěle, bojovně, chtěli vyhrát a nakonec to dokázali tím způsobem, jak to dopadlo.“

Pavel Budínský (BK Děčín): „Děkuju za gratulaci. Já myslím, že výsledek je pro Kolín trochu krutý, protože už od začátku bylo vidět, že přijel s úplně jinou koncentrací a jak nastoupil v jiné základní sestavě, než bývá zvykem, bez Aleše Chána, tak se dalo očekávat, že tam jsou pohyblivější pivoti, aby se snažili lépe bránit některé naše kombinace. Určitě po první čtvrtině za stavu 16:12 se dalo predikovat vyrovnanější utkání, ale já myslím, že jsme systematicky, nátlakově a rychlou hrou budovali náskok. Ve třetí čtvrtině jsme soupeře během těch několika minut dostali do situace, kdy už bylo vidět, že jsou frustrovaní z toho, že se nám všechno daří – fungovala nám obrana a hlavně jsme byli velmi produktivní v útoku, kdo přišel, tak skóroval, a proti takto rozjetému týmu se hraje špatně. Dneska bych vyzdvihnul našich 30 asistencí, to je to, co mě z číselných ukazatelů těší nejvíc, a samozřejmě i rozdíl v koeficientu užitečnosti (131:54), celkově jsme hráli kolektivě a nesobecky. Osobně si moc vážím postupu do Hyundail FINAL Four a jsem moc rád, že tam Děčín bude.“

BK Děčín - BC Geosan Kolín 96:63 (18:12; 39:24; 70:42)

Lions dlouho drželi naději

Při určování favorita utkání hovořilo tabulkové postavení jasně pro Pardubice, ale po zanesení dalších proměnných v podobě výhody domácího prostředí a aktuální formy, akcie hráčů od Vajgaru stoupaly. To ostatně domácí basketbalisté potvrdili, když po vyrovnané první čtvrtině Pardubice v té druhé přehráli, vyhráli jí o 10 bodů a sami na získali osmibodový poločasový náskok. Po změně stran ale dokázala Beksa vývoj utkání otočit. Nejprve ve třetí desetiminutovce oplatila lvům stejnou mincí a ještě přidala bodík navíc, aby zkázu domácích dokonala v posledním hracím období.

Domácím nepomohl ani bodově nejvydařenější zápas pivota Vošlajera. Zápasu totiž vládl pardubický Pandula, který za 31 bodů, 6 asistencí a stejný počet doskoků zapsal výslednou validitu 40!

Lions Jindřichův Hradec - BK JIP Pardubice 81:96 (23:25; 55:47; 74:77)

Opava byla blízko, ale slaví Ariete

Uf, to bylo drama! Prostějov si to rozdal o postup do Hyundai FINAL 4 s Opavou a diváci si museli přijít na své. Hanáci vítězství z vlastní palubovky rozhodně nerozdávají, o to víc musí Opavu mrzet, jak blízko byla kýženému postupu. Oba týmy se v průběhu utkání střídaly ve vedení a to konečné zůstalo v držení domácích Orlů. Neměli to ale rozhodně jednoduché.

V nervy drásající koncovce Opava stáhla své manko a opakovaně vyrovnala. Naposledy 28 sekund před koncem, když Blažek úspěšně zakončil i přes faul soupeře. Nabídnutým trestným hodem navíc posunul Opavu do jednobodového vedení. Následoval oddechový čas domácích a... …úspěšná střela Davida Steffela. Ta vrátila jednobodovou výhodu na stranu Ariete. Do konce utkání zbývalo osm sekund. Opava však ztratila míč a Tomanec poslal domácí z trestných hodů do tříbodového trháku. Závěrečná střela Radima Klečky, který v utkání na postu prvního rozehrávače nahradil Šiřinu, už se neuchytila. Opavu tak může těšit alespoň fakt, že návrat Ladislava Sokolovského probíhá, zdá se, zdárně. Tentokrát za osm bodů.

Zbyněk Choleva (Ariete Prostějov): „Opava ukázala svoji sílu, hráli bez bázně a hany. Sice byli bez Šiřiny, ale Klečka ho nahradil, hrál velmi dobře. Měli odvahu a volnost k tomu, aby byli v útoku agresivní a stříleli. Přestože jsme je bránili, tak jim tam padlo mnoho těžkých střel, kdy za normální situace by ten hráč ani tu střelu nevolil. Určitou chybou bylo, že jsme nechali rozstřílet Blažka, který nám dělal problémy na hoře, drobné chyby byly i dole. My jsme nehráli úplně v pohodě, takže po vítězství je naší straně velká úleva. Opava je velmi dobrý tým a připadlo mi, že dnes hráli odvážněji než s prvním rozehrávačem. Mají teď těžký program, v sobotu cestují do Svitav, takže uvidíme s čím přijedou v pondělí.“

Petr Czudek (BK Opava): „Ukázali jsme si, že se tady v Prostějově dá hrát. Škoda doskoků v prvním poločase, kdy nás soupeř přeskákal, těch pár balonů jsme mohli mít my. Postoupil podle mého názoru ne lepší tým, ale šťastnější. My se teď musíme koncentrovat na sobotní utkání ve Svitavách.“

Ariete Prostějov - BK Opava 80:77 (20:22; 44:41; 61:59)