Rozhodla poslední čtvrtina a větší vůle po vítězství, shodli se po prohře v Gruzii Auda a Ginzburg

Těžký protivník čekal na české basketbalisty při jejich vstupu do kvalifikace o Eurobasket 2015. V gruzínském pekle museli vzdorovat domácím basketbalistům, kteří by právě s českým výběrem měli patřit k favoritům kvalifikační skupiny.

Úvod utkání vyšel lépe Gruzíncům, kteří využili domácího prostředí k tlaku v prvních minutách střetnutí. V nich si rychle získali náskok. Češi se přizpůsobovali agresivní obraně soupeře, která je donutila ke dvěma ztrátám z prvních tří útoků. V kontaktu s domácími je udržely trojky Bartoně a Hrubana. Rozlet Gruzínců na ofenzivní polovině přibrzdila česká zóna. Nebýt dalekonosné trojkové střely domácích v samém závěru, nemuseli Češi ztrácet pět bodů.

Zrychlení přechodu z obrany do útoku a nasazení Patrika Audy byly dva základní faktory zlepšené hry českého národního týmu. V 15. minutě se pak lvi po trojce Luboše Bartoně dostali poprvé v utkání do vedení. To si však neužívali příliš dlouho, protože domácí si ho do konce druhé desetiminutovky ještě vzali zpět. Velkou zásluhu na tom měl kapitán domácích Zaza Pachulia, autor téměř poloviny gruzínských bodů v prvním poločase.

Také druhý poločas začali domácí náporem, který však tentokrát neměl takovou sílu jako na začátku celého utkání. Mírné vedení Gruzínců dokázali lvi rychle zlikvidovat a po dobrých akcích podkošové dvojice Auda – Balvín si získali tříbodové vedení, své zatím nejvyšší v zápase. Na to ale domácí basketbalisté zareagovali košem s faulem a dvěma trojkami, díky čemuž získali zpět svůj tradiční náskok. Domácí ale znervóznil trojkou z rychlého protiútoku dvě vteřiny před koncem Luboš Bartoň, který tak snížil na rozdíl dvou bodů.

Velmi vyrovnané utkání pokračovalo i v závěrečné čtvrtině, kdy Češi bohužel nedokázali plně využít nepřítomnosti největší domácí hvězdy Pachuliy na palubovce, který měl problémy s fauly. Po jeho návratu si Gruzínci bodovou šňůrou 9:0 získali dvouciferné vedení. To už se v závěrečných třech minutách nepovedlo českým basketbalistům smazat, a tak do kvalifikace vstoupili prohrou.

„Byl to pro nás první zápas a hned na půdě soupeře, to je vždycky velmi těžké. Takřka po celou dobu to bylo mimořádně vyrovnané utkání. Bohužel jsme v některých chvílích nebojovali tolik jako náš soupeř, který si díky tomu zajistil výhru,“ mrzelo po utkání Patrika Audu, který svůj debut v soutěžním zápase v dresu seniorské reprezentace ozdobil 18 body a stal se nejlepším českým střelcem.

Stejný důvod nabízel i trenér Ronen Ginzburg: „Gratuluji Gruzii k výhře. Myslím, že zápas se odehrál ve skvělé atmosféře. Myslím, že jsme hráli 30 minut ne tak špatně, ale na konci jsme ztratili zápas, protože Gruzínci byli bojovnější, hladovější po výhře. Vybojovali míče navíc, které nám chyběly. Minuli jsme pár otevřených střel, ale to rozhodně nebyl důvod, proč jsme prohráli. Ten jsem popsal již dříve. Rozdíl ve skóre je trochu vyšší, ale věřím, že v domácím prostředí Gruzii zvládneme porazit. Z dnešního zápasu se musíme poučit.“

Gruzie – Česká republika 73:62 (17:12; 36:32; 55:53)

Auda 18, Bartoň 16, Balvín 9, Hruban 8, Welsch 5, Pumprla, Satoranský a Švrdlík po 2, Palyza a Šiřina 0

TH: 22/16 – 10/9

Trojky: 5 – 5

Doskoky: 41 – 33

Zisky: 11 – 6

Ztráty: 12 – 14

Asistence: 18 – 17

Fauly: 19 - 20