Srbsko vzdorovalo tři čtvrtiny, ale na nové mistry světa U19 USA to nestačilo

Finále

Srbsko – USA 68:82 (22:26; 38:40; 51:57)

Srbové vstoupili do finálového zápasu s favoritem šampionátu bez bázně a hany a vedli 9:2. Pak ovšem začala úřadovat americká celoplošná obrana, která donutila Srby k několika ztrátám, což byla voda na americký mlýn. Hned třikrát za první čtvrtinu nedokázali Srbové přejít polovinu hřiště ve stanoveném termínu. Američanům se dařila střelba z dálky, přesto po první desetiminutovce vedli jen čtyřbodovým rozdílem. Američané se snažili svého soupeře udolat, ale Srbové ukázali, že je včerejší těsný zápas s Austrálií ještě více zocelil. Srdnatě se s Američany prali pod oběma koši, i když jim někdy nechávali moc útočných doskoků. Rozehrávačská hvězda šampionátu Mičić nacházel své spoluhráče úžasnými pasy. Bodově se mu však tolik nedařilo. V srbském dresu ho ale zastoupil Novak, který pálil především za tři body. Američané však zachovávali klid. Vždy dokázali soupeři odskočit až k deseti bodům. Srby mohly mrzet neproměněné trestné hody. Tím spíše, že Američané do poslední čtvrtiny nastoupili velice aktivně. Ještě více vystupňovali tlak v obraně, především při přechodů Srbů přes půlící čáru. Na útočném doskoku se navíc s přibývajícím časem a úbytkem sil na srbské straně projevovala jejich fyzická převaha. Srbům padal míč z ruky a Američané jim velmi ztěžovali i zakončení z bezprostřední blízkosti koše. Americké vedení tak díky akcím zakončováným převážně z vymezeného území. Zlato na letošním šampionátu tedy patří neporaženým Američanům. Srbové v Praze prohráli pouze dvakrát – pokaždé s mistry světa pro rok 2013.

All Tournament Team: Vasilje Mičić (rozehrávač, Srbsko), Dante Exum (křídlo, Austrálie), Dario Šarić (křídlo, Chorvatsko), Aaron Gordon (pivot, USA), Jahlil Okafor (pivot, USA)

MVP: Aaron Gordon (pivot, USA)

Zápas o 3. místo

Austrálie – Litva 100:106 prodl. (18:21; 34:42; 62:56; 85:85)

Od úvodních minut oba týmy ukazovaly, že o bronzové medaile opravdu stojí a k potěšení diváků se nebáli v boji použít zbraně z ofenzivního arzenálu. Litevci byli v první čtvrtině vždy o krok napřed, ale Aussies se zarputile drželi a nenechali soupeře odskočit. To se Litevcům, kteří už před dnešním zápasem věděli, že se jim nepodaří obhájit zlato z roku 2011, povedlo až v prvních třech minutách druhé desetiminutovky. Díky rychlým protiútokům a střelbě za tři body vyhráli tento úsek hry 13:3. Australané však nesložili zbraně, probudili se především na útočné polovině a do poločasu už soupeři nedovolili náskok navýšit.

Do druhého poločasu nastoupily oba týmy jako vyměněné. Litevci sice do druhé poloviny vstoupili košem s faulem, pak se ale vyklidili pole. Neproměňovali střely z podkošového prostoru a na druhé straně se navíc chytil Dante Exum podporovaný Pineauem. Až devítibodovou ztrátu basketbalisté Litvy stáhli, ale třetí čtvrtina se jim hrubě nevyvedla. Další devítibodové vedení Australanů soupeř postupně likvidoval, až se to povedlo Dimšovi trojkou s faulem. Osud utkání v poslední pětiminutovce bral do svých rukou Lekavicius, který svými nájezdy motal australské obraně hlavu. Stačilo to však na remízu po základní hrací době.

Australané v prodloužení spoléhali na svojí hvězdu Exuma, kterého však litevská obrana solidně pokryla. Naopak v litevském dresu se naplno rozzářila hvězda Tomas Dimša a litevští basketbalisté tak slavili bronz.