V kritické chvíli povstali proti Maďarům Welsch s Pumprlou

Taženi na ramenou 39bodového tria Welsch, Pumprla, Balvín, které dohromady nalezlo ve fyzicky extrémně náročné bitvě pouhých 13 minut oddychu na lavičce, dotlačili lvi třetí kvalifikační duel o mistrovství Evropy k těsnému domácímu vítězství 66-63 nad Maďarskem. Jeho hodnota vynikla především při absenci stěžejního rozehrávače Satoranského, který si už ve čtvrtek nešťastně poranil pravou roku.

CZE-HUNDvanáct set padesát fanoušků, z nichž mnozí dorazili do nymburské haly na výzvu národního týmu v bílém, až do posledních desítek vteřin trnulo v napětí, jak duel skončí. Za stavu 64-61 je po minuté střele ze tří metrů Welsche uklidnila až situace, kdy do autu odražený míč sudí přisoudili českému týmu, a hosté už museli deset vteřin před koncem faulovat Bartoně. Ten ze šestek navýšil vedení na 66-61, ale závěrečná "alley-oop akce" dala ještě důležité dva body Maďarům.

Poté, co Portugalci nakonec nedotáhli doma svůj hrdinný výkon s až 23bodovým vedením a padli s Gruzií v prodloužení 90-91, je čím dál zřejmější, že pokud si trio Česko, Gruzie a Maďarsko udrží ve vzájemných duelech domácí neporazitelnost a nenechá žádnou výhru Portugalcům, bude rozhodovat v minitabulce každý jeden bod.

Vysoká česká základní pětka (Welsch, Hruban, Pumprla, Bartoň, Balvín), se samými dvoumetrovými a vyššími hráči, zahájila duel s Maďary ohromnou aktivitou při napadání koše a také vedením 9-2. Potřebné pasy dostával suverénní centr Balvín (8 bodů za prvních 6 minut) a soupeř, trochu možná zaskočený absencí Satoranského, nestíhal (asistence za prvních 10 minut 7-1). Navíc v obraně v první čtvrtině především Pumprla ukrotil top skórera hostů Vojvodu.

Češi stejně jako s Portugalci v první čtvrtině neměli žádné fauly a první osobní chybu spáchal průrazem až Auda po 6 a půl minutách. Tým zapsal za první čtvrtinu dva fauly a do půle 6. Po pravdě si ale nemohl při předpokládané užší rotaci mnoho nedovolených zákroků dovolit. Hosté na tom byli s fauly podstatně hůř, když oba osoví rozehrávači Wittmann i Thomas měli už po 17 minutách po třech.

Za stavu 19-10 se po 7 minutách díky nově nastolené základní pětici zdál zápas opět dobře nastartovaný, ale "druhé jednotce" se už tolikYouTube_icon nedařilo, při absenci velkého těla Balvína musel tým mnohem obtížněji bojovat o obranné doskoky (Maďaři za první půli 7 útočných) a po jedné cloně pálící nebo najíždějící hosté dorovnali až na 21-21.

To už se dostával čím dál víc ke slovu maďarský super skórer Vojvoda. Bleskurychlému křídlu, na němž začínal v obraně Pumprla, stačil naprosto minimální prostor k úspěšnému nájezdu nebo střele přes obránce a za první půli stihl 16 z 34 bodů svého celku.

Návrat elitní české pětice pak znamenal zvýšení tlaku v defenzivě i další odskok ve skore, ale soupeř vždy nalezl cestu zpět. Vyhovoval mu i styl srbsko-lotyšsko-polské trojice sudích, která nechala otevřené dveře ostřejší hře a přecházela i nějakou tu "ilegální" clonu.

Lvi i přes 4 trojky z 8 pokusů do půle po nůších naznačení neúnavně napadali koš, ale po získaných faulech šestkrát v řadě proměnili jen jednu nebo také ani jednu šestku. Trestná bilance tak před odchodem do šaten zněla 12/5.

Ve třetí čtvrtce Češi propásli další možnost utrhnout zápas. Při sedmi maďarských ztrátách a maximální snaze české obrany se prakticky nedostal ke slovu Vojvoda, rozehrávač Wittmann si navíc udělal čtvrtý faul a lvi na perimetru s duem Welsch-Šiřina i díky pěti ziskům a několika brejkům vyšplhali po šňůře 12-0 k vedení 52-39.

Jenže vinou pěti ztrát zároveň přišli o šanci soupeře dorazit. A hosté, hrající v podstatě jen se dvěma střelci a za prvních 14 minut druhé půle produkující jen 16 bodů, se v závěrečné čtvrtině dokázali trojkami z 60-50 přiblížit až na 60-58 (Vojvoda 25).

Povzbuzování českého kotle "Hoši bojovat!" pak ale pomohlo vystupňovat závěrečné úsilí domácího týmu. V nouzi nejvyšší nekompromisně najel Pumprla, a když si v bouřlivé atmosféře vzápětí ukopl míč do autu Vojvoda, Auda po sedmé asistenci Welsche zvýšil minutu a půl před koncem už na šest bodů.

Trojka Wittmanna, který stejně jako Thomas dohrával se 4 fauly, ještě vykřesala poslední naději pro Maďarsko. Lvi však v posledních desítkách vteřin těžili z toho, že v čase 9:15 neměli ve čtvrtině víc než jeden faul. A Bartoňovy šestky je už definitivně nasměrovaly k výhře.

Česká republika – Maďarsko 66:63 (20:16; 37:34; 52:43)

Nejvíc bodů: Pumprla 14 (7 doskoků, 3 zisky), Balvín 13 (6 doskoků), Welsch 12 (7 asistencí, 6 doskoků, 3 zisky, 6f+), Auda 11 (6 doskoků), Hruban 11 – Vojvoda 25 (trojky 6/4), Keller 12, Adam Tóth 8 (9 doskoků).

Dvojky: 40/19 – 42/19

Trojky: 15/6 – 17/6

TH: 19/10 – 9/7

Osobní chyby: 14 – 22

Doskoky (z toho v útoku): 35 (11) – 33 (11)

Ztráty: 15 - 15