Ukrajina nadvakrát poražená

Pozitivně vstoupili do evropského šampionátu čeští basketbalisté do osmnácti let. V prvním utkání turnaje divize B přehráli Ukrajinu 93:71 a nakročili v severomakedonském Skopje k postupu do play off. Turnaj pro ně pokračuje v sobotu od 21 hodin utkáním proti Irsku.

Český tým měl navrch většinu zápasu, celkově byl napřed přes třicet minut, ale musel si výhru „znovu“ vybojovat ve druhém poločase. Svěřenci Torstena Loibla v první čtvrtině dobře stříleli a udržovali si mírný náskok. Na trojku Matyáše Pomezného pět minut před přestávkou na 37:28 ale dokázali Ukrajinci odpovědět sérií deseti bodů v řadě a šli do vedení. Do poločasu se nakonec skóre srovnalo.

Na startu druhé půle měl ukrajinský celek mírně navrch a jeho vedení narostlo v čele s naturalizovaným Američanem Desmondem Yiamem na 59:54. Za posledních pět a půl minuty třetí čtvrtiny ale Ukrajina neskórovala ani bod a Češi přelomili třetí a čtvrtou čtvrtinou sérii 16:0, kterou prakticky zlomili zápas. Právě Yiamu přiblížil svůj tým ještě na rozdíl pěti bodů, ale český tým zareagoval a finálně odrazil odpor ukrajinského celku.

Češi lépe doskakovali (47:37) a přežili i trápení z trojky, kde se trefili jen šestkrát z 27 pokusů. Skvělý zápas odstřílel Mikuláš Čank, který se dostal na 25 bodů s padesátiprocentní úspěšností z pole a šestkami 10/10. Šestnáct bodů dodal Lukáš Smažák a dvanáct Samuel Macht. Yiamu vedl Ukrajinu se 17 body.