Rylichova horká ruka jistila postup

Dřelo to, v útoku a při střelbě místy až příliš, ale Nymburk po semifinále kvalifikačního turnaje o Ligu mistrů v turecké Antalyi má, co potřeboval. Po nesnadném zdolání kosovské Trepči (84-78) stojí jednu výhru od návratu do Ligy mistrů po roční odmlce.

V zápase byl od začátku vpředu, a to zejména díky skvělé agresivní obraně, se spoustou výpomocí, přebrání, zdvojení a aktivního bránění přihrávky. K tomu přidané atakování koše na útočné polovině nicméně vygenerovalo vedení jen 11-4, neboť Polabané si málo pomáhali přesnými zásahy z dálky (trojky do poločasu 15/3) a jejich Achillovou patou bylo proměňování trestných hodů (do poločasu 17/9). Soupeři tak do půle (40-35 pro Nymburk) stačilo zejména 14 bodů ostrostřelce Huntera a úctyhodná týmová trojková bilance 13/6, k níž celek přidal díky výškové převaze pod košem i 9 bodů z druhých šancí.

Český šampion se ale i při váznoucí ofenzivě mohl spolehnout na celé léto výtečnou obranu, která už do půle zapsala 9 zisků a přiměla Trepču k 11 ztrátám.

Po změně stran se obraz hry nezměnil, když Nymburk byl schopen vytáhnout vedení i nad hranu deseti bodů, ale přesné trojky Trepči (ve druhé půli se omezila už jen na 6 ztrát) a mistrovské zásahy zejména Huntera (celkem v zápase 28 bodů) mu stále nedávaly klid. Kosovský celek se z 69-54 přitáhl 50 sekund do konce až na 80-76, a to ještě musel být Nymburk rád za tři slepené trojky mladíka Rylicha, které kompenzovaly minely opor ze všech pozic včetně vymezeného území a trestné linie. V samém závěru ale český mistr dokázal zblokovat i pokusy soupeře z dálky a ani jednou jej nepustil pod rozdíl 4 bodů.

K výhře Polabany tlačili noví muži Bishop (15+9 doskoků a 4 zisky) a Birts (14+6 doskoků a 4 zisky), rozehrávači Brown a Sehnal rozeslali oba po osmi asistencích. Tým, který se opřel o 39 bodů lavičky, byl lepší na doskoku (45-31, útočné 18-12), v získaných míčích (14-7, ztráty ale jen 15-17) a zejména v produkci zpod koše (40-20). I přes 16 minel dal více šestek (37/21 - 18/13), ale zásadně zaostal v trojkách (27/7 - 33/13).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Věděli jsme, že vstup do sezony zápasem, ve kterém jde o hodně, nikdy není snadný. Bylo to vidět. Ale vydrželi jsme hrát náš basketbal a na konci se to vyplatilo. Soupeř má dobrý tým, talentované hráče. My se připravovali, že to bude těžké a hlavní je jakkoli vyhrát. A to se povedlo. Teď už se budeme soustředit na neděli. My se mohli opřít o týmový výkon. Každý v průběhu přinesl něco. Třeba Jarda Bohačík dal na konci důležité trestné hody, když to tým potřeboval. A Fanda Rylich dal důležité tři trojky, které nám daly klid do koncovky. Je důležité, že Fanda cítí důvěru spoluhráčů a nás všech. Víme, co je za hráče. Mě rozhodně nepřekvapil.´”

František Rylich (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Je to úleva a radost, že jsme ten vstup do sezony zvládli. Zápas to byl vyrovnaný a těžký. Všichni ale víme, že tento výsledek zatím nic neznamená, dokud to nepotvrdíme v neděli postupem. Ale první krok je to dobrý. My jsme Trepču studovali a věděli jsme, že to bude kvalitní soupeř, i když ho lidi moc neznají. A také to ukázali. Bylo tam pár hráčů, kteří si kdykoli vzali střelu a neřešili, jestli dají nebo ne. Zvláště Hunter nám dal pár těžkých trojek a to je drželo v zápase. Jsem rád, že jsem týmu pomohl svými trojkami. Když padne hned ta první, tak je to pak jednodušší. Byl jsem volný, je to jedna z věcí, na které si nejvíce věřím. Tak jsem to vystřelil. Ale neřekl bych, že to bylo rozhodující. Hlavní byla naše obrana. Teď se musíme pořádně připravit na neděli, ať už bude soupeř kdokoli.”

Autor: Redakce NBL