Řecká radost a český smutek

I třetí dívčí mládežnická reprezentace končí letošní léto smutně. Lvice U16 ztratily na evropském šampionátu divize A v tureckém Izmiru poslední bitvu s Řeckem 51:55, končí na čtrnáctém místě a stejně jako jejich kolegyně z kategorií U18 a U20 budou muset příslušnost zpátky mezi elitou vybojovat příští léto na turnaji divize B.

Od začátku byla vidět důležitost utkání. Oba celky hrály s obrovským nasazením, vrhaly se pro míče na zem a obě lavičky žily snad více než při finálovém utkání. První čtvrtina byla velmi ofenzivní, padla v ní více než třetina bodů obou týmů v utkání. V přestřelce se dařilo více Češkám, které měly od startu mírně navrch, ale ani Řekyně se nenechávaly zahanbit. Právě v závěru první čtvrtiny vedly Češky 19:15, jejich nejvyšší a zároveň bohužel i poslední náskok v utkání.

Na startu druhé čtvrtiny totiž Řecko otočilo a už Lvice zpátky do náskoku nepustilo. Ještě ve druhé čtvrtině byla situace celkem dramatická, když se Řecku nedařilo vedení navýšit, ale do třetí čtvrtiny nastoupily Řekyně ve skvělé pohodě a šestnáct minut před koncem vedly dokonce třináctibodovým rozdílem 45:32.

Český tým předváděl obrovské nasazení zejména na útočném doskoku a obecně pod oběma koši, ale extrémně se znovu trápil v úspěšnosti střelby. I přes to všechno Češky zabraly a rychle se dostaly na rozdíl jediného koše. Na dvou bodech bylo skóre hned třikrát, naposledy necelou minutu a půl před koncem, kdy snížila šestkami Julie Pilařová na 51:53. Lvice navíc obrovským nasazením v obraně vybojovaly rozskok a následně i zisk díky alternativnímu držení míče, ale střely Kateřiny Kalné ani Barbory Šubové zblízka do koše nepadly.

V divoké koncovce pak Češky ještě jednou měly míč v rukou, ale Řekyně ho sebraly zpět a český tým už musel faulovat, a to dokonce dvakrát, aby dostaly soupeřky na čáru trestného hodu. Řecká hráčka sice obě šestky sedm sekund před koncem zahodila, ale ustoupená řecká obrana si dokázala rychlý český protiútok pohlídat a získat míč zpět a znovu se dostat na šestky. Druhý pokus už byl z řecké strany úspěšný a stanovil konečný výsledek.

Při střeleckém trápení byla asi jedinou větší ofenzivní hrozbou českého týmu Kateřina Kalná, která se dostala na 18 bodů a 10 doskoků, na devíti bodech skončila Barbora Šubová. Lvicím nestačilo ani 26 útočných doskoků, nepomohla trojková střelba 1/17.

David Zdeněk (asistent trenéra českého týmu): „Je to hořké, smutné, frustrující, ale je to fakt. Vypili jsme si kalich hořkosti do dna a musíme sportovně poblahopřát našim soupeřům. Doufám, že nás to všechny nakopne k ještě většímu úsilí a zpracujeme na tom, co nás trápilo nejvíc, a to je zakončení. Kritika může být na místě, ale tahle parta holek do toho dala úplně všechno, nedařilo se, ale nic nevypustily. Věřím, že je to strašně posune a tyto smutné chvíle se za čas změní ve vzpomínku na cestě k velkým vítězstvím.“