U16 s rozdílnými výsledky

Rozdílné výsledky předvedli na svých evropských šampionátech české národní týmy do šestnácti let. Dívky na úvod turnaje v portugalském Matosinhosu přehrály Dánsko, chlapci v předposledním vystoupení v bulharské Sofii nestačili na Ukrajince. Oba celky pokračují v turnajích v sobotu.

Skvělý start zajistil českým basketbalistkám do šestnácti let výhru v úvodním utkání na evropském šampionátu. Lvice přehrály outsidera z Dánska jasně 81:38 a už v sobotu je čeká větší prověrka proti jednomu z kandidátů na medaile, Francouzkám.

Dánky šly do zápasu jako papírový outsider a Češky jim nedaly ani na chvíli šanci myslet si, že by mohly překvapit. Kompletně zavřely svůj koš, skvěle bránily a první bodový úspěch si Dánsko připsalo až téměř po osmi minutách. V tu chvíli již Češky vedly osmnáctibodovým rozdílem.

Český tým bojoval spíše s vlastními chybami a občasnou špatnou komunikací než se soupeřkami. Ty se na body vysloveně natrápily, naopak Češky bez problémů sbíraly nepřesné dánské střely a okamžitě vyrážely do rychlých brejků. První dánský koš ve druhé čtvrtině dostal rozdíl na chvíli zpět pod třicetibodovou hranici, ale brzy se nad ní vrátil a kolem tohoto rozdílu se skóre motalo prakticky celou třetí čtvrtinu. Češky v ní vlivem vysokého náskoku lehce polevily, Dánky se navíc dokázaly lépe srovnat s rychlostí českých hráček. V poslední desetiminutovce se ale znovu projevila větší kvalita českých basketbalistek, které i přes prostřídání dokázaly udržet převahu, naopak Dánkám trochu došly síly.

Lvicím trenéra Richarda Fouska nevadilo ani 24 ztracených míčů, které dokázaly vykompenzovat stejným počet útočných doskoků a slušnou úspěšností za tři body. Nejlepší střelkyní zápasu se stala dvanáctibodová Emílie Brzoňová, na jedenácti se shodly Martina Kopecká a nejlepší střelkyně Dánek Julie Joost Holdflot Moller.

Nella Bernasová (hráčka českého týmu): „Do zápasu jsme nastoupily s velkým odhodláním a náš úkol byl hrát rychlé protiútoky a agresivní obranu. To se nám v první čtvrtině velmi povedlo, udržely jsme Dánky na třech bodech, což je super. Ve druhé čtvrtině jsme trochu povolily, nechaly jsme je střílet dlouhé střely z dálky a tím pádem nás to posunulo níž, ale nezměnilo to náš dvacetibodový náskok. Ve třetí čtvrtině jsme se rozhodli, že nastoupíme jako v úvodu, což se nám zpočátku vedlo, ale pak přišla únava. Zároveň jsme ale měly i dobré zisky z obrany a krásné rychlé protiútoky, což nám pomohlo na konci k tomu vysokému náskoku a k výhře.“

Lvi nestačili na Ukrajinu až v závěru

Další smolnou porážku si na evropském šampionátu divize B připsali čeští basketbalisté do šestnácti let. Ti podlehli ve dlouho vyrovnaném utkání Ukrajincům 75:83 a na turnaji tak skončí na patnáctém nebo šestnáctém místě. O tom rozhodne sobotní duel s poraženým z večerního utkání dvojice Maďarsko – Rumunsko.

Na turnaji se často opakuje průběh, jakým Češi v zápase působí. Ze ztrát se dokážou vyhrabat, bohužel však neotočí skóre úplně, případně jen na chvíli a v koncovce to vypadá, jako kdyby měl soupeř víc fyzických sil. Češi sice dvakrát prohrávali dvouciferným rozdílem, ale to bylo vždy jen na chvilku v první a poté i ve čtvrté čtvrtině. Mezitím byl duel po celou dobu vyrovnaný a skóre se tahalo na rozdílu pár bodů. Přesto byli Ukrajinci ve vedení dvaatřicet minut a Češi jen necelé tři minuty.

Český tým znovu předvedl aktivní hru. Z té pramenilo více ztracených míčů, na druhou stranu ale také větší počet obranných i útočných doskoků či bodů z rychlého protiútoku. Co může mrzet je špatná úspěšnost trestných hodů, kterých Češi stříleli o deset víc, bodů z nich ale získali stejně jako Ukrajinci.

Lvi se vyhrabali z úvodní ztráty 10:20 a na začátku druhé čtvrtiny na soupeře nejprve doráželi, aby následně poločas skončil o pouhé dva body a krátce po přestávce šel český tým poprvé v utkání do vedení. Nabuzený český tým v tu chvíli působil energicky a s odhodláním vyhrát. Následně se oba celky tahaly o vedení, které se v utkání měnilo hned osmkrát, většinou právě ve třetí čtvrtině. Naposledy Češi vedli osm minut před koncem, než je zpražil vyrovnávací trojkou Yehor Suskin, autor tří z celkem deseti ukrajinských trojek. Přesto nebylo pro český tým nic ztraceno. Ještě pět minut před koncem se rozdíl držel na jediném bodu, právě v poslední pětiminutovce se ale zápas definitivně zlomil, když se Češi v koncovce prosadili pouze nájezdem Jakuba Ševčíka za rozhodnutého stavu dvacet sekund před koncem. Koncovku Lvi prohráli 2:9 a znovu si bohužel po utkání jen zklamaně podávali ruce se soupeřem.

Na rozdíl od duelu s Gruzií Čechy neporazil žádný mimořádný individuální výkon, ale hned čtyři hráči Ukrajiny se dostali mezi třináct a čtrnáct bodů. Lvy vedl s 18 body a 11 doskoky Viktor Ivánek, Ševčík přidal sedmnáct bodů.

Viktor Ivánek (hráč českého týmu): „Byl to vyrovnaný zápas do čtvrté čtvrtiny, kdy se soupeř chytil trojkami a my jsme nedokázali udržet krok.“