Úspěšný den pro mládežnické reprezentace - tři výhry na ME

Česká reprezentace žen do 18 let zvítězila v prvním utkání na evropském šampionátu divize A nad Slovinskem jasně 73:57. K výhře nakročily hned v první čtvrtině, kterou ovládly dvanáctibodovým rozdílem.

Svěřenkyně Kena Scalabroniho vlétly do turnaje v maďarské Šoproni s maximálním nasazením a Slovinky se nestačily divit. Češky brzy vedly 9:0 a jejich soupeřkám trvalo přes čtyři minuty, než se poprvé prosadily. Náskok narostl hned v první čtvrtině až na 14 bodů hlavně díky velmi dobře hrající Veronice Voráčkové a Slovinky jen těžko stíhaly.

Češky i nadále výborně střílely a v druhém období jejich náskok narostl až na devatenáct bodů. Pak se Slovinky zlepšily a snížily, v poločase přesto ztrácely i díky trojce Vitulové v poslední sekundě 26:44.

Po přestávce se náskok Češek dostal i nad dvacet bodů a Slovinky se už do konce i přes zlepšenou střelbu nedostaly na dostřel. V jinak statisticky vyrovnaném zápase vyčnívala špatná úspěšnost hráček Slovinska ve střelbě za dva body (pouhých 20 procent) a i z trestných hodů.

Turnaj pokračuje pro Češky v neděli večerním soubojem se silným Ruskem.

Slovinsko – Česká republika 57:73 (14:26, 26:44, 45:63)

Friskovec 21, Zoran 13 – Voráčková 15, Smutná 14, Šotolová 11, Pospíšilová 9, Vitulová 7, Rylichová 5, Kopecká, Rašková a Brabencová po 4, Tomancová a Natabou 0

Fauly: 19 – 16

Česká mužská reprezentace do osmnácti let si na evropském šampionátu divize B zahraje o třinácté místo. Ve skupině o třináctou až šestnáctou příčku zdolali mladí Češi Rumunsko 72:66 a v neděli vyzvou v závěrečném duelu na šampionátu Švédsko.

Svěřenci Petra Bálinta v pátek smolně podlehli Maďarům a porážku si chtěli vynahradit, přesto do zápasu s Rumuny vstoupili vlažně. Od páté minuty první čtvrtiny prohráli zbytek prvního období 10:3 a mírně ztráceli.

Ve druhé čtvrtině Rumuni vedli až o devět bodů a hrozilo, že Čechům zápas uteče. V pravou chvíli se však probudili čeští střelci a díky závěrečné minišňůře 11:4 srovnali v poločase skóre.

Po přestávce Češi znovu lehce zaspali a nechali si soupeře utéct, ale díky povedenému závěru třetí desetiminutovky se skóre znovu otočilo a před posledním obdobím měli Češi těsný náskok.

Vše se tak rozhodovalo až v poslední čtvrtině, kdy se Češi chytili z dlouhé vzdálenosti a tři minuty před koncem Farský posílal svůj tým do desetibodového vedení. Rumuni předvedli velký nápor a půl minuty před koncem snížili trojkou na rozdíl tří bodů, ale velkou hru faulů Češi v závěru zvládli a zahrají si o třináctou příčku.

Nedělní závěrečný duel Čechů v Tallinu bude od 12:15 proti Švédsku, které si poradilo s Makedonií.

Česká republika – Rumunsko 72:66 (13:20, 34:34, 52:50)

Farský 16, Welsch 13, Slavík 10, Kovář 9, Šulc 8, Savić 6, Borovka 5, Havlík 3, Svoboda 2, Výcha a Bzonek 0 – Georgiadis 16, Petrescu 14, Fometescu 11

Fauly: 21 – 20

České basketbalistky do šestnácti let si na evropském šampionátu divize A vynahradily těsnou porážku z prvního utkání a v druhém zápase jasně zdolaly Nizozemky 63:40. Základní skupinu uzavřou v neděli duelem s dosud neporaženým Německem.

V první čtvrtině se svěřenkyním Richarda Fouska ještě tolik nedařilo a Nizozemky držely vyrovnané skóre. Od druhého období však už byl na hřišti jen jeden tým. Češky dovolily svým soupeřkám pouhých šest bodů v druhé desetiminutovce a získaly nad utkáním kontrolu.

Po přestávce už pak skóre jen navyšovaly, vedly až o 27 bodů, a nakonec si alespoň sedm minut zahrály všechny hráčky České republiky. Hlavní opory si tak snad dostatečně odpočinuly na nedělní těžký duel s Ruskem.

Česká republika - Nizozemsko 63:40 (15:12; 32:18; 51:31)

Hálová 13, Fišerová 11, Holubcová 9, Ondroušková a Kolegárová 6, Zeithammerová 5, Semgady 4, Bušková, Hamzová, Halátková a Buřtová po 2, Kocourková 1 - Van La Parra 9, Sant a Blagrove po 6

Fauly: 16 - 21

David Zdeněk: "Již při rozcvičování bylo z celého týmu cítit veliké odhodlání a tato bojovná nálada se přenesla i na palabuvku. Od úvodu jsme si šli za svým cílem a poctivou hrou na obranné polovině položili základ dnešní výhry. Holky zaslouží velkou pochvalu za přístup a týmový výkon. Každá udělala pro týmový úspěch maximum a přesně to si musíme udržet do dalších utkání."