Trojková smršť rozesmutnila Mexiko

Reprezentace žen zvítězila na horké palubovce v Mexico City nad domácí reprezentací 82:72 a zahraje si finále předkvalifikačního turnaje o světový šampionát 2026 v Německu. Soupeřkami jim bude v noci z neděle na pondělí Jižní Korea, kterou zdolaly Češky před pár dny v základní skupině.

České basketbalistky vyhrály díky Julii Reisingerové úvodní rozskok a hned je přivítal mohutný pískot poprvé velmi slušně zaplněné arény, kdy bylo vidět v moři mexických vlajek i pár těch českých. Pískot doprovázel český tým většinu zápasu, když měl míč, jinak hala mohla brzy bouřit, když se z trojky trefila hlavní hvězda soupeře Gabriela Jaquez. Češky trápily zbytečné fauly, někdy odpískané přísně a často vysvobozující Mexičanky z divokých nájezdů a střeleckých pozic. Po dvou rychlých faulech Natálie Stoupalové vedly Mexičanky 10:4. Lvice dokázaly zareagovat využitím výškové převahy Reisingerové. V závěru čtvrtiny se dokonce dostaly hostující hráčky do vedení, když slepily sérii rychlých pěti bodů.

Hned na startu druhé desetiminutovky ale mexický tým za hlasité podpory publika převzal vedení zpět. Výběr trenérky Ptáčkové se nedokázal dostat do své hry, protože se Mexičankám dařilo navazovat kontakt a získávat fauly, takže nešlo vyrážet do rychlých brejků. Nadšená mexická hra vyústila po několika českých chybách dokonce ve vedení 34:26 a v hale to vřelo. V tu chvíli se naštěstí chytila Stoupalová a šesti rychlými body dotáhla český tým před poločasem na kontakt. Jedenáctibodové Reisingerové zdatně konkurovala desetibodová Claudia Ramos.

Do třetí čtvrtiny jako by nastoupil úplně jiný český tým. Lvice hrály koncentrovaně, dobře bránily a najednou se jim začalo dařit při střelbě z dálky. Za třetí čtvrtinu daly celkem 30 bodů a trefily pět trojek. Na třináct bodů se prostřílela po pouhých dvou bodech v prvním poločase kapitánka Tereza Vyoralová, která trefila několik těžkých střel, utišila domácí fanoušky a zavelela k obratu v zápase. Po koši s faulem Simony Sklenářové v závěru třetí čtvrtiny vedl český tým už o šestnáct bodů a vypadalo to na klidný závěr. Jenže Mexičanky duel nezabalily, překlenuly třetí a čtvrtou čtvrtinu trojkou a košem s faulem a rázem byly zpět ve hře. V tu chvíli trefily velké trojky Julie Pospíšilová s Karolínou Šotolovou a vrátily rozdíl na šestnáct bodů. Mexičanky ale ještě zahrozily, když si český tým vybral v závěru slabší chvilku, kdy pod mexickým tlakem nedokázal několikrát ani přejít na útočnou polovinu hřiště a rozdíl byl po domácím náporu půl minuty před koncem na pouhých šesti bodech. Vyoralová pak sice trefila jen jednu šestku, ale rozhodující útočný doskok si připsala Pospíšilová a závěr už si Lvice pohlídaly.

Hrdinka Vyoralová se vystřílela na 20 bodů, přidala 5 doskoků a 4 asistence. Navíc měla trojky 4/4 stejně jako Pospíšilová, která zaznamenala třináct bodů, na jedenáct se dostala Reisingerová. Nejlepší střelkyně turnaje Gabriela Jaquez vedla Mexičanky s 20 body, patnáct přidala Claudia Ramos.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Nemůžeme říct, že by nás jejich hra zaskočila. Myslím si, že oproti přípravnému zápasu přidaly herní kvalitu. V prvním poločase jsme se trochu trápili v útoku, ale to hlavní byla naše obrana. Hráčky Mexika nás velmi jednoduše obcházely jedna na jedna a obrana nebyla kompaktní. Ve druhém poločase se zlepšila jak obranná, tak útočná fáze. Je to těžké nefaulovat, když vás celý zápas někdo brání takhle agresivně a každý druhý zákrok byl na hranici faulu, tak nemůžeme chtít po hráčkách, aby ustupovaly a nevracely stejnou mincí. V první půli byla naše hra málo pestrá, měli jsme tak jednu myšlenku a nebyli jsme odvážní ve střelbě z dlouhé vzdálenosti. Všichni říkáme Vyo, jak je skvělý střelec, protože to o ní víme dlouho, jenom ona si musí věřit. Julča Pospíšilová je skvělá střelkyně a že jí to zrovna dnes vyšlo, to týmu strašně moc pomohlo. Naštěstí nám na konci zbyl nějaký timeout, protože jsem si je nemusela vybrat ve třetí čtvrtině. V tomhle směru jsem byla v klidu, jen jsme rozmýšleli, jestli se posunout na útočnou polovinu nebo zůstat na obranné, ale protože jsme chtěli šetřit čas, tak jsme zůstali pod košem. Stane se to. Mexiko se v domácím prostředí vyhecovalo k agresivní a aktivní obraně. Neříkám, že se to má stát, ale musíme se z toho poučit.“

Tereza Vyoralová (hráčka českého týmu): „Naše obrana v úvodu nefungovala. Měly moc jednoduché akce jedna na jedna a my jsme si to špatně půjčovali v útoku. Hodně jsme to dávaly na pivoty a pro ně to bylo docela jednoduché bránit a nedostávali jsme se k naší hře. V druhém poločase to bylo úplně jinde, dali jsme hodně košů z protiútoku a pak jsme si pomohli i trojkami. Myslím si, že zítra to bude ještě náročnější a balón si budeme muset ještě víc půjčovat než dnes. Jsem ráda, že jsem ve druhém poločase přidala ty trojky, protože v tom prvním poločase jsem se do toho nedostala, neměla jsem tolik střel. Když to pak začalo padat, tak jsem si řekla, že to budu střílet, když to padá. Měla jsem flow a bylo to super. Pro nás pro všechny je lepší, když je hala celkem plná, než když tam není nikdo. Vyhecovalo nás to.“

Mexiko – Česko 72:82 (18:19 35:32 49:62)

Jaquez 20, Ramos 15 - Vyoralová 20, Pospíšilová 13, Reisingerová 11, Andělová 9, Čechová 8, Hamzová 7, Stoupalová 6, Šotolová a Sklenářová po 3, Šípová 2, Zeithammerová a Rokošová 0

TH: 22/18 – 19/12

Trojky: 4 – 10

Doskoky: 32 – 41

Zisky: 10 – 7

Ztráty: 13 – 16

Asistence: 13 – 21

Fauly: 19 – 20