Šestnáctka bez porážky, dvacítka smutní

Znovu rozporuplný den mají za sebou fanoušci českých mládežnických reprezentačních výběrů. V návaznosti na univerziádní triumf mužů slaví i reprezentanti do šestnácti let, kteří jsou i po třetím hracím dnu na evropském šampionátu v Rumunsku bez porážky. Horší zpráva putuje z litevského Vilniusu, kde ženský výběr do dvaceti let podlehly v utkání o konečné třinácté místo Švédsku a čtrnáctá pozice znamená pád do Divize B pro příští léto.

Lvice si bohužel nechaly soupeřky při porážce 71:83 utéct již na začátku zápasu, kdy měly Švédky přesnější ruku a brzy si získaly mírný náskok. Na přelomu první a druhé čtvrtiny navíc vystřihl švédský výběr sérii jedenácti bodů v řadě a šestnáctibodová ztráta nevěstila nic dobrého. Češky zabojovaly a dostaly do poločasu rozdíl pod dvoucifernou hranici, ale i tak byl před svěřenkyněmi trenéra Viktora Pruši těžký úkol.

Švédky navíc předváděly i s náskokem velmi zkušený výkon, v důležité chvíli českého náporu si pomohly košem s faulem či přesnou trojkou a udržovaly bojovné Lvice na distanc. Nejblíže zvratu byly Češky v poslední čtvrtině, když osm minut před koncem trefila Valentýna Kadlecová trojku a v českých očích svitla naděje. Byla to však bohužel pouze chvilka, když Švédky okamžitě zareagovaly sérií 10:0 a české šance zhasly definitivně.

Češky byly lepší na doskoku, měly méně ztracených míčů či bodů z rychlého brejku, proti švédskému týmu se ale trápily střelecky, a navíc dovolily soupeřkám daleko lepší úspěšnost střelby. Zářila zejména Diana Collins, která nastřílela 27 bodů s výbornou úspěšností, Emma Johansson dodala 16 bodů s 13 doskoky. Český tým znovu vedla patnáctibodová Valentýna Kadlecová, další tři její spoluhráčky se dostaly do dvouciferných čísel.

Radostněji vypadá situace v rumunské Pitešti, kde šestnáctka na turnaji divize B zdolala Lucembursko 80:77. Přibližně sedmadvacet minut se hrál mezi oběma týmy extrémně vyrovnaný duel, kde se ani jednomu z celků nedařilo utéct do vyššího náskoku. Vedení se měnilo hned třináctkrát a schylovalo se k napínavému závěru.

Lvi ale uzavřeli třetí čtvrtinu sérií 10:2, v nastaveném výkonu pokračovali i v úvodu poslední čtvrtiny a šest minut před koncem vedli až o šestnáct bodů. V tu chvíli to zase vypadalo na klidný závěr, jenže opak byl pravdou. Ještě necelé tři minuty před koncem byl rozdíl jedenáctibodový, ale Lucemburčané utkání ani náhodou nezabalili a minutu před koncem už to bylo jen o šest. Daniel Sertić s Markem Volfem dali důležité koše, které pomohly udržet dotírající Lucembursko na distanc.

Lucembursko zářilo osmnácti útočnými doskoky, navíc ztratilo méně míčů a střílelo více než dvojnásobek trestných hodů. Čechy ale vysvobodil skvělým střeleckým výkonem Daniel Sertić, který si k 23 bodům připsal i 9 doskoků. Marek Volf a Lukáš Smažák se shodli na devíti bodech, Adam Křesina nasbíral deset asistencí.

Tomáš Bartošek (asistent trenéra českého týmu): "Do utkání jsme nevstoupili ideálně, byli všude o krok později, ale důležité bylo, že ne přes ideální výkon jsme nebyli ve velké bodové ztrátě. Zlepšeným výkonem ve druhém poločase jsme si vypracovali až 14 bodový náskok, jen škoda že jsme v závěru podlehli tlaku a presu Lucemburka  a soupeř nebezpečně snížil, ale utkání jsme vybojovali a to je nyní to nejdůležitější. Před dnem volna jsme v ideální pozici 3 výhry, nyní máme trochu času z regenerovat a připravit se na další utkání, chceme jít krok po kroku a uvidíme kam dojdeme."