Suverénní U16 čeká derby

Suverénně prošly svou základní skupinou na evropském šampionátu divize B české basketbalistky do šestnácti let. Svěřenkyně Richarda Fouska si poradily s Rakouskem 83:42 a všechna utkání v základní skupině vyhrály minimálně rozdílem šestadvaceti bodů. Ve čtvrtečním čtvrtfinále v turecké Konyi vyzvou od 15:30 Slovensko a pokusí se dostat nejen do bojů o medaile, ale také blíž k cíli, kterým je návrat do divize A, kam projdou tři nejlepší celky turnaje.

Duel měl podobný průběh jako předchozí utkání českého týmu na turnaji. Lvice se úvodních minutách lehce rozkoukávaly a zahřívaly do provozní teploty. V polovině první čtvrtiny byl stav 10:10. Pak se ale začala zlepšovat česká obrana, nutila soupeřky k chybám a závěr čtvrtiny už český tým ovládl 12:2. Ve druhé čtvrtině pak přišlo na řadu drtivé představení českého výběru, který ztráty Rakušanek trestal jedním lehkým košem za druhým. Výběr Rakouska nedal za druhou čtvrtinu ani jeden koš z pole a prohrál druhou desetiminutovku 4:21. Tím se rozdíl mezi oběma celky dostal mimo dosah a když pak Češky dobře vstoupily i do třetí čtvrtiny a přidaly dalších šestadvacet bodů, bylo rozhodnuto. V závěru tak už přišlo malé polevení a Rakušanky poslední čtvrtinu dokonce nejtěsnějším rozdílem vyhrály, na celkové pohodové výhře Češek to ale nic nezměnilo.

Střelecky vedla český tým sedmnáctibodová Barbora Šubová, čtrnáct bodů doručila Nela Holaňová a třináct Anna Běláčová. Češky zaknihovaly 25 útočných doskoků a donutily soupeřky ke 34 ztrátám, ze kterých daly přímo 31 bodů.

Sofia Robson (hráčka českého týmu): „Do zápasu jsme nastoupily s tím, že chceme vyhrát, abychom postoupily ze skupiny z prvního místa. Povedlo se nám plnit pokyny pana trenéra přesto, že první čtvrtina byla vyrovnaná. Postupem času jsme se rychlými protiútoky dostaly do většího náskoku. Nyní nás čeká volný den a pak důležité utkání o postup do nejlepší čtyřky.“