První trofej sezony pro Nymburk, bronz berou Pardubice

Poslední utkání Hyundai FINAL 4 na prostějovské palubovce proti sobě svedlo vítěze včerejších semifinále a rozhodlo o tom, kdo si z Prostějova odveze zlato. Velkým favoritem byl Nymburk, který letos na domácích palubovkách nenašel jiného přemožitele než Pardubice.

Nymburk do utkání vstoupil o něco lépe. Opava těžko hledala rytmus na útočné polovině a pustila tak favorita do prvního menšího trháku finálového zápasu. Po setřesení respektu z favorizovaného celku se opavští vrátili do hry a skóre vyrovnali. Jenže nymburská defenziva byla opravdu pevná a Opava měla jen velmi málo možností, jak pohodlně skórovat. I přes devět útočných doskoků za první poločas.

Nymburk si tak už do přestávky vypracoval dvanáctibodové vedení. To však mohlo být z pohledu středočeského celku výraznější, kdyby si více vážil míče a nedopustil se jedenácti ztrát. Do druhého poločasu už je omezil, a to i přes fakt, že Opava po změně stran vstoupila na hřiště bez bázně a hany, stáhla svou ztrátu na osm bodů a měla útok. Jenže ten nevyužila a tak začal úřodovat Howard Sant-Roos.

Kubánský basketbalista vedl nymburský celek zpět k pohodlnému náskoku, který se postupně navyšoval až na 20 bodů. Pozdější vítězové jednoznačně kralovali v podkošovém prostoru, když na doskoku vyhráli 50:32. Zajímavé je, že Opava plnou polovinu ze svých doskoků zaznamenala v útoku.

Nejužitečnějším hráčem celého Hyundai FINAL 4, který si odnesl speciální gravírované hodinky Lotus, byl zvolen Howard Sant-Roos.

ČEZ Basketball Nymburk – BK Opava 72:52 (19:14; 40:28; 56:44)

Sant-Roos 16, Allen 15, Kříž 12, Benda a Simpson po 8, Hruban 6, Lawrence 3, Svoboda 2, Peterka a Holt po 1, Welsch 0 – Gniadek 11, Kouřil 9, Cvek, Bujnoch a Jurečka po 6, Dragoun 5, Šiřina 4, Kvapil 3, Blažek 2, Klečka a Zbránek 0

Fauly: 20 – 22

Petr Czudek, BK Opava: „Český pohár jsme měli hodně vysoko. Využili jsme los, který k nám byl příznivý, ale nebylo to jednoduché. Když se vrátím zpátky – zápas v Ostravě jsme měli málem prohraný a vrátili jsme se do hry. Zápas s Prostějovem jsme zvládli ve druhém poločase. Dneska nemůžu klukům nic vytknout. Nymburk ukázal svou kvalitu už včera, když porazil silní Pardubice. A dneska vyhrál zaslouženě.“

Ronen Ginzburg, ČEZ Basketball Nymburk: „Pamatuji si tři roky zpátky, kdy jsme v Poháru hráli proti Pardubicím a vyhráli v prodloužení. Dnes jsme hráli opět proti dobrému týmu. Opava je unikátní tým, který v Evropě nepotkáte. Malý tým, plný forwardů. Hrají velmi pěkně, spolu. Na začátku sezony jsme si určili cíle a ty teď postupně plníme.“

Utkání dvou zklamaných celků z pátečních semifinále mělo rozhodnout o tom, který z týmů si z Hyundai FINAL 4 odnese medaili, a který skončí bez cenného kovu. Případný úspěch by pro Pardubice znamenal druhou pohárovou medaili v řadě, pro Prostějov zase povzbuzení do bojů ve skupině A2.

Prostějov ve včerejším utkání předvedl v prvním poločase velmi energickou hru a na své poměry z posledních utkání i s dobrou obranou. Jenže ničím z toho se nemohl dnes pochlubit. Trenér Choleva často točil se sestavou, ale nedařilo se najít tu správnou kombinaci hráčů na hřišti, která by zadržela pardubickou lavinu.

Pardubičtí basketbalisté často zakončovali z vymezeného území. Pomohlo jim k tomu také 13 poločasových ztrát domácích. Není tak divu, že se úspěšnost střelby východočeského celku pohybovala nad 65 %. To domácí střelci na tom byli o poznání hůře. Nejlepší z nich zaznamenali za první poločas čtyři body.

Po změně stran pardubický tlak přeci jen lehce povolil. Hráči si zkoušeli kombinace a také častěji pálili zpoza trojkového oblouku. Oba trenéři točili se sestavou a dávali šanci širšímu kádru. V pardubickém dresu všichni hráči ukončili zápas s bodovým zápisem na svém kontě a i když společnými silami nakonec nedokázali pokořit stovku, nemuselo jim to vadit, protože to byli oni, kdo si na krk pověsil bronzové medaile.

Orli Prostějov – BK JIP Pardubice 51:90 (16:28; 28:60; 36:77)

Fitzpatrick 9, Simmons 7, Souček a Jacobs po 6, Goga a Nábělek po 5, Sehnal a Rackley po 4, Talley 3, Novák 2, Choleva a Vašát 0 – Švrdlík 19, Pandula 12, Wall 11, Autrey 10, Kohout 8, Burnett, Škranc a Potoček po 6, Půlpán a Roub po 4, Kotas a Nečas po 2

Fauly: 18 – 18

Zbyněk Choleva, Orli Prostějov: „Turnaj se nám bůhví jak nepovedl. Ano, s Opavou jsme chtěli vydržet víc, dneska to bylo zase o něco těžší. Mohli jsme ale předvést víc. Tím myslím hlavně v obraně. Nevedlo se nám. Hodně jsme střídali a hráli hráči, kteří toho zase tolik nenahráli. Opory se moc neprosazovaly.“

Levell Sanders, BK JIP Pardubice: „Jsem šťastný za to, co jsme dnes předvedli. Splnili jsme, co jsme si řekli, ale samozřejmě jsme zklamaní a měli bychom být zklamaní, protože jsme prohráli včera. Měli jsme dobrou šanci na výhru. I přes porážku jsme do toho museli jít dneska s čistou hlavou a získat třetí místo, což byl náš úkol.“