Rakouská ofenziva sebrala naději

Čeští basketbalisté do osmnácti let prohráli ve čtvrtfinále evropského šampionátu divize B s Rakouskem 58:85 a přišli tak o šanci zabojovat o návrat zpět mezi elitu. O víkendu ještě zabojují o páté až osmé místo, již v sobotu se střetnou s Černou Horou.

Češi přitom měli dobrý vstup do zápasu, když daly úvodní dva koše a ve čtvrté minutě vedli 11:7. Rakušané ale odpověděli sérií třinácti bodů v řadě, otočili skóre a v závěr první čtvrtiny šli poprvé do dvouciferného vedení po pěti rychlých bodech Nico Zeleznika. Výrazně lepší to nebylo ani ve druhé čtvrtině, kdy se český tým trápil v útoku a po další sérii 10:0 vedli Rakušané už 41:20 tři minuty před přestávkou.

Bohužel se český výkon výrazněji nezlepšil ani po přestávce. Rakušané vlétli do třetí čtvrtiny snad ještě s větší vervou, zakončovali s chirurgickou přesností a nadále navyšovali svůj náskok. Ani jim nevadil relativně vysoký počet ztrát, protože předváděli výbornou úspěšnost střelby včetně trojek. Češi zápas rozhodně nezabalili, bojovali a hlavně ve čtvrté čtvrtině soupeře přehráli, bohužel tou dobou už byl rozdíl mezi oběma celky tak velký, že nebyla šance na zvrat.

Čechům nepomohlo ani 21 útočných doskoků, ani 20 ztracených míčů soupeře oproti jedenácti českým chybám. Rakušané si totiž pomohli dvanácti trojkami, tři z nich trefil nejlepší střelec zápasu Zeleznik. Jediným českým dvouciferným střelcem byl s jedenácti body Samuel Macht, devět přidal Jakub Soldán.