První výhra drží naději

Veledůležitou první výhru si na evropském šampionátu divize A v turecké Konyi připsaly české basketbalistky do osmnácti let. Svěřenkyně Petera Bálinta přehrály Litvu 56:51 a soupeřky odsoudily k jistému sestupu do divize B pro příští rok. Samy ještě živí naději na záchranu, posílit ji mohou výhrou v nedělní bitvě s Itálií (15:30).

Pro český tým je to důležitá výhra nejen z pohledu možnosti udržení divize A, ale i z pohledu psychiky, bylo vidět, jak jí tým potřeboval a jak se hráčky po utkání radovaly. Litevky vedly prakticky jen v samém úvodu a maximálně o čtyři body, na krátko ještě vedení v defenzivní bitvě obran a nepřesných střel převzaly v závěru třetí čtvrtiny. Český tým ale dokázal v důležitých chvílích dobře reagovat, nenechal si soupeřky utéct a zejména téměř neztrácel míče – jedenáct chyb je v mládežnickém basketbalu velmi nízké číslo.

Litevky měly výraznou převahu v doskakování, zejména na tom útočném, kde ukořistily dvacet svých nepřesných pokusů, ale ani ty nedokázaly tak často umisťovat do koše, na body z druhé šance vyhrály jen jedenáct ku sedmi. Lvice se navíc mohly spolehnout na Annu Brožovou, nejlepší hráčku zápasu, která nastřílela 22 bodů a trefila čtyři z pěti týmových trojek Česka. Navíc odehrála sedmatřicet minut a byla tak na hřišti při výborném úseku v poslední čtvrtině, kdy Češky skvěle bránily a vůbec nepouštěly Litevky k volným střelám. To vedlo k sedmibodovému náskoku a i když se podařilo Litevkám ještě přiblížit na rozdíl jednoho koše, nejprve Nikola Večeřová a pak právě Brožová trojkou sedm sekund před koncem rozpoutala českou radost.