Slovenky znovu nestačily na Lvice U20

I z druhého utkání na evropském šampionátu divize B vyšly české basketbalistky do dvaceti let vítězně. Po úvodní výhře nad Švýcarskem si tentokrát poradily se Slovenkami 79:69 a zajistily si postup do osmifinálové skupiny před posledním utkání v té základní, které je čeká v pondělí v pravé poledne proti Irsku.

Z utkání se Švýcarkami si odnesly lehká zranění kotníku dvě z hlavních opor českého týmu Emma Čechová a Dominika Paurová, a tak pro ně trenérka Marcela Krämer vymyslela zvláštní taktiku. Obě basketbalistky nastoupily do „základní pětky“ poslední čtvrtiny a odehrály ji kompletní (Čechová vystřídala na posledních osm sekund). Tři čtvrtiny se tak český tým musel obejít bez nich a znovu měly Lvice lehce pomalejší start. V úvodních minutách ztrácely až pět bodů, ale od poloviny první čtvrtiny šly definitivně do vedení 12:11 a od té doby náskok nepustily. Ve druhé čtvrtině vypadal český výkon nejnadějněji, když se dařilo v útoku a byl z toho až šestnáctibodový náskok.

O ten se ale český tým lehkovážnými chybami téměř kompletně připravil. Na startu poslední čtvrtiny dokonce úspěšnou trojkou snížila Liana Uzovičová na 64:62 a Češky se o výsledek trochu obávaly, než série pěti bodů odrazila největší problémy. Tamara Podhráská ještě snížila trojkou šest minut před koncem na rozdíl čtyř bodů, ale osm českých bodů v řadě definitivně odrazilo slovenské nadšení.

Češky se trápily při střelbě z pole, ale skvěle pracovaly na útočném doskoku, kde si vybojovaly 25 míčů. Navíc se český tým dopustil jen deseti ztrát a donutil soupeřky k 21 chybám navíc díky sedmnácti ziskům. Uzovičová vedla Slovenky šestnácti body, ale v českém dresu ji ještě přestřílela o bod Charlotte Velichová. Na patnáct bodů se dostala Valentýna Kadlecová a jedenáct doručila Johana Staňková. Emma Čechová za poslední čtvrtinu nasbírala šest bodů a osm doskočených míčů (sedm v útoku).

Tomáš Nesrovnal (asistent trenérky českého týmu): „I přes velmi špatný výkon ve třech čtvrtinách zápasu se nám podařilo vítězství urvat což je to nejdůležitější. Oba zápasy nám však ukázali naše slabiny, na kterých musíme do dalších zápasů zapracovat, pokud chceme pomýšlet na úspěch a postup do divize A.“

Johana Staňková (hráčka českého týmu): „Po dvou vyhraných přípravných zápasech jsme určitě očekávali lepší průběh, ale kvůli naší nesoustředěnosti a větší chuti slovenských hráček jsme jim nedokázali bodově utéct. Musíme se dostat na lepší vlnu a začít hrát naši hru. Jsme rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce a příští zápasy budou snad probíhat podle našich představ.“