Španělé nad síly Lvů U20

První porážku si na evropském šampionátu do dvaceti let v černohorské Podgorici připsali čeští basketbalisté. Svěřenci Lukáše Pivody nestačili ve druhém duelu na favorizované Španělsko a podlehli 71:88. Turnaj pro ně pokračuje už zítra znovu v 18:45 proti Litvě.

Podobně jako v sobotní bitvě s Ukrajinou se českému týmu příliš nevydařil úvod zápasu, kdy působili nervózně a ustrašeně. Na rozdíl od Ukrajinců je ale přeci jen Španělsko jiná úroveň, a tak z toho byla po první čtvrtině dvouciferná ztráta. V druhém hracím období, jasně nejlepším českém v zápase, se Lvům parádně dařilo střelecky, nasázeli sedmadvacet bodů a do přestávky zápas dokázali velmi slušně zdramatizovat. Hned v úvodu druhé půle si ale vybrali střelecké trápení, Španělé se dostali zpět na koně a Čechy už do hry nepustili. Španělsko předvedlo zejména skvělou střelbu za dva body, která měla úspěšnost před 65 procent.

Španělsko táhl se sedmnácti body Juan Nunez, který proměnil osm z deseti střeleckých pokusů z pole. V českém dresu na třinácti bodech shodli Ondřej Husták a Ondřej Švec, deset přidal Dalibor Vlk. Kompletní statistiky najdete na oficiálním webu turnaje.

Jan Šotnar (asistent trenéra českého týmu): „V dnešním utkání jsme bohužel vítězství neslavili, ale za výkon se vůbec nemusíme stydět. Některé pasáže tam byly velmi dobré, především druhá čtvrtina, kterou jsme vyhráli 27:20. V útoku se nám celkem dařilo střelecky, dokázali jsme v rámci našich útočných řešení najít volné pozice a ty jsme úspěšně proměňovali, bohužel nám nefungovala obrana. Nedokázali jsme si poradit s pick and rollem Španělů, a když už jsme ubránili, tak jsme nedokázali být důrazní na doskoku, kde nás Španělé přeskákali. Každopádně jak jsem říkal ten výkon můžeme i přes porážku hodnotit ne tak negativně. Soustředíme se na zítřejší zápas s Litvou, protože naše skupina je velmi zamotaná a během zítřejšího dne se může stát cokoliv. My tedy uděláme vše, abychom s Litvou uspěli.“

Dalibor Vlk (hráč českého týmu): „Odehráli jsme těžký zápas se Španělskem. Do zápasu jsme vstoupili dobře, chytili jsme začátek a drželi jsme se Španěly krok. Druhá čtvrtina byla ještě lepší než ta první, dokonce se nám ji podařilo vyhrát a v poločase to bylo jen o pět bodů. Myslím si, že jsme dobře pokryli rychlý protiútok Španělska, který mají hodně silný. V druhém poločase se nám na rozdíl od zápasu s Ukrajinou povedl start, bohužel jsme nechytli poslední čtvrtinu, kdy jsme zápas ztratili. Nezbývá nám než se připravit na zápas s Litvou, který bude rozhodovat o konečném pořadí ve skupině.“