Top 4 pro Lvice U20

Ani na popáté nenašly české basketbalistky do dvaceti let přemožitelky na evropském šampionátu divize B v bulharské Sofii. Na závěr čtvrtfinálové skupiny zdolaly Ukrajinu 87:52 a jdou do semifinále z prvního místa. V něm se v sobotu střetnou s poraženým z dnešního večerního souboje mezi Belgií a Nizozemskem.

Postupně nahoru jdou v průběhu celého šampionátu výkonu svěřenkyň trenérky Marcely Krämer. Tentokrát do utkání vstoupily velmi koncentrovaně a v první čtvrtině zasypaly Ukrajinky skvělou ofenzivou, která vyústila v devětadvacet bodů a osmnáctibodové vedení. Ta tam byla slabá ofenziva, která se lehce protrápila ke včerejšímu vítězství nad Islandem. Ve druhé čtvrtině se podařilo Ukrajinkám částečně kontrovat, jenže pak přišla zlomová třetí desetiminutovka. V té ukrajinský výběr čekal sedm minut na první body, celkově dal jen dva koše z pole a šest bodů a prohrál čtvrtinu 6:24, což definitivně zlomilo jejich šanci na zvrat a v závěru se tak mohlo už jen dohrávat a šetřit síly. Ukrajina se navíc připravila o šanci na postup s největší pravděpodobností, pokud Island neporazí Irsko a situaci ve skupině nezamotá.

Nejlepší střelkyní zápasu byla šestnáctibodová Aneta Kytlicová, dvanáct bodů tentokrát „jen“ se sedmi doskoky přidala Emma Čechová a deset bodů dodalo duo Anna Brožová – Luisa Vydrová. Češky ani jednou neprohrávaly, získaly 25 asistencí a donutily soupeřky ke 27 ztrátám.

Do divize A postupují podle původního plánu tři nejlepší celky tohoto šampionátu, ale pokud bude na sestupových příčkách v letošním vydání divize A Portugalsko, které prohrálo své osmifinále, bude jako pořadatel příštího ročníku šampionátu divize A mezi elitou zůstávat a postoupí tak jen finalisté.

Tomáš Nesrovnal (asistent trenérky českého týmu): „Dnes jsme odehráli velmi solidní utkání jak na obranné, tak útočné polovině. Klíčem k drtivé výhře byl skvělý začátek, a především rychlý týmový basketbal. Do semifinále jdeme z prvního místa a všichni věříme, že v tomto klíčovém zápase zopakujeme dnešní výkon.“

Aneta Kytlicová (hráčka českého týmu): „Dneska se nám vydařil vstup do zápasu, naši dravou obranou jsme vedly od začátku a dokázaly jsme si to udržet a prohlubovat náskok až do konce utkání. Splnily jsme všechny stanovené cíle, a to nás dostalo až do semifinále.“