Skvělé Lvice U18 přehrály Švédsko a jsou už v semifinále ME, Muži U16 začali výhrou

Skvělá zpráva z Maďarska! České basketbalistky do osmnácti let si zahrají na evropském šampionátu divize A semifinále. Ve čtvrtfinále v maďarské Šoproni ve čtvrtek zdolaly Švédsko jednoznačně 71:43 a v sobotním semifinále vyzvou Belgii, která porazila Maďarsko těsně 59:56.

Svěřenkyně amerického kouče Kena Scalabroniho zatím prochází turnajem bez porážky i bez větších problémů a tak to zůstalo i po utkání se Švédkami. Hned od úvodního rozskoku soupeřky přehrávaly a v závěru první desetiminutovky už měly dvouciferný náskok, který ve druhé čtvrtině v pohodě navyšovaly. Jedinou komplikací prvního poločasu tak byl zlomený zub Veroniky Voráčkové, která v závěru první čtvrtiny musela ze zápasu odstoupit. Po utkání pak podstoupila vyšetření v nemocnici, které neodhalilo další problémy a opora týmu bude na sobotní semifinále připravena.

Po přestávce pak už pod dojmem jasného vedení, které narostlo až na devětadvacet bodů Češky mírně polevily, přesto v poklidu vyhrály a mohly i pošetřit trochu sil na těžký semifinálový zápas.

Češky i bez Voráčkové naprosto zničily soupeřky na doskoku a daleko lépe si připravovaly střelecké pozice.

Švédsko – Česká republika 43:71 (9:21, 14:38, 28:52)

Lundquist 13, Hjern 9 – Vitulová 16, Brabencová 14, Šotolová 12, Tomancová 10, Pospíšilová a Voráčková po 4, Smutná 3, Natabou 2, Rašková, Rylichová a Kubíčková 0

Fauly: 16 – 9

Čeští basketbalisté do šestnácti let vstoupili do evropského šampionátu divize B vítězně. V bulharské Sofii na úvod základní skupiny přehráli Slováky po vyrovnané bitvě 59:53. Další utkání je čeká v pátek proti Bosně a Hercegovině.

V úvodu utkání dělal Čechům problémy křídelník Horváth, který hned v prvním období nastřílel osm bodů a Slováci mírně vedli. Po jeho vystřídání se ale útok Slovenska výrazně zhoršil a Češi sérií osmi bodů otočili skóre.

Druhá a třetí čtvrtina nabídla vyrovnanou bitvu, kdy se ani jednomu z týmů nedařilo soupeři utéct do většího vedení. Oba celky trápily ztráty a minuté trestné hody, kterých bylo opravdu požehnaně na obou stranách.

Rozhodovalo se tak až v poslední desetiminutovce. Ještě pět minut před koncem vedli Slováci 49:46 a měli k výhře blíže. V tu chvíli přišla klíčová série svěřenců Jana Slowiaka. Češi nejprve trojkou srovnali a pak přidali dalších deset bodů a dvě minuty před koncem se po šestkách Pelikána ujali vedení 59:49. Pak už sice Češi neskórovali, ale Slováci už na obrat neměli. V nabité skupině si tak Češi připsali důležitou první výhru a drží šanci na postup do play-off.

Slovensko – Česká republika 53:59 (16:17, 26:27, 40:41)

Horváth 18, Mičuda 7 – Houser 13, Noumeros 10, Sýkora a Vyroubal po 6, Kotala a Pelikán po 5, Fanta 4, Černý 3, Kočvara 2, Pták a Manas 0

TH: 25/9 – 20/10

Trojky: 4 – 7

Doskoky: 42 – 45

Zisky: 12 – 8

Ztráty: 20 – 23

Asistence: 7 – 14

Fauly: 20 – 21