Sokoli nad Sovy. Do semifinále jde Hradec Králové

Program finálového turnaje Českého poháru basketbalistů Hyundai FINAL 8 otevřel souboj mezi Královskými sokoly a USK Praha. Mírným favoritem na postup do pohárového semifinále byl pražský celek, který s mladým kádrem předvádí v dosavadní sezoně zajímavé výkony. Jenže i Hradec Králové prožívá dosud svou nejlepší sezonu mezi českou elitou…

Oba týmy si chvíli zvykaly na neutrální nymburskou půdu, a tak se skóre ze začátku utkání nehýbalo ani jedním směrem. Jako první se více osmělili Sokoli, kteří si vypracovali mírné vedení. Jenže se ukázalo, jak důležité je míti svého Sehnala. Rozehrávač Sov proměnil první čtvrtinu ve svou one man show. Nejen, že řídil hru svého týmu, ale sám se postaral 13 bodů za 22 celku z Folimanky.

Svěřenci trenéra Repeši, pyšnící se čtvrtou nejlepší obranou v lize, se pokusili utáhnout defenzivní šrouby. Hradec chvíli hledal recept na pražskou defenzivu. V postupném útoku často ztroskotal, ale nepohrdl žádnou nabízenou možností na rychlý protiútok. Ty sbíral i díky přechodu do zónové obrany. Trenér Peterka ji svému týmu dobře naordinoval. USK se se změnou obrany vůbec nemohl vyrovnat. Nebýt trojek Bátovského a Sehnala, mohl si Hradec hýčkat dvouciferné poločasové vedení.

Východočechy ale nemusela nevyužitá šance mrzet. Poločasová pauza nic neubrala na jejich defenzivní aktivitě. Když navíc dokázali přesně mířit i z dlouhé vzdálenosti, rychle jejich náskok narostl na 15 bodů. USK působil proti hradecké obraně lehce bezradně. S rostoucí frustrací se snižovalo i dosud nijak oslnivé střelecké procento. Trenér Repeša musel řešit další problém – i přes veškerou opatrnost v osobních soubojích si čtvrtou osobní chybu připsal klíčový pivot Proleta. To hrálo do karet především zkušenému Peteru Sedmákovi.

Sokoli hráli zkušeně. Hlídali si své vedení okolo deseti bodů a využívali skuliny v soví defenzivě. Pravda, USK dnes neměl střelecký den. I vyložené pozice tentokrát nebyly zárukou dalších bodů na pražské konto. Vysokoškoláci tak přičítali prakticky jen za tři body. Když už to vypadalo, že se vrátí do zápasu, přišly další ztráty, fauly a nabídnuté trestné hody soupeři. Sokoli tak jednoznačně odmítli vyrovnanou koncovku a směle směřovali k největšímu úspěchu klubu v podobě postupu do semifinále Hyundai FINAL 8.

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Pro náš klub je to samozřejmě velký úspěch být mezi nejlepšími čtyřmi v poháru a v sobotu to v semifinále nejspíš s Nymburkem bude velká škola, ale nedáme mu to zadarmo a v neděli se pokusíme poprat o medaili. V zápasech s USK v lize byl i stres ze ztráty utkání, což nás někdy hrozně svazuje. Při utkání v Praze navíc nebyl úplně ready Peda Stamenkovič, kterému tehdy rodila manželka, a bylo to na něm znát. Na dnešek jsme se ale dobře připravili, myslím, že USK nás i trochu podcenil. Vůbec si nevěděl rady s naší zónou a hodně chyboval. A i když jsem to odehrál na sedm hráčů, ukázalo se to jako správná volba.”

Dino Repeša (kouč USK Praha): ”Už před zápasem jsem říkal, že Hradec je zkušený tým se zkušenými hráči. My jsme měli energii a koncentraci v obraně, s velkým tlakem na míč, co jsme předvedli i v posledním ligovém zápase s Opavou, Hradec má ale talent v útoku a nemá ani špatnou obranu. Nám chyběly rychlé protiútoky a pak jsme museli hrát do postavené obrany, kde Hradec 25 minut využíval zónu. My do ní měli špatnou střelbu trojek, jen 31 procent, s tím proti zóně tak zkušeného soupeře nejde hrát. A body z brejků 17-2 pro Hradec, to je asi náš rekord. V lize standardně máme víc bodů z protiútoků my, ale tohle je pohár, kde to je vždy o jednom zápase.”

Královští sokoli – USK Praha 84:72 (19:22; 43:39; 66:57)

Halada 27, Sedmák 18, Lošonský 15, Šoula 13, Stamenkovič 6, Peterka 5, Kantůrek a Koloničný 0 – Proleta 20, Sehnal 17 bodů a 12 asistencí, Vyroubal 12, Bátovský 9, Mareš 7, Švec 3, Štěrba a Macháč po 2, Kolář a Fuxa 0

TH: 19/23 – 7/9

Trojky: 9 – 11

Doskoky: 41 – 36

Zisky: 11 – 6

Ztráty: 14 – 17

Asistence: 18 – 18

Fauly: 16 - 22