Svitavy nezvládly ani pohár. Kolín si postup pohlídal

V semifinálové tajence pohárového Hyundai FINAL 8 zbývala vyřešit poslední neznámá. Druhé čtvrteční semifinále proti sobě svedlo týmy, které se soudě podle výsledků v dlouhodobé části Kooperativa NBL nacházejí v rozdílné náladě. V pohodě hrající Kolín a pod tlakem nepovedeného úvodu sezony zvedající se Svitavy.

Kolín od samého úvodu ukazoval, proč mu v nejvyšší soutěži patří třetí příčka. Medvědi v útoku vycvičovali svitavské basketbalisty. Úvod si pro sebe ukradl Lee Skinner a nechal čas Adamovi Čížovi, aby se dostal do provozní teploty. Svitavy hledaly na útočné polovině svého lídra a tak jejich manko narůstalo. Ukázalo se, jak důležitým byl pro Kolín přestup Jana Křivánka, který přišel právě ze Svitav. Křivánek odváděl skvělou černou práci na obou polovinách hřiště.

Právě po jeho drtivém doskoku, když po souboji s ním skončil na zemi Roman Marko, došlo na incident, který ovlivnil zbytek utkání. Svitavský rozehrávač číslo jedna si vykoledoval technickou chybu a protože ani potom nedokázal zkrotit emoce, byl ze zápasu vyloučen. Svitavy se tak bez něj musely obejít od 13. minuty. Zdálo se, že by tato situace mohla hráče v červeném stmelit, ale po chvíli i tento impuls vyprchal.

Kolínská lehkost se ke konci poločasu lehce vytratila. Toho využily Svitavy vedené Markem Welschem, aby snížily své manko na jednociferný rozdíl a vykřesaly tak jiskru naděje do druhé půle. Ta ale poměrně rychle po změně stran zhasla. Kolín se vrátil ke hře, která ho zdobila prvních 15 minut. Kdo by čekal profesorský basketbal, ten by byl na omylu. Svitavy se nemohly rovnat Kolínu ani v rychlosti.

Svitavy si mohly vzít příklad z Brna z dnešního prvního čtvrtfinále, ale dnes to v Nymburce nebyl jejich den. Kolín si bez větších problémů hlídal pohodlný polštář a mohl už pomalu začít přemýšlet o receptu na Pardubice. Svitavy sezonu prozatím nezachránily. Ani na Českém poháru.

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Jistěže už v této fázi sezony byla znát i únava, ale my zahráli takticky, to co nám soupeř dával, a co jsme potřebovali. Vyhráli jsme každou čtvrtinu. Možná pro diváka to nebyl tak atraktivní zápas, ale důležitý je výsledek. Máme postup a z něj ohromnou radost. Dnes jsme si brali horší střely a ne vždy jsme dělali pohyb, jaký jsme měli, ale to se stává. I když se Svitavy snažily nedávat nám v první fázi trojkové střely, už v první čtvrtině jsme dali tři trojky. Soupeř bránil jinak než dřív a my jsme dávali zpod koše. Zápas odtud zahájil Lee Skinner, který bodoval, a nebyl důvod to měnit. V semifinále nás čeká těžký soupeř. S Pardubicemi to zatím máme 1-1, a když jsme tak blízko, chceme se o to finále porvat a získat tak ještě výraznější historický zápis do naší kroniky.”

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Dnes to byl pro nás všechny velký zmar. To, co jsme předvedli, hlavně na útočné polovině, bylo samozřejmě zapříčiněno vyloučením Romana Marka, bez kterého jsme jako bez nohy. Přesto to náš výkon v útoku neomlouvá. Někteří hráči jen ukazovali, že si nezaslouží být na palubovce, když při absenci Romana měli převzít otěže utkání, což je velmi smutné. Naše tristní trojková střelba 22 procent je strašlivá, a kolik jsme zahodili ”šoupáků” zpod koše, to ani nejde spočítat. To byly aspekty naší porážky a toho, proč jsme byli o poznání horším týmem. Pokud jde o vyloučení Romana, tu situaci jsem neviděl. Někdo tam Romana strčil a on škaredě spadl. Nevím, co řekl rozhodčímu, jestli to bylo na vyloučení už 13 minut po začátku. Asi to rozhodčí vyhodnotil, jak to cítil, jestli to bylo správné, nebo ne, není na mně, ale samozřejmě šlo o hrozné ovlivnění zápasu.”

BC GEOSAN Kolín – DEKSTONE Tuři Svitavy 79:63 (23:15; 41:33; 62:45)

Skinner 19 bodů a 11 doskoků, Číž 17, Wallace, Křivánek a Petráš po 8, Novotný 7, Machač a Jelínek po 5, Novák 2, Dlugoš a Somberg 0 – Johnson 12 bodů a 11 doskoků, Bujnoch a Welsch po 11, Slezák, Svoboda a Pinkston po 8, Marko 5, Dragoun, Sehnal, Hlobil a Svojanovský 0

TH: 9/10 – 7/11

Trojky: 10 – 6

Doskoky: 34 – 34

Zisky: 9 – 6

Ztráty: 8 – 11

Asistence: 15 – 12

Fauly: 16 - 13