U16 padla v osmifinále

České basketbalistky do šestnácti let prohrály v osmifinále evropského šampionátu divize A s domácím Portugalskem 61:80. Čekají je tak duely o 9.-16. místo, které odstartují hned ve středu večer duelem s Německem.

Aréna v Matosinhosu byla poprvé na český zápas výrazněji zaplněná a hlasitě povzbuzovala domácí hráčky za postupem. Lvice přesto dobře zachytily start a v páté minutě vedly 9:6. Pak se však český útok zasekl, Portugalky se chytily a třinácti body v řadě odskočily do dvouciferného náskoku. Ještě, že v závěru čtvrtiny trefila Emílie Brzoňová málo vídanou trojku s faulem. Ve druhé čtvrtině nejprve český tým zabral a přiblížil se na rozdíl čtyř bodů, než se Portugalky znovu chytily trojkou o desku a nastartovaly svou sérii. Pod košem český tým jen těžko zastavoval 198 centimetrů vysokou pivotku Claru Da Silva, která zvládla za poločas osm bodů a pět doskoků. České naděje držela Brzoňová, přesto i díky koši z brejku přesně s klaksonem bylo portugalské vedení v poločase patnáctibodové.

Obraz hry se příliš nezměnil ani po přestávce. Češky dávaly do zápasu maximum, ale oproti soupeřkám jim scházelo pár procentních bodů úspěšnosti ze všech pozic – za dva, za tři i z čáry trestného hodu. Navíc byly Portugalky lepší v doskakování, a to jim stačilo, aby rozdíl neklesl v druhé polovině pod deset bodů. Domácí tým dokázal lépe rozložit skórování, pět hráček dalo alespoň osm bodů. V českém dresu se nejvíce dařilo znovu Brzoňová, tentokrát dala 18 bodů, na deset se dostala Marie Hamzová.