Smolná koncovka Lvic U18

Pocity smutku nad promarněnou šancí a zároveň hrdosti na předvedený výkon se zřejmě mísí v hlavách českých basketbalistek do osmnácti let. V napínavé bitvě podlehly ve čtvrtfinále evropského šampionátu Litvě 81:87 a čekají tak na ně zápasy o páté až osmé místo. Šance na medaili však žila až do poslední minuty.

Prakticky celý zápas probíhal ve vlnách, kdy se oba celky střídaly v silnějších a slabších momentech. Úvod nezachytily české basketbalistky a v sedmé minutě nabraly hned devítibodovou ztrátu, nejvyšší v zápase. Lvice se však ukázaly jako velmi odolný tým a parádní druhou čtvrtinou zápas kompletně otočily. Ve druhém hracím období nasázely sedmadvacet bodů a předznamenaly mimořádně útočný zápas. Litevky střílely skvěle skoro po celý zápas, zejména z trojek, Češky byly zase lepší ve střelbě za dva body a v útočném doskakování.

Ve třetí čtvrtině měly více šancí na zlomení zápasu Češky, hlavně díky skvěle hrající euroligové hvězdě Justé Jocyté se to ale nepovedlo. V posledním hracím období zase dvakrát odskočily na sedmibodový rozdíl Litevky, ani jednou to ale nebyla rozhodující šňůra. Snad životní zápas hrála Mariana Přibylová, k ní se v koncovce rozstřílela Dominika Paurová a přiblížila Lvice trojkou o desku v poslední minutě na rozdíl jediného bodu. Ještě předtím Češky ztrestal jeden z rozhodčích, který po přísném faulu na Jocyté ještě udělil trenéru Viktoru Prušovi technickou chybu. Češky živily naději na zvrat, klíčový koš ale trefila za tři body sedmnáct sekund před koncem Neda Pliatkuté po divokém útoku a pohřbila tak české naděje.

Lvicím tak nestačilo 22 bodů Přibylové, ani stejný bodový příspěvek plus patnáct doskoků od Paurové. Jocyté je předčila 31 body, šesti doskoky a osmi asistencemi s šestkami 11/11. V sobotu tak čeká český tým bitva o páté až osmé místo proti Polsku.