Skvělý comeback Brna na pardubickou zkušenost nestačil

Čtvrteční program na pohárovém Hyundai FINAL 8 otevřel souboj Pardubic s Brnem, který měl podle prognóz přinést vyrovnané utkání. Zatímco postavení v tabulce po základní části Kooperativa NBL mírně favorizovalo brněnský celek, pro Pardubice hovořila letošní dosavadní bilance ze vzájemných zápasů, kde ani jednou nepoznaly hořkost porážky.

Úvod utkání předzápasovým předpokladům nahrával. Od Farského trojky na brněnské vedení 16:15 ale pardubický trenér Konvalinka zřejmě odjistil tajnou zbraň, kterou už Pardubice dvakrát proti Brnu použily. Po zbytek první čtvrtiny už východočeský tým neinkasoval a vytvořil si zajímavý devítibodový náskok. Výrazně mu k tomu pomohlo šest brněnských ztrát.

To Pardubice si jinak vážily míče. Za první poločas spáchaly pouze dvě ztráty. To byl jeden z hlavních důvodů, proč si stále držely vedení na hranici deseti bodů. I tak přidělal závěr poločasu vrásky na tváři Adama Konvalinky. Nejen že se Brno díky zpřesněné střelbě dotáhlo na rozdíl šesti bodů, ale svou třetí osobní chybu si připsal Kamil Švdrlík. Po srážce s protihráčem se navíc musel nechat ošetřit Tomáš Vyoral.

Ani obvaz na tržné ráně na hlavě pardubického rozehrávače nepřibrzdil. Vyoral vládl dnešnímu utkání. Brno zkusilo přejít do zónové obrany, protože jeho manko stále narůstalo a trenér Růžička musel něco změnit. Léčba zónou na Brňany zabrala. Pár defenzivních úspěchů rozjásalo brněnskou lavičku a dodalo dost sil i do ofenzivy. Najednou to byly Pardubice, kdo musel cítit tlak.

Tím spíše, že Blake odpálil čtvrtou čtvrtinu úspěšnou trojkou. Po další úspěšné dalekonosné střele Nečase bylo zaděláno na drama. Pardubice na chvíli uklidnila dobrá ofenzivní pasáž Švrdlíka, ale po další úspěšné trojce a nájezdu Blakea bylo vyrovnáno. Poprvé od úvodu zápasu dostal Brno do vedení Puršl, ale hned vzápětí vyrovnal Vyoral, aby Dunans mohl dát Pardubicím tříbodovou výhodu do závěrečných 50 sekund. V obraně navíc zablokoval Nečasovu střelu a nasměroval tak svůj tým vstříc semifinále Hyundai FINAL 8.

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Bylo to obrovsky těžké, zvlášť v situaci, kdy jsme šli z plus 16 na minus 2 body a člověk tam stojí a říká si: ”Co teď s tím?” Užívám si ale každý den v této pozici a doufám, že hráčům naše hra sedí, protože jsme hodně zlepšili herní projev a je to vidět i na výsledcích a postupu od nadstavbové skupiny A1 v lize. Jestli jsem teď víc vyčerpaný, nebo dojatý? Ve mně se to vždycky rozpoltí, že jsme tam měli krásný úsek na plus 16, ale pak následovala sekvence, kdy jsme deset minut nebyli schopní dát koš a soupeř šel přes nás. Náskok jsme získali hlavně díky obraně, soupeř moc nevěděl, co na nás, nebo na svoje poměry ani netrefoval a my to měli o dost jednodušší. A pak se to otočilo, my jsme se trápili v útoku a v obraně měli problémy hlavně s Blakem. Rytmus nám rozhodila zóna soupeře i rostoucí únava Tomáše Vyorala, i když od začátku ledna na kondici hodně pracujeme a nejsou s tím problémy. Tomáš takhle aktivně hrát chce a je na to připravený. A naštěstí na konci jsme to zase přitáhli a vyhráli.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): ”Nám utekl kus první čtvrtiny se šňůrou 0-10 a pak přišla druhá šňůra 0-9 za našeho vedení 82-80. Tam jsme zápas ztratili a jsme smutní, ale sezona jde dál. Do minusu jsme se dostali tím, že jsme nedávali, fyzicky zaostávali na doskoku a byl to pro nás velký zápas, kde jsme se dlouho vypořádávali se zbytečnou nervozitou. Až zóna nám pak pomohla k obratu na plus dva.”

BK JIP Pardubice – Basket Brno 89:84 (25:16; 44:38; 68:61)

Vyoral 27, Dunans 16, Švrdlík 13, Heřman 12, Svoboda 11 bodů a 10 doskoků, Potoček 8, Slanina 2, Śkranc 0 – Blake 21, Puršl 16, Půlpán 14, Bálint 13, Georgiev 9, Krakovič 5, Farský a Nečas po 3, Kozina 0

TH: 29/38 – 13/22

Trojky: 10 – 11

Doskoky: 47 – 39

Zisky: 6 – 5

Ztráty: 11 – 8

Asistence: 11 – 20

Fauly: 21 – 27