Sovy uhájily domácí hnízdo a slaví obhajobu

Basketbaloví junioři U19 znají od neděle své mistry ČR. Jsou jimi stejně jako v minulé sezoně hráči USK Praha, kteří ve finále zdolali Nymburk 74:61. Třetí místo a bronzové medaile patří GBA, celek z Prahy přehrál Orly Prostějov 85:68.

USK Praha – BA Nymburk 74:61 (11:14, 30:31, 56:43)

Finále se vším všudy, i tak by se v krátkosti dal vystihnout letošní vrchol mládežnického basketbalu. O úvodní rozskok se postarali čestní hosté Eliška Bučková s Jakubem Vágnerem. Pak už se začalo naostro. Oba týmy začaly opatrně, snažily si vážit míče, a i to znamenalo nízké skóre a koše s cenou zlata. Potvrzuje to i stav 11:14 po první čtvrtině. Přetahovaná o vedení pokračovala i nadále. Ve skvělé atmosféře zaplněné Folimanky byl vidět špičkový vyrovnaný basketbal. Poločas 31:30. Klíčová třetí čtvrtina však vyšla lépe USK. Sovy za ni daly 26 bodů, vybudovaly si dvouciferný náskok a posunuly se blíže ke zlaté medaili. Nymburk se snažil zvrátit výsledek utkání, ale Pražané si stále udržovali dvouciferné vedení. Klíčové koše dával kapitán USK Radek Farský, který bodově táhl svůj tým za titulem.

Nejlepším střelcem finále byl na straně USK Praha Radek Farský s 24 body. Na straně BA Nymburk to byl s 19 body Luboš Kovář.

BODY

DOMÁCÍ

Farský Radek 24, Macháč Petr 14, Bátovský Marcel 10, Böhm David 10, Samoura Patrick 8, Vyroubal Marek 4, Fuxa František 2, Šimon Jaroslav 2

HOSTÉ

Kovář Luboš 19, Novotný Filip 13, Mráz Jan 8, Plešingr Dominik 8, Jirák Rostislav 7, Štafl Miroslav 5, Vejvar Vojtěch 1

STŘELBA 3B. 24/8:28/7

STŘELBA 2B. 31/14:28/11

TH 30/22:27/18

doskoky 36:37

CHYBY 26:28

POČET DIVÁKŮ 985

BCM Orli Prostějov – GBA 68:85 (18:28, 45:46, 53:63)

Souboj o třetí místo dnes od 12:30 odstartoval poslední hrací den MČR U19. GBA včera podlehla BA Nymburk, přesto byla favoritem dnešního boje o bronz. Orli se spoléhali na hru svého perimetru, GBA zas chtěla využít svou podkošovou sílu a centimetry. A byl z toho zajímavý duel, který diváci ocenili. Vyrovnaná první čtvrtina seděla o něco více hostím. Díky dvěma trojkám se dostali do vedení o deset po první čtvrtině. Jenže Prostějov zaktivnil všechny své činnosti, proměňoval sebevědomé střely a po dvanácti minutách byl stav 26:28. Domácí se vedení dočkali v sedmnácté minutě - 40:38. Velkou zásluhu na tom měl v druhé čtvrtině nezastavitelný Páleník, který dal do poločasu 13 bodů, mnohdy z těžkých střel. Prostějov si vybral slabší chvilky ve třetí čtvrtině, kterou prohrál 8:17. Dovolil tak GBA odskočit na komfortnější náskok, který si hlídala. Tři minuty do konce utkání byl stav 64:76 a jak se později ukázalo, o bronzu bylo rozhodnuto. Výsledné skóre trochu zkresluje jinak herně vyrovnané utkání.