Srbové dominovali pod košem

Čeští basketbalisté do 16 let vstoupili do svého Challengeru. Jako vůbec poslední mládežnická reprezentace letošního léta. Los k nim nebyl příliš přívětivý. Hned na úvod museli čelit reprezentaci Srbska. Ta tradičně patří mezi silné výběry. Teď má navíc v zádech podporu domácího prostředí.

Prakticky od samého začátku domácí demonstrovali svou sílu. Češi se sice dostali po trojce Smažáka do vedení 5:3, ale to bylo naposledy, kdy měli bodově nad soupeřem navrch. Srbové si rychle získali dvouciferný náskok a svou obranou dělali problémy českého výběru. Nebýt trojky Svobody, která padla s klaksonem první desetiminutovky, ztráceli by lvi deset bodů už po prvním dějství.

Ve druhé čtvrtině ještě Češi drželi naději na dobrý výsledek. Z jejich pohledu a v kontextu celého zápasu byla právě druhá desetiminutovka tou nejpovedenější. Po změně stran už totiž na hřišti opět exceloval domácí výběr. Dvaadvacet bodů na kontě české ofenzivy za druhou polovinu utkání vedlo k závěrečnému rozdílu 31 bodů.

Svěřenci trenéra Františka Róna hledali další střelce, kteří by se připojili k jedinému dvoucifernému. Tím byl s 18 body Josem Svoboda, který však ke svému ofenzivnímu představení připsal i pět ztrát. Nejvíce Češi ztráceli ve hře ve vymezeném území. Srbové dosáhli na úctyhodných 60 doskoků oproti 39 českým. Další výrazný rozdíl byl v bodech z vymezeného území. Srbové jich zaznamenali 54 oproti 28 na české straně.

Druhý zápas odehrají Češi v úterý proti Turecku.

Česko – Srbsko 52:83 (14:21 30:40 37:58)
Svoboda 18, Zvolánek 7, Kramosil 6, Smažák a Lízálek po 5, Koppke 4, Švábík 3, Henzl a Střílka po 2, Žižka, Motyčka a Gale 0 – Topić 17, Gačić 15, Avlijaš 11, Malešević 10
Fauly: 23 – 15

Josef Gale: „Dnešní zápas byl v první půlce dobrý. Bohužel jsem propadli ve třetí čtvrtině. S klukama jsme se ale táhli až do konce a porvali jsme se s nimi.“

Autor: CZ BASKETBALL